در دنیای پیشرفته امروزی، دیگر برای دیدن آن سوی دیوار نیازی به دید اشعه ایکس سوپرمن نداریم. دانشمندان توانسته اند فناوری توسعه دهند که از طریق آن بدن یک انسان از پشت دیوار، قابل شناسایی باشد. این فناوری که آر اف کپچر (RF-Capture) نام دارد توسط فادل ادیب (Fadel Adib)، دانشجوی فارغ التحصیل دانشگاه ا آی تی (MIT)، و هم دانشگاهی های او در آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی این دانشگاه ابداع شده است. 

 

فناوری آر اف کپچر به جای استفاده از اشعه مضر ایکس، از سیگنال های وای فای استفاده می کند. در این روش سیگنال های وای فای از درون دیوار، به آن سو فرستاده شده که به بدن فرد برخورد می کند. سپس امواج و سیگنال های بازتاب شده توسط یک نرم افزار ویژه تحلیل می گردد.

Wi Fi Sees Humans Behind Walls 2این نرم افزار از الگوریتم های مختلفی ساخته شده است که اختلالات بوجود آمده از بازتاب سیگنال را به حداقل رسانده و به محققین کمک کند تصویری کامل از بدن فرد به دست آورند. تصویر به دست آمده با این روش آن چنان دقیق است که دانشمندان در آزمایش های انجام شده توانستند شکل قرار گیری بدن و حرکات آن مانند بالا و پایین رفتن سینه فرد یا حرکت دست هنگام نوشتن، را تشخیص دهند. به این طریق تصویر به دست آمده می تواند هویت فرد، مکان و طرز قرار گیری بدن او را با دقت بالا مشخص کند. آر اف کپچر می تواند حضور تعداد 15 نفر در پشت دیوار را با دقت 90 درصد، تشخیص دهد.

 

ایده ساخت این دستگاه اولین بار در سال 2012، زمانی که ادیب در مورد چگونگی عملکرد وای فای مطالعه می کرد، به ذهنش رسید. اگر چه در تمام طول این مدت ادیب در حال کار بر روی این دستگاه بوده است، ولی تا پیش از این موفق نشده بود چنین دستگاهی ارائه کند.

Wi Fi Sees Humans Behind Walls 3این تیم تحقیقاتی قصد دارد در سال 2016 ساخت تجاری این فناوری که در حوزه های مختلفی می تواند کاربرد داشته باشد، را آغاز کند. از جمله این کاربرد ها تقویت قدرت جستجوی افراد و بهبود عملیات نجات به خصوص در آتش سوزی ها، برای کمک به پیدا کردن افراد در خطر و نیازمند کمک، می باشد.

 

از کاربرد های دیگری که این فناوری می تواند داشته باشد، استفاده از آن در ساخت فیلم های هالیوودی برای کمک به بهبود جلوه های ویژه خواهد بود. مثلاً می توان بدون نیاز به حس‌گر های ضبط حرکت، حرکات بازیگر را حتی در پشت اشیاء مختلف دنبال کرد و از آن تصویر گرفت.

 

ادیب می گوید: "این فناوری کاربرد های فراوانی می تواند داشته باشد. ما هنوز در ابتدای راه قرار داریم و در حال بررسی زمینه های مختلف برای استفاده از این فناوری هستیم."

 

تهیه و گردآوری: دپارتمان تولید محتوای نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )