رئیس‌جمهور آمریکا در آغاز سال جاری طی نطقی تلویزیونی مدعی شد، اگر نگرانی جامعه جهانی یا‌‌ همان آمریکا و اسرائیل در مورد برنامه هسته‌ای ایران برطرف شود، تحریم‌ها علیه ملت ایران برداشته می‌شود.

علی یحیی زاده:

 

این در حالی است که پیش از آن، وزیر خارجه سابق آمریکا صراحتاً تحریم‌ها را نوعی مجازات ناخواسته برای مردم ایران می‌دانست که به دلیل پیروی از سیاست‌های حکومت ایران باید متحمل شوند.

نطق نوروزی اوباما دارای نکات مهمی است که ناشی از دیدگاه‌های کار‌شناسی اتاق‌های فکر تحریم در این کشور است. همه مطالعات صورت گرفته توسط کار‌شناسان برجسته امنیت ملی آمریکا، تحریم‌ها علیه ایران را فاقد تأثیرگذاری بر اراده مسئولان می‌داند.

بنا بر این مطالعات به رغم تأثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران و افزایش فشار بر مردم، همچنان هیچ نشانی از جدایی مردم از حکومت ایران دیده نمی‌شود. در نتیجه نوع رفتار ملت ایران، طراحان تحریم در آمریکا از سرنگونی حکومت ایران ناامید و به جای آن به دنبال تأثیرگذاری بر انتخابات آتی ریاست جمهوری ایران هستند تا دست‌کم جریانات نزدیک به آن‌ها روی کار بیایند.

همان گونه که مقام معظم رهبری چندی پیش اشاره کردند، نقطه ضعف تحلیل‌گران آمریکایی ‌شناخت نادرست از ملت ایران است، چرا که بر خلاف تصور دشمن، ملت ایران با افزایش فشار تحریم نه تنها کوتاه نمی‌آید، بلکه متحد‌تر شده و با جدیت بیشتری در مقابل دشمن می‌ایستد. این پدیده شگفت در مقاطع مهم تاریخی از جمله انتخابات مجلس شورای اسلامی و راهپیمایی بی‌نظیر ۲۲ بهمن ماه سال گذشته تجلی یافته ‌و انشاء‌الله در انتخابات ریاست جمهوری آتی نیز بار دیگر تکرار می‌شود.

در این مجال با توجه به تجربه گذشته و تحریم‌های صورت گرفته علیه کشور، نکاتی در خصوص اظهارات دروغین دشمنان درباره رابطه برنامه هسته‌ای ایران و تحریم‌ها بیان می‌کنیم:

۱ـ بر خلاف اظهارات دشمنان، تحریم‌ها علیه ملت ایران سال‌ها پیش از جنجال علیه برنامه هسته‌ای ایران آغاز شده و تاکنون ادامه یافته است.

در جدول زیر قوانین تحریم‌های یکجانبه آمریکا از آغاز انقلاب اسلامی تا پیش از سال ۲۰۰۶ (آغاز تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای) نشان داده شده است:


 

تاریخ  

قانون تحریمی آمریکا

مفاد تحریم

علت تحریم

وضعیت فعلی

14/11/1979

 

Executive Order 12170

انسداد بیش از 12 میلیارد دلار اموال دولت ایران در آمریکا

از دست رفتن منافع اقتصادی آمریکا به خاطر انقلاب اسلامی و تسخیر لانه جاسوسی

با معاهده الجزایر بین ایران و آمریکا بخشی از این تحریم‌ها لغو شد

7/4/1980

 

Executive Order 12205

ممنوعیت صادرات و صادرات مجدد به ایران

ممنوعیت ارائه وام، اعتبارات و انتقال پول به بانک‌ها و افراد ایرانی

تسخیر لانه جاسوسی

با معاهده الجزایر لغو شد

17/4/1980

 

Executive Order 12211

ممنوعیت واردات مستقیم و غیر مستقیم از ایران

تسخیر لانه جاسوسی

با معاهده الجزایر لغو شد

19/1/1984

 

Foreign Assistance Act

منع کمکهای مالی و تضامین اعتباری به ایران

اتهام حمایت از تروریسم

ادامه دارد

29/10/1987

 

Executive Order 12613

ممنوعیت واردات کالا و خدمات از ایران

اتهام حمایت از تروریسم

ادامه دارد

28/2/1987

 

Congress Act

تحریم کمکهای مالی به ایران

اتهام دخالت در ترافیک مواد مخدر

ادامه دارد

23/10/1992

 

IINA

ممنوعیت صادرات اقلام دومنظوره به ایران

اتهام حمایت از تروریسم

ادامه دارد

14/10/1994

 

Executive Order 12938

تحریم تجاری و مالی

اتهام سلاحهای کشتار جمعی

ادامه دارد

15/3/1995

 

Executive Order 12957

ممنوعیت سرمایه‌گذاری و مشارکت در میادین نفتی ایران

اتهام حمایت از تروریسم

ادامه دارد

6/5/1995

 

Executive Order 12959

ممنوعیت سرمایه‌گذاری در ایران و ممنوعیت صادرات و صادرات مجدد هر گونه کالا و فناوری به ایران و تامین مالی آن

اتهام حمایت از تروریسم

ادامه دارد

5/8/1996

 

ILSA

ممنوعیت سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در میادین نفتی ایران

اتهام حمایت از تروریسم

ادامه دارد

19/8/1997

 

Executive Order 13059

ممنوعیت سرمایه‌گذاری و تجارت با ایران

اتهام حمایت از تروریسم

ادامه دارد

28/7/1998

 

Executive Order 13094

تحریم تجهیزات موشکی به ایران

اتهام سلاح‌های کشتار جمعی

ادامه دارد

14/11/2000

 

INKSNA

تحریم صادرات فناوری نظامی به ایران

اتهام سلاح‌های کشتار جمعی

ادامه دارد

23/9/2001

 

Executive Order 13224

توقیف دارایی بانک صادرات، شرکت‌های ایرانی از جمله هواپیمائی ماهان

اتهام حمایت از تروریسم

ادامه دارد

۲ ـ بخش چشمگیری از تحریم‌های کنونی، ارتباطی با برنامه هسته‌ای ایران ندارد و به اتهام نقض حقوق بشر یا حمایت از تروریسم بین‌المللی اعمال شده است. جالب این که خود مقامات غربی تصریح دارند که اگر ایران تمام برنامه هسته‌ای خود را کنار بگذارد، باز تحریم‌ها برداشته نمی‌شود.

افزون بر تحریم‌های غیر هسته‌ای قبل از سال ۲۰۰۶ که همچنان ادامه دارد، در سه سال گذشته به اتهام واهی نقض حقوق بشر، تنها شش تحریم یکجانبه زیر علیه ایران اعمال شده است:

۱. قانون کنگره آمریکا (CISADA) سال ۲۰۱۰
۲. فرمان اجرایی اوباما (E. O. ۱۳۵۵۳) سال ۲۰۱۰
۳. فرمان اجرایی اوباما (E. O. ۱۳۶۰۶) سال ۲۰۱۲
۴. قانون کنگره آمریکا (ITRSHRA) سال ۲۰۱۲
۵. فرمان اجرایی اوباما (E. O. ۱۳۶۲۸) سال ۲۰۱۲
۶. قانون کنگره آمریکا (NDAA) سال ۲۰۱۳
 
۳ ـ همان گونه که مقام معظم رهبری تاکنون بار‌ها اشاره کرده‌اند، در هر دوره‌ای که مسئولان اجرایی کشور ‌در مقابل خواسته‌های طرف غربی عقب نشینی کرده‌اند، دشمن گستاخ‌تر شده و فشار خود به کشور را افزایش داده است:

• در دوره ریاست جمهوری آقای هاشمی که تلاش زیادی برای نزدیکی به دولت آلمان صورت گرفت، دولت آلمان با به راه انداختن جنجال دادگاه میکونوس اقدامی تهاجمی علیه ایران را آغاز کرد که موجب خروج سفرای کشورهای اروپایی از ایران شد. در آن زمان ورود و واکنش محکم مقام معظم رهبری در برخورد با مسئولان اروپایی، باعث شد تا کشورهای اروپایی عقب نشینی کردند و سرافکنده به کشور بازگشتند.

• در دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی حرکت تنش زذایی طراحی شد و به رغم عقب‌نشینی‌هایی، کشورهای غربی مداوم پیشروی کردند و حتی وجود سه سانتریفیوژ تحقیقاتی تهران را نپذیرفتند. در این شرایط بوش رییس جمهور آمریکا بیشترین هجمه علیه ایران را شروع ‌و با محور شرارت خواندن ایران حرکت تهاجمی تا نزدیک به حمله نظامی را اغاز کرد.

• در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد، به رغم نظر مسئولان عالی رتبه مسئولان دولتی به پیشنهاد ظاهری (دام) اوباما که از طریق کشورهای برزیل و ترکیه ارائه شده بود، اعتماد کردند. اتفاقا در همین زمان آمریکا و کشورهای غربی نه تنها به وعده خود عمل نکردند، بلکه شدید‌ترین قطعنامه تحریمی سازمان ملل را علیه ملت ایران تصویب کردند.
 
۴ ـ تاکنون رئیس جمهور و مسئولان وزارت خزانه‌داری آمریکا (برای کسب رضایت لابی صهیونیستی) چند بار اعلام کرده‌اند که تحریم‌ها علیه ایران شدید‌ترین و پیچیده‌ترین تحریم‌ها در ‌تاریخ است. تحریم سوئیفت، تحریم بانک مرکزی، تحریم خرید نفت ایران و تحریم فراسرزمینی اشخاص غیر آمریکایی بخاطر ارتباط با بانک‌های ایران جدید‌ترین و سخت‌ترین تحریم‌های یکجانبه است که علیه هیچ کشوری دیگری به جز ایران اعمال نشده است.
این در حالی است که کشوری چون کره شمالی که تاکنون سه بار آزمایش هسته‌ای کرده و بار‌ها آمریکا را تهدید نظامی نموده، تنها هدف تحریم‌های سرزمینی اقتصادی است (ارتباط اشخاص غیر آمریکایی با کره شمالی از نظر آمریکا جرم تلقی نمی‌شود) و حتی صادرات کالاهای آمریکایی به این کشور ممنوع نیست.
 
تحریم‌های غیر انسانی و فرا قانونی غرب علیه ایران این پرسش را به ذهن می‌آورد که اگر تحریم‌ها برای برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران نیست، چرا دولت آمریکا و صهیونیسم جهانی تا این حد از ملت ایران و ادامه مسیر انقلاب اسلامی می‌ترسند و از هر ابزاری برای مانع تراشی در این زمینه استفاده می‌کنند؟ آیا استمرار حرکت ملت ایران را تهدید اساسی برای آینده سلطنت حکومت‌های استکباری می‌دانند؟ گذشت زمان نتیجه این رویارویی عظیم را مشخص خواهد کرد. باید منتظر ماند و پرده‌ای دیگر از حماسه آفرینی ایرانیان را به نظاره نشست.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
نقد تند و تیز حسین راغفر به حسن روحانی
نقد تند و تیز حسین راغفر به حسن روحانی
راهکار رفع مشکل اقتصاد ایران: سم زدایی دارایی بانک ها
راهکار رفع مشکل اقتصاد ایران: سم زدایی دارایی بانک ها
آیا ورشکستگی بانک ها حقیقت دارد؟ آیا بانک های ایران واقعا ورشکسته هستند؟
آیا ورشکستگی بانک ها حقیقت دارد؟ آیا بانک های ایران واقعا ورشکسته هستند؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )