نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به حادثه‌خیز بودن شهر تهران گفت: آماده‌ بودن هرچه بیشتر تهران در برابر حوادث غیرمترقبه از جمله سیل، ضروری است.

نت شهر : به گزارش مرتضی طلایی در دویست و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به گستره وسیع جغرافیایی ایران و تنوع ویژگی‌های اقلیمی و زیست محیطی اظهارکرد: این موضوع موجب شده از 43 مورد حادثه طبیعی فهرست‌شده در جهان 33 مورد آن امکان و سابقه وقوع در ایران را داشته باشند. ضمن اینکه در 90 سال گذشته بیش از 200 هزار نفر از هموطنان در بلایای طبیعی فوت کرده‌اند که 76 درصد آن بر اثر زلزله، 13 درصد بر اثر سیل و 11 درصد براثر سایر بلایای طبیعی بوده است.

وی با بیان اینکه ایران ششمین کشور از 10 کشور نخست بلاخیز جهان به شمار می‌رود، گفت: با این وجود هیچگونه آمادگی برای مقابله با این بلایا وجود ندارد و اگر حادثه‌ای ناگهانی مانند زلزله را کنار بگذاریم، حتی حوادثی مانند طوفان و سیل نیز در مقایسه با کشورهای پیشرفته خسارات فراوان‌تری برجای می‌گذارند.

نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه بی‌رحمی با طبیعت به آرامی در حال فراهم کردن زمینه انقراض تمدنی در ایران می‌شود، این سوال را مطرح کرد که چه میزان زمین‌های حاصل‌خیز و روستاهای آباد با سیاست‌های غلط خالی از سکنه شده‌است و هجوم این جمعیت به شهرهای بزرگ چگونه به کاهش منابع آبی، توسعه نامتوازن و ساخت و سازهای ضعیف و غیرقانونی منجر شده است؟

وی در ادامه بلایای طبیعی معاصر را به سه دوره قبل از زلزله منجیل(1369)، در فاصله این زلزله تا زلزله بم(1382) و بعد از زلزله بم تقسیم کرد و گفت: چرا خروجی همایش‌ها، کارگاه‌ها و طرح‌های مطالعاتی متعدد در این دوره‌ها هنوز هم در هنگام وقوع حادثه دیده نمی‌شود.

طلایی در ادامه تهران را شایسته عنوان «شهر بی‌دفاع» توصیف کرد و گفت: با هزار دلیل و شاهد می‌توان ادعا کرد که پایتخت از پایین‌ترین سطح آمادگی برای مقابله با بحران‌های طبیعی برخوردار است.

وی ادامه داد: به واسطه مدیریت‌های تکه تکه، سیل به ناگاه وارد مترو شد و تنها معجزه و زحمات شبانه روزی مدیریت شهری از وقوع فاجعه جلوگیری کرد. ضمن اینکه ساخت وسازهای فاقد ایمنی و ساخت و ساز در مسیل رودخانه‌ها با دلایلی چون موارد ناشی از سودجویی شخصی در چرخه معیوب و بی‌مبالاتی یا فساد اداری اجازه رشد و نمو یافته و در زمان بحران خسارت‌های عدیده‌ای به بار خواهد آورد؛ اما چه کسی پاسخگوی آن خواهد بود؟

نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه بر مبنای پیش بینی‌ها، پدیده جوی «ال نینو» به نیم کره شمالی زمین بازگشته است و به احتمال زیاد در آبان و آذر به اوج خواهد رسید، گفت: این پرسش مطرح می‌شود که آیا برنامه مشخصی برای برخورد با آن توسط دستگاه‌های مسئول پیش بینی شده است؟

وی در خاتمه با بیان اینکه به نظر می‌رسد در کل کشور و به ویژه تهران دست زدن به اقدامات فوری و برنامه ریزی دراز مدت برای کنترل حوادث طبیعی ضروری است، به شورای شهر توصیه کرد که با تمام توان بر این مقوله پافشاری و نظارت کنند.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
نقشه بعدی ترامپ درباره ایران؟ | آیا  نقشه «ترامپ» درباره ایران تغییر کرد؟
نقشه بعدی ترامپ درباره ایران؟ | آیا نقشه «ترامپ» درباره ایران تغییر کرد؟
تاریخ دقیق واریز مستمری کمیته امداد 97 | چرا مستمری کمیته امداد واریز نشده
تاریخ دقیق واریز مستمری کمیته امداد 97 | چرا مستمری کمیته امداد واریز نشده
استعفا آخوندی | متن کامل نامه استعفای آخوندی | متن نامه استعفای عباس آخوندی
استعفا آخوندی | متن کامل نامه استعفای آخوندی | متن نامه استعفای عباس آخوندی
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )