لباس عرق گیر هوشمند باکتریاییمحققین در گروه آزمایشگاه فن آوری لمسی ام آی تی (MIT) در آخرین پروژه خود ماده ای اختراع کردند که می تواند به عنوان پوست دوم انسان در نظر گرفته شود. از این ماده می توان برای ساخت لباس قابل پوشش استفاده کرد. زمانی این لباس با قرار گرفتن در شرایط خاصی از گرما و رطوبت فعال شود، از نظر شکل ظاهری دچار تغییر شده و مسیر هایی در لباس ایجاد می کند که به عرق اجازه تبخیر شدن می دهد. 

 

البته تا فعلاً این ماده فقط در حد آزمایشگاهی تولید شده است هر چند که ام آی تی در حال کار بر روی این پروژه برای استفاده از آن جه تولید لباس های ورزشی می باشد.

 

طریقه عملکرد این لباس در مقیاس کوچک حتی از این هم عجیب تر است! محرک های این لباس در مقیاس نانو در واقع میکرو ارگانیسم هایی هستند که طبق گفته ها بیش از 1000 سال پیش توسط سامورایی های ژاپنی کشف شده و قرن ها برای تخمیر مورد استفاده قرار می گرفته است.

 

این فن آوری به طور دقیق تر از خواص مکانیکی باکتری باسیلوس سابتیلیس (Bacillus Subtilis) که به طور رایج در پزشکی و بیوتکنولوژی مورد استفاده قرار می گیرد، بهره می برد. در ویدیو های منتشر شده از ام آی تی، طریقه عملکرد این باکتری توضیح داده می شود: "این باکتری به محرک ها و موتور های بسیار کوچکی تبدیل می شود که بسته به میزان شرایط رطوبتی مانند سطح رطوبت در اتمسفر یا تعریق بر روی پوست، باز شده یا بسته می شود."

Bacteria Powered Shirts Vent When You Sweat 2در این ویدیو همچنین ورزشکارانی که نمونه های اولیه این لباس را پوشیده اند در حین انجام فعالیت روزشی نمایش داده می شوند. زمانی که بدن این ورزشکاران گرم شده و شروع به تعریق می کند، محفظه هایی در پشت کمر آن ها باز شده و به این طریق پوست را از طریق تعریق طبیعی خنک می کند.

 

این باکتری در آزمایش گاه کشت شده و رشد داده می شود و با استفاده از یک سیستم بیوچاپگر با دقت بالا، در لباس به کار گرفته می شود. همچنین کاربرد های دیگری از این فن آوری نیز به نمایش گذاشته می شود. علاوه بر پارچه قابل پوشش ساخته شده از این ماده، باکتری ها می توانند در ساخت آباژوری به کار گرفته شوند که با گرم شدن لامپ باز شود.

 

محققان و دانش جویانی که بر روی این پروژه کار می کنند در رشته های مختلف از طراحی و هنر گرفته تا مهندسی شیمی و نساجی، تحصیل کرده اند.  

 

تهیه و گردآوری: دپارتمان تولید محتوای نت شهر

تگ ها:
مطالب مرتبط
چگونه هزینه اینترنت خود را کاهش دهیم؟ بهترین راه برای کاهش هزینه های گزاف اینترنت
چگونه هزینه اینترنت خود را کاهش دهیم؟ بهترین راه برای کاهش هزینه های گزاف اینترنت
اینترنت 4G در ماه راه اندازی می شود
اینترنت 4G در ماه راه اندازی می شود
تعرفه‌های جدید اینترنت ثابت ADSL | تعرفه‌های وزیر ارتباطات  در مورد اینترنت ADSL
تعرفه‌های جدید اینترنت ثابت ADSL | تعرفه‌های وزیر ارتباطات در مورد اینترنت ADSL
تبلیغات
loading...
نظرات