اولین چیزی که با شنیدن شیشه به ذهن می رسد، فعل شکستن است! از هر پسر بچه ای که سنگی در دست دارد هم که بپرسید، همین را به شما خواهد گفت. با این حال مدتی است که نظر دانشمندان به ساخت شیشه ارتجاعی و نشکن جلب شده است، چرا که به غیر از پسر بچه های سنگ به دست (!) کسی دیگری دوست ندارد شیشه های خانه اش خورد شود! این مسئله در مورد صفحه لپتاپ و گوشی های هوشمند و ظریف امروزی هم صدق می کند. 

 

به همین جهت گروهی از محققان در دانشگاه موسسه علوم صنعتی توکیو برای رسیدن به این مقصود، دست به کار شده اند. آن ها مدعی هستند توانسته اند شیشه ای با استحکامی برابر با فولاد بسازند. این ماده به طرز شگفت آوری بسیار ساده می باشد. آن ها از ترکیب آلومینا (یکی از انواع اکسید آلومینیوم) با اکسید سیلیکون استفاده کردند.

 

البته این اولین باری نیست که دانشمندان از ترکیب چنین اجزایی با یکدیگر برای ساخت یک شیشه مقاوم استفاده می کنند. این کار توسط دانشمندان دیگر نیز در گذشته انجام شده است ولی به محض آن که آلومینا و سیلیکون اکسید را با یکدیگر در نگه دارنده مخلوط می کردند، مخلوط به سرعت تبلور پیدا کرده و شیشه ای تشکیل نمی شد.

 

برای فائق آمدن به این مشکل، دانشمندان دیگر از یک ظرف برای اختلاط این دو استفاده نکردند! در عوض آن ها برای ترکیب اجزای شیمیایی با یکدیگر از گاز استفاده کردند و در نهایت آنچه می خواستند را به دست آوردند. نتیجه این کار بوجود آمدن شیشه ای شفاف و با استحکام فولاد و آهن بود. 

 

آتسونوبو ماسونو، پروفسور دانشگاه موسسه علوم صنعتی در مصاحبه ای گفت: "ما به زودی راهی برای تولید انبوه این محصول پیدا می کنیم. ما به دنبال آن هستیم که این روش را تا 5 سال آینده، به یک روش تجاری و سود ده تبدیل کنیم."

 

آیا این تکنولوژی راهی برای مقاوم کردن و محافظت از تکنولوژی های ظریف امروزی خواهد بود؟ 

 

تهیه و گردآوری: دپارتمان تولید محتوای نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )