فیسبوک اعلام کرده است قصد دارد تا سال 2025 چیزی شبیه به تلپورتر (Teleporter) بسازد. البته شاید لفظ تلپورتر چندان هم درست نباشد! این شرکت گفته قصد دارد وسیله ای بسازد که واقعیت مجازی را چنان دقیق و واقعی جلوه دهد که فرد احساس کند واقعا در مکانی دیگر قرار دارد. 

 

این شرکت از مهم ترین شرکت های فعال در زمینه واقعیت مجازی پس از ارائه اکولوس وی آر (Oculus VR) در سال 2014، بوده است و کاملا منطقی به نظر می رسد که جهت توسعه ایده و حفظ برتری خود تلاش کند.

 

مدیر بخش فنی فیسبوک گفته است: "فیسبوک قصد دارد وسیله ای بسازد که به شما امکان دهد فرا تر از مرز های گرافیکی، با هر کسی هر کجا که دوست دارید باشید." قرار است اولین هد ست اکولوس وی آر با نام اکولوس ریفت (Oculus Rift) سال آینده برای فروش عرضه گردد هر چند که این دستگاه هنوز آنقدر پیشرفته نیست که بتواند ذهن را فریب دهد و چنین حسی را به فرد القا کند که واقعا در جایی دیگری قرار دارد. این همان مسئله ای است که فیسبوک قصد دارد بر روی آن کار کند.

 

برای این کار فیسبوک بر روی 3 عامل مهم که در واقعیت های مجازی امروزی وجود ندارند، کار می کند. اولین مسئله قابلیت دیدن خود در واقعیت مجازی است. در حال حاضر کاربران در دنیای مجازی نمی توانند پایین را نگاه کرده و دستان و بدن خود را ببینند. حتی اگر این امکان هم فراهم شود، چندان طبیعی جلوه نخواهد کرد. عامل دوم شبیه سازی محیط اطراف است. برای این کار در واقع شرکت باید در زمینه گرافیک و چگونگی تصویر محیط اطراف از نظر انسان کار کند.

 

سومین جنبه که نیاز به رسیدگی دارد، قابلیت خلق محیط مخصوص به خود توسط کاربر است. برای این کار، فیسبوک باید بتواند قابلیت ساخت واقعیت مجازی دلخواه را بدون نیاز به آموزش یا هزینه زیاد، در دسترس مردم قرار دهد.

 

با این حساب باید منتشر پیشرفت های بیشتر در زمینه واقعیت مجازی در یک دهه آینده باشیم. حتی اگر تا آن زمان واقعا تلپورت اختراع نشود، احتمالا بهترین فناوری جایگزین ممکن را خواهیم داشت.

 

تهیه و گردآوری: دپارتمان تولید محتوای نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )