ممکن است این طرح از نظر بسیار از مردم مشمئز کننده باشد. ولی با ادامه یافتن خشکسالی در کالیفرنیا، ممکن است برای حل مشکل تأمین آب برای دراز مدت، مقامات مجبور شوند نگاهی جدی تر به عمل کردن طرح تصفیه فاضلاب خانگی یا همان طرح "از توالت به شیر" (Toilet to Tap)، داشته باشند.

 

این طرح که شامل تصفیه آب فاضلاب برای مصرف انسانی است تا کنون به علت حقیقت "چندش آور بودنش" نتوانسته نظر مثبت ساکنین این ساحل خشک غربی آمریکا را جلب کند. تنها افراد معدودی می توانند بپذیرند، آبی که چند ساعت پیش از توالت یک دستشویی عبور کرده اکنون از شیر آشپزخانه بیرون آید (هر چند تصفیه شده!).

 

با این حال 4 سال خشکسالی پیاپی ممکن است کالیفرنیا را مجبور به چشم پوشی از این خط قرمز خود کند. جرج چوبادوگلوس، متخصص تصفیه آب و پروفسور ممتاز بازنشسته دانشگاه کالیفرنیا می گوید: "اکنون همه به دنبال راهی برای تصفیه فاضلاب هستند. هم اکنون ما حجم زیادی از این آب های تصفیه شده را به اقیانوس ها و دریاها می ریزیم در صورتی که می توان از آن به خوبی استفاده کرد. این طرح قطعاً برای کلان شهر ها و مناطق ساحلی مانند کالیفرنیا عملی و از نظر هزینه نیز مقرون به صرفه است."

 

چوبادوگلوس در مطالعه ای که سال گذشته منتشر کرد، تخمین زده بود اجرای این طرح تا سال 2020 می تواند میزان 350 میلیارد گالن آب نوشیدنی به صورت سالانه تأمین کند که برای مصرف بیش از 8 میلیون نفر از جمعیت کالیفرنیا یا به عبارتی یک پنجم، جمعیت کل ایالت، کافی است. این طرح هم اکنون در بخش هایی از ایالت تگزاس، که با مشکلی مشابه یعنی خشکسالی دست و پنجه نرم می کند، اجرا شده است.

Toilet to Tap Gains Appeal in Bone Dry West 2در طرح استفاده مستقیم آب بازیافتی یا همان طرح "از توالت به شیر"، آب توالت ها، ماشین های لباس شویی، ماشین های ظرف شویی و حمام در سه مرحله کلی تصفیه شده و به آب شرب تبدیل می شود.

 

بیش از یک دهه پیش نیز انجام طرحی مشابه در شهر سن دیگو در کالیفرنیا پیشنهاد شد که به علت مخالف و موضع سر سخت در مقابل آن، هیچ گاه به مرحله عمل نرسید. ولی اکنون به توجه به آن که این ایالات به شدت در مضیقه قرار گرفته و با کمبود شدید آب مواجه است، به نظر می رسد دیگر چاره ای به جز بازگشت به این راه حل چندش آور وجود ندارد.

Toilet to Tap Gains Appeal in Bone Dry West 3نظرسنجی برای انجام این طرح بر روی منابع آب کالیفرنیا که استفاده مجدد از فاضلاب را پیشنهاد می کند اکنون 76 درصد رأی موافق را نشان می دهد که در مقایسه با میزان 23 درصد در اوایل دهه 90، افزایش قابل توجهی داشته است.

 

تهیه و گردآوری: دپارتمان تولید محتوای نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )