امتیاز دهید:

در برخی از فرم ها گروهی از دکمه ها هستند که فقط یکی از آنها را می توان در آن واحد انتخاب کرد که اصطلاحاً به آنها radio گفته می شود. در حقیقت نحوه به کارگیری از این نوع دکمه های فرم به این شکل است که بایستی گروهی از این دکمه ها را در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار داد.
در مورد آیتم های checkbox دیدیم که با استفاده از دستور checked توانستیم گزینه مد نظر را به صورت پیش فرض تیک دار کنیم. در مورد آیتم های radio هم قضیه به همین صورت است. برای روش شدن این مطلب کد زیر را وارد ویرایشگر متن خود می کنیم:

<body>
        <form action="send-form-information.php" method="post">
            <input type="radio" name="group" value="one">یک
            <br/>
            <input type="radio" name="group" value="two" checked=" checked">دو
            <br/>
            <input type="radio" name="group" value="three">سه</form>
    </body>  

می بینیم که از سه radio در کد فوق استفاده کرده ایم که آیتم های یک، دو و سه را شامل می شود. سپس Attribute یی تحت عنوان name که مقدار آن اختیاری است که در این مثال مقدار group برای آن در نظر گرفته شده است را به تگ خود اضافه می کنیم. علاوه بر این از Attribute دیگری هم تحت عنوان value در کد فوق استفاده کرده ایم. در واقع زمانیکه کاربر هر گزینه را انتخاب کد، مقدار مرتبط با value آن گزینه به وب سرور ارسال می شود. علاوه بر این گزینه دوم حاوی دستور checked است که این کار را انجام می دهد تا به صورت پیش فرض گزینه دوم انتخاب شده باشد:

radio buttons in html forms


نظرات
نظرات
  • مهدی :

    سلام
    من یه جا توی یک سایت اشتباهی یه تیک رادیو باتم رو زدم ولی الان باید برش دارم راهی هست اون تیک رو بردارم؟


    1396/11/03 18:47:03

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )