عدم توافق ناسا و Orbital Sciences بر سر علت انفجار موشک Antaresبه نظر می رسد ناسا و شرکت اوربیتال ساینسز بر سر علت انفجار موشک Antares در سکوی پرتاب توافق ندارند . آژانس فضایی در هفته گذشته گزارش این حادثه را منتشر کرد و وقتی که به جمع بندی یافته های شرکت اوربیتال پرداخت متوجه تناقض های کلیدی در بررسی های این شرکت شد.

 

28 اکتبر 2014، موشک Antares شرکت اوربیتال برای بردن آب، غذا و تدارکات برای کارکنان ایستگاه فضایی بین المللی تعیین شده بود. این پرتاب بخشی از برنامه ی تجاری تأمین مجدد سازمان فضایی ناسا بود که شرکت ها را موظف می کند در فواصل زمانی معین احتیاجات ایستگاه فضایی را فراهم کند. اما فقط 15 ثانیه بعد از جدا شدن از تسهیلات والوپس ناسا در ویرجینیا، با یک نمایش آتشبار شبانه منفجر شد.

 

با توجه به گزارش تیم بازبینی بی طرفانه ناسا (IRT)، پس از دیدن این ناکامی، ناسا گمان می کرد که انفجار در توربوپمپ ها یا لوله های ماکارونی شکل یکی از دو موتور AJ-26 اصلی موشک Antares اتفاق افتاده است. به گفته ناسا، قطعات توربوپمپ به هم ساییده شده و سپس آتش گرفته اند و این باعث از دست رفتن پیشراننده موتورها و سقوط موشک شده است. با این حال، این گزارش موفق به پیدا کردن عامل سایش توربوپمپ ها به هم نشده است.

 

یافته های ناسا، تحقیق و رسیدگی های شرکت اوربیتال درباره ی حادثه را هم تأیید و هم نقض می کند. اوربیتال هم قبول دارد که قطعات توربوپمپ ها به هم ساییده و سبب وقوع آتش شده اند. اما اوربیتال می گوید محتمل ترین دلیل این حادثه نقص فنی توربوپمپ ها بوده است. این باور تقصیرها را متوجه کمپانی Aerojet Rocketdyne، سازنده موتورهای AJ-26 می کند. این موتورها بر پایه موتور NK-33 که در سالهای 1960 و 70 طراحی شده، ساخته شده اند.

 

ناسا می گوید قطعاً وجود نقص در ساخت موتور AJ-26 ممکن است. در عین حال ناسا از دو دلیل احتمالی دیگر این شکست می گوید. اول اینکه طراحی موتور AJ-26 مستحکم نبوده و روش ساخت توربوپمپ ها آن ها را مستعد احتراق کرده است. گزینه ی دیگر بخش های خارجی را عامل این حادثه می داند. اشیائی از جنس تیتانیوم وسیلیس در این موتور دیده شده است اما هیچ دلیلی وجود ندارد که نقش این اشیاء را در انفجار تأیید کند.

 

اوربیتال به کلی ایده ی نقش اشیاء خارجی در حادثه را رد می کند اما، کمپانی Aerojet Rocketdyne در اوایل امسال استدلال کرد که این اشیاء خارجی عامل انفجار بوده اند. اگر اشیاء خارجی دلیل حادثه باشند آنوقت کمپانی AJ مقصر این شکست نخواهد بود و احتمالاً شرکت اوربیتال به دلیل مونتاژ نادرست قطعات موشک مقصر شناخته می شود. باوجود عدم اجماع، AJ پذیرفته است به منظور پایان دادن به مجادلات پیرامون این حادثه، مبلغ 50 میلیون دلار به شرکت اوربیتال بپردازد.

 

در ضمن، شرکت اوربیتال بعد از این شکست در حال آماده شدن برای یک پرتاب دیگر است؛ در 3 دسامبر این شرکت محموله بر Cygnus را که پر از تدارکات و مواد غذایی برای ایستگاه فضایی بین المللی است سوار بر موشک اطلس V پرتاب خواهد کرد. احتمالاً شرکت اوربیتال بار دیگر،در ماه مه 2016، Cygnus را بر روی موشک Antares به ایستگاه فضایی پرتاب خواهد کرد و این بار موشک از موتور RD-181 ساخت روسیه به جای موتورهای AJ-26 استفاده می کند.

 

تهیه و گردآوری: دپارتمان تولید محتوای نت شهر

تگ ها:
مطالب مرتبط
تعرفه‌های جدید اینترنت ثابت ADSL | تعرفه‌های وزیر ارتباطات  در مورد اینترنت ADSL
تعرفه‌های جدید اینترنت ثابت ADSL | تعرفه‌های وزیر ارتباطات در مورد اینترنت ADSL
جدول تعرفه‌های جدید اینترنت ثابت | جدول سرویس‌های پرسرعت غیرحجمی
جدول تعرفه‌های جدید اینترنت ثابت | جدول سرویس‌های پرسرعت غیرحجمی
جزئیات تصویب مدل غیرحجمی تعرفه اینترنت | مدل غیرحجمی تعرفه سرویس های ثابت اینترنت
جزئیات تصویب مدل غیرحجمی تعرفه اینترنت | مدل غیرحجمی تعرفه سرویس های ثابت اینترنت
نظرات