سناریوهای مختلفی در خصوص برخی از مفقودان منا از جمله غضنفر رکن آبادی سفیر سابق ایران در لبنان مطرح است.

 

نت شهر: یکی از سناریوها که تاکنون برخی از کارشناسان آن را محتمل ترین سناریو در میان دیگر گمانه زنی ها مطرح می کنند، سناریوی ربایش است. مرتضی رکن آبادی، برادر غضنفر رکن آبادی سفیر سابق ایران در لبنان نیز به دلیل شواهد و قرائنی که درخصوص مجروح و زنده بودن برادرش در دست است، به این سناریو اعتقاد دارد.

مرتضی رکن آبادی با انتقاد نسبت به برخی اظهارنظرها درخصوص اینکه برادرش را مفقودالجسد می دانند، می گوید: تعجب می کنم این مسوولان با کدام معیار شرعی و قانونی می گویند رکن آبادی مفقودالجسد است یا اینکه به شهادت رسیده است.

با گذشت بیش از یک ماه از حادثه منا و مفقود شدن آقای رکن آبادی گمانه زنی های زیادی راجع به وضعیت ایشان صورت می گیرد. بعد از گذشت این مدت آیا خبر تازه ای درخصوص ایشان به شما ارائه شده است؟

پس از حادثه منا و موضع گیری های مختلفی که از سوی مسوولان و نهادهای مختلف صورت گرفت، شایعاتی مبنی بر شهادت برادرم توسط رسانه ها منتشر شد که برای خانواده ما آزاردهنده بود. به رغم پیگیری هایی که با رسانه های مختلف مبنی بر تکذیب شهادت ایشان داشتیم و خواستار اصلاح خبرهای آنها بودیم تاکید داشتیم که آقای رکن آبادی جزو مفقودان حادثه منا هستند نه جان باختگان اما باز هم شاهد اصرار رسانه ها مبنی بر معرفی دکتر رکن آبادی جزو جان باختگان حادثه منا بودیم. در حالی که بابت بی اطلاعی از وضعیت ایشان در آزار و اذیت بودیم اما به خاطر حواشی غیراخلاقی این چنینی نیز ناراحتی های بسیاری بر ما متحمل شد.

تقریبا از روز پانزدهم حادثه بود که کمیته هایی در بسیج، وزارت امور خارجه و... برای رسیدگی به امور مفقودان تشکیل شد و مادر جلسات متعددی درخصوص پیگیری وضعیت مفقودان به ویژه آقای رکن آبادی شرکت کردیم اما تا این لحظه نتیجه خاصی حاصل نشده است. ظاهرا معاون عربی و آفریقایی وزیر خارجه یادداشتی درخصوص وضعیت آقای رکن آبادی برای همتای خود ارسال کرده اما تاکنون پاسخی از سوی طرف سعودی ارسال نشده است. بالاترین مکاتبه ای که صورت گرفته و ما از آن اطلاع داریم مکاتبه آقای امیر عبداللهیان است.

قائم مقام وزارت امور خارجه نیز به اینکه آقای رکن آبادی مجروح شدند و به بیمارستان منتقل شدند اشاره کردند و اینکه بعد از انتقال به بیمارستان اطلاعی از ایشان در دست نیست. این موضوع ظن و گمان را مبنی بر اینکه احتمال ربایش ایشان وجود دارد، تقویت کرد. شما و اعضای خانواده آقای رکن آبادی تا چه اندازه به سناریوی ربایش اعتقاد دارید؟

ببینید! طبیعی است اگر 99 درصد احتمال وضعیت آقای رکن آبادی را حمل بر شهادت بگذاریم و یک درصد را به ربایش اختصاص دهیم، این یک درصد برای خانواده ایشان ارزش بیشتری دارد و ما توجه بیشتری به این یک درصد خواهیم کرد. حال آنکه شواهد نیز این موضوع را اثبات می کند. من با شخصی که اخوی را درون برانکارد گذاشت و به آمبولانس منتقل کرد، صحبت و مصاحبه کرده ام. آن فرد برای آنکه نشان دهد اشتباه نمی کند، گفت آقای رکن آبادی آنقدر وزنش سنگین بود که تا دو روز دستم درد می کرد. یعنی به طور حتم ایشان را درون آمبولانس گذاشتند و آمبولانس به سمت بیمارستان حرکت کرد. حالا کدام بیمارستان خدا می داند.

متاسفانه تمام مسوولانی که درباره اخوی بنده صحبت می کنند با حرف های غیرمسوولانه شان خانواده ما را بیشتر دچار عذاب و رنجش کردند. به جای اینکه اظهارنظر مثبت کنند، تمام اظهارنظرها منفی است و می گویند رکن آبادی مفقودالجسد هست یا اینکه جسد ایشان هنوز پیدا نشده است. تعجب می کنم با کدام معیار شرعی و قانونی می گویند رکن آبادی مفقودالجسد است یا اینکه به شهادت رسیده است اگر واقعا خبری دارند به ما نیز بگویند و اگر خبری ندارند و براساس تحلیل و گمانه هایشان این مطالب را عنوان می کنند اعلام عمومی نکنند زیرا از نظر قانونی و شرعی خودشان را زیر سوال می برند.

از سوی دیگر این اظهارنظرها کار را برای پیگیری های بعدی دولت دشوار می کند. زیرا اگر در آینده نزدیک بخواهیم ادعای ربوده شدن رکن آبادی را پیگیری کنیم به سخنرانی ها و اظهارنظرهای مقامات مسوول ما که گفته اند رکن آبادی شهید شده و مفقودالجسد است اشاره می کنند. بنابراین مسوولان باید مراقب اظهارنظرهایشان باشند.

در جلساتی که شما با مسوولان داشته اید آیا باز هم سناریوی ربایش مطرح نمی شود؟

با بسیاری از مسوولان صحبت کرده ام و جلسات بسیاری با نهادهای مختلف داشته ام که نام نمی برم. اما همه این نهادها تاکید دارند که دکتر رکن آبادی شهید شده است. تنها یکی از مقامات تاکید داشت که با اتفاقاتی که در عربستان رخ داده و اینکه ایشان زنده بودند و به بیمارستان منتقل شدند، بحث ربوده شدن ایشان قوی است. اگر درون بیمارستان فوت شده است باید جسد ایشان به ما تحویل داده شود. وقتی جسد را نمی دهند تنها گزینه، ربوده شدن ایشان است.

یکی از فرضیه های مطرح شده این است که احتمال دارد جزو اولین جانباختگان دفن شده باشند. اما همه اعضای خانواده ایشان تست دی ان ای و اثر انگشت داده اند و با تحقیقاتی که صورت گرفته ایشان جزو شهدا شناخته نشده است. بنابراین از نظر خانواده ایشان رکن آبادی به نظر می آید ربوده شده باشد.

پس چرا مسوولان حاضر نیستند این را جزو سناریوها مدنظر قرار دهند؟

پاسخ این سوال را مسوولان باید بدهند. به نظر من در حال از دست دادن وقت هستیم و شاید الان برادر ما تحت بازجویی و شکنجه باشد و آنها اطلاعاتی را که می خواهند با گذشت زمان از ایشان استخراج کنند و در نهایت ایشان را بکشند و بگویند در فلان کانتینر بود و جنازه ایشان را به ما تحویل دهند.

برخی از کارشناسان به انفجار بیروت اشاره کردید و اینکه آقای رکن آبادی هدف اصلی بوده است. از آنجا که عامل بمب گذار نیز یک فرد عربستانی بود، برهمین اساس معتقدند محتمل ترین سناریو، ربایش است و آن به ویژگی های ایشان مربوط می شود؟

سیستم عربستان سعودی را با سیستم اسرائیل و موساد یکی می دانم. آنها با یکدیگر تفاوتی نمی کنند زیرا یک موضع را راجع به جمهوری اسلامی دارند. وقتی سعودی ها و سرویس جاسوسی موساد بعد از چند سال تلاش برای ربایش آقای رکن آبادی در بیروت ناکام ماندند، در نهایت تصمیم گرفتند کار را یکسره کنند و به اصطلاح خودشان ایشان را حذف کنند. بنابراین تصمیم گرفتند سفارت را سر ایشان خراب کنند. زمانی که مطمئن بودند ایشان درون سفارت هست، تصمیم گرفتند با ورود یک کامیون پر از بمب، ایشان را به قتل برسانند. حال به نظر یک اشتباهی صورت گرفته است. رکن آبادی که همواره هدف سرویس های جاسوسی موساد و عربستان سعودی بود چگونه اجازه پیدا می کند به زمین سعودی و در مشت آنها بازی کند.

پس شما به ویزای عادی ایشان نیز انتقاد دارید؟

ایشان مثل یک زائر کاملا عادی به سفر حج رفتند. بنابراین این سوالی است که برای ما نیز وجود دارد و مسوولان باید پاسخ آن را بدهند.

باید به این موضوع تاکید کنم که سرویس اطلاعاتی موساد و عربستان سعودی به هیچ وجه نمی توانستند از کنار این موقعیت یعنی حضور رکن آبادی در مکه بگذرند و یک فرصت فوق طلایی برای آنها به وجود آمده است.

منبع: صدا

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چین، ماه مصنوعی می‌سازد! | جزییات ساخت ماه توسط چینی ها
چین، ماه مصنوعی می‌سازد! | جزییات ساخت ماه توسط چینی ها
چرا خاشقچی مهم بود؟ | علت اهمیت قتل  خاشقچی جیست
چرا خاشقچی مهم بود؟ | علت اهمیت قتل خاشقچی جیست
علت افزایش زندانیان مهریه | زندانیان مهریه 40 درصد بیشتر شدند
علت افزایش زندانیان مهریه | زندانیان مهریه 40 درصد بیشتر شدند
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )