امتیاز دهید:

گاهی اوقات نیاز داریم تا کاراکترهایی که روی صفحه کیبورد قرار ندارند را در محتوای اسناد اچ تی ام ال (HTML) خود قرار دهیم که از آن جمله می توان به علامت های کپی رایت، ترید مارک و ... اشاره کرد. علاوه بر این اگر بخواهیم در یک فایل اچ تی ام ال (HTML) از علامت هایی که توسط خود این زبان مورد استفاده قرار می گیرند استفاده کنیم به مشکل بر خواهیم خورد. از جمله این علامت ها می توان به < یا > اشاره کرد. به عبارت دیگر اگر چنین علامت هایی را در محتوای سند اچ تی ام ال (HTML) خود قرار دهیم، مروگر در حین Parse کردن صفحه فکر می کند که با یک تگ اچ تی ام ال (HTML) رو به روی شده است و از آنجا که این تگ را به صورت ناقص می بیند فرایند Parse کردن به خوبی اتفاق نخواهد افتاد. برای اینکه متوجه شویم که توضیحات فوق الذکر به چه شکل نمود عینی پیدا می کنند، کد زیر را وارد ویرایشگر متن خود می کنیم:

<!DOCTYPE html>
<html>
  
   <head>
       <title>Netshahr</title>
   </head>
  
   <body>
       <p>&amp;</p>
       <p>&copy;</p>
       <p>&trade;</p>
   </body>
</html>

می بینیم که داخل تگ body سه پاراگراف تعریف کرده ایم. در پاراگراف اول عبارت;amp& نوشته شده است که این وظیفه را دارا است تا علامت & را در یک سند اچ تی ام ال (HTML) به نمایش در آورد. در پاراگراف دوم کد;copy& آمده است که کار آن نمایش علامت کپی رایت است و در نهایت در پاراگراف آخر کد;trade& نوشته شده است که مسئول نمایش علامت تجاری است. برای مشاهده خروجی کد بالا پس از ذخیره کردن فایل مرورگر را به روز رسانی می کنیم:

نمایش-کاراکترهای-خاص-در-اچ-تی-ام-ال

می بینیم که علامت های مد نظر به نمایش در آمده اند. حال بعضی وقت ها نیاز داریم تا خود کد;amp& را در صفحه اچ تی ام ال (HTML) به نمایش در آوریم. در واقع از آنجا که مروگر به محض دیدن این کد آن را به علامت اولی که در تصویر فوق می بینیم تفسیر می کند، بایستی راهی بیابیم که بتوانیم خود این کد را نمایش دهیم. راه کاری که در اینگونه مسائل می توان اتخاذ کرد به صورت زیر است:

   <body>
       <p>&amp;amp;</p>
       <p>&copy;</p>
       <p>&trade;</p>
   </body>

همانطور که در کد فوق می بینیم، در پاراگراف اول ابتدا کد;amp& را نوشته سپس کد;amp را می نویسیم. حال اگر مرورگر را به روز رسانی کنیم می بینیم که کد ;amp& در صفحه مرورگر نمایش داده می شود:

نمایش-کد-کاراکترهای-خاص-در-اچ-تی-ام-2ال

علاوه بر این گاهی اوقات نیاز داریم تا مثلاً علامت < را در مرورگر به نمایش در آوریم. اگرچه که تایپ کردن این علامت در محتوای سند ممکن است به نمایش داده شود اما این در حالی است که روش صحیحی برای نمایش دادن علائمی از این دست به صورت زیر می باشد:

   <body>
       <p>&lt;</p>
   </body>

همانطور که در کد فوق می بینیم کد ;lt& را به عنوان محتوای پاراگراف در نظر گرفته ایم. با به روز رسانی مرورگر نتیجه زیر را خواهیم دید:

نمایش علامت کوچکتر در اسناد اچ تی ام ال

نکته ناامید کننده در ارتباط با این علائم این است که لیست بزرگی از آن ها وجود دارد که به مرور پرکاربرد ترین آنها را بایستی حفظ کنیم (چنانچه از ویرایشگر های متنی پیشرفته تر استفاده کنیم، در حین کدنویسی خود نرم افزار به ما برای یافتن کد مد نظر کمک خواهد کرد).
به طور کلی این علائم تحت عنوان Character Entity شناخته می شوند و برای دستیابی به لیست کامل آنها می توان به آدرس http://developers.whatwg.org/named-character-references.html#named-character-references مراجعه نمود.
از آنجا که برخی از این علائم نسبت به مابقی پرکاربرد تر می باشند، در ادامه لیست کوچکی از آن ها را ارائه می دهیم.

برای نمایش علامت < از کد ;lt& و برای نمایش علامت > از کد ;gt& و برای نمایش & از کد ;amp& و برای نمایش علامت “ از کد ;quot& و برای نمایش علامت ‘ از کد ;apos& استفاده می کنیم.
برای روشن شدن این مطلب کد زیر را وارد نرم افزار ویرایشگر متن می کنیم:

<!DOCTYPE html>
<html>
  
   <head>
       <title>Netshahr</title>
   </head>
  
   <body>
       <p>&lt;</p>
       <p>&gt;</p>
       <p>&amp;</p>
       <p>&quot;</p>
       <p>&apos;</p>
   </body>
</html>

با به روز رسانی مرورگر نتیجه زیر مشاهده خواهد شد:

نمایش پرکاربردترین کاراکترهای خاص اچ تی ام ال


نظرات
نظرات
 • بهزاد مرادی :

  در پاسخ به مریم مرادی

  با سلام چگونه مرورگر را به روز میرسانیم .یا در واقعه نتیجه را مشاهده می کنیم بدون دیدن کد ها.من از نود پد ++ استفاده میکنم


  سلام،
  می توانید کلیدهای Ctrl + R را به طور هم زمان فشار دهید. اینکار صفحه شما را Refresh کرده و تغییرات را مشاهده خواهید کرد.


  با تشکر
  بهزاد مرادی
  دپارتمان تولید محتوای نت شهر


  1393/07/08 06:00:36
 • مریم مرادی :

  با سلام چگونه مرورگر را به روز میرسانیم .یا در واقعه نتیجه را مشاهده می کنیم بدون دیدن کد ها.من از نود پد ++ استفاده میکنم


  1393/07/07 19:17:11

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )