با وجود ابزار ها و دستگاه های الکترونیکی، خودرو ها و حتی در برخی مواقع خانه ها و نیاز تمام آن ها به الکتریسیته، می توان انتظار داشت که در آینده ای نه چندان دور باتری ها نقش بسیار مهمی در زندگی انسان ایفا کنند. همین راستا باتری لیتیوم- هوا (Lithium-air) که در توسط دانشمندان دانشگاه کمبریج (Cambridge University) طراحی شده است، قادر است تا 2000 بار شارژ مجدد شود. طبق گفته محققین این باتری 93 درصد بازدهی دارد. 

Cambridge Researchers Make Lithium Air Battery Tech Breakthrough 1دانشمندان دانشگاه کمبریج اخیراً نیز آزمایش هایی بر روی باتری لیتیوم-هوای جدید طراحی شده خود انجام دادند تا برخی دیگر از مشکلات آن را برطرف کنند. آن ها همچنین توانستند میزان شکاف ولتاژ (Voltage gap) که یکی از معیار های بازدهی باتری است، را کاهش دهند. به این طریق دانشمندان با استفاده از طراحی جدید، موفق شدند شکاف ولتاژ را 0.2 ولت کاهش داده که بسیار نزدیک به میزان آن در باتری لیتیومی معمولی است.

 

بهره بردن از یک باتری کوچک تر و سبک تر در خودرو نیز می تواند بسیار مفید باشد و به خودروها امکان دهد با داشتن انرژی الکتریکی مساوی، به علت داشتن وزن کمتر مسافت بیشتری را طی کند. البته هم اکنون دانشمندان فقط می توانند این باتری را در محیطی مملو از اکسیژن خالص به کار بگیرند و این باتری هنوز در هوای معمولی محیط، قابل استفاده نیست.

Cambridge Researchers Make Lithium Air Battery Tech Breakthrough 2پروفسور کلار گری، سرپرست اصلی این تحقیقات در مصاحبه با شبکه خبری بی بی سی گفته است: "چیزی که ما به دنبال آن هستیم یک باتری لیتیوم-هوای واقعی است که بتواند بدون حذف دی اکسید کربن، نیتروژن و بخار آب، از هوا استفاده کند. در این جهت، ما حداقل توانسته ایم سیستمی ابداع کنیم که حضور میزان زیادی آب را در خود تحمل کند."

 

اختراع و تولید چنین باتری در آینده بسیار هیجان انگیز و مفید خواهد بود، هر چند که طبق گفته محققین، حداقل یک دهه دیگر تا تولید تجاری این باتری وقت لازم است!

 

تهیه و گردآوری: دپارتمان تولید محتوای نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )