نمایندگان کنگره آمریکا خواستار وضع تحریم‌های جدید علیه ایران، به بهانه ادعایی دستگیری یک شهروند ایرانی - آمریکایی شده‌اند.

 

نت شهر: وال‌استریت‌ژورنال بامداد شنبه دستگیری ادعایی فردی به نام «سیامک نمازی» را مانعی جدید بر سر راه تلاشهای دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا برای اتکا به توافق هسته‌ای جهت توسعه دامنه همکاری‌ها با ایران در مسائل منطقه‌ای، از جمله حل بحران سوریه عنوان کرده است.

اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، دستگیری آقای «نمازی» را آخرین مورد اهانت به آمریکا خواند و  خواستار آزادی او و چهار نفر دیگری شد که به ادعای وی در ایران زندان و یا ناپدید شده‌اند.

اشاره رویس به «سعید عابدینی»، «امیر حکمتی»، «جیسون رضائیان» و «رابرت لوینسن» است که مقام‌های آمریکایی همواره خواستار آزادی یا همکاری با یافتن یکی از آنها شده‌اند.  

«سعید عابدینی» در ایران به جرم سازمان‌دهنده‌های محافل زیرزمینی کلیسای خانگی و فعالیت‌های فرقه‌ای تحت پوشش پرورشگاه با رأی دادگاه از سال 1391 به 8 سال زندان محکوم شده است.

«امیر میرزایی حکمتی»، 28 ساله، سال 1390 به جرم جاسوسی برای سازمان سیا و نهادهای اطلاعاتی آمریکا بازداشت شده و بعد از اعتراف در دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اعدام محکوم شده است. حکم وی بعداً به 10 سال زندان تقلیل یافت. رسانه‌ها اسناد مربوط به همکاری‌های وی با سازمان سیا و دیدارهای وی با مقامات آمریکایی در کشور افغانستان را منتشر کرده‌اند. وی اهل ایران و مقیم ایالت میشیگان آمریکا است.

«جیسون رضائیان»، شهروند دارای تابعیت دو گانه ایرانی ـ آمریکایی است که به گفته مراجع قضایی در ایران تحت پوشش خبرنگار واشنگتن‌پست مشغول به کار بوده است. وی به جاسوسی متهم شده است.

«رابرت لوینسون»، مأمور پیشین سازمان سیا است که مطابق ادعاها در اسفند سال 1385 در پوشش کارمند بازنشسته بخش مبارزه با جرائم سازمان‌‌یافته پلیس فدرال آمریکا به جمع‌آوری اطلاعات در ایران مشغول بوده که ناپدید شده است. مقامات آمریکایی ادعا کرده‌اند وی ربوده شده است. رئیس‌جمهوری ایران در گفت‌وگویی با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته ایران اطلاعی از وی ندارد.   

مارک کرک، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی بامداد شنبه گفت: «اگر دولت با کنگره آمریکا برای وضع اقدامات شدیدتر علیه ایران، از جمله تمدید "قانون تحریم ایران" و وارد کردن فشارهای هدفمند به سپاه پاسداران همکاری نکند، رفتارهای تهدیدکننده این کشور بدتر خواهد می‌شود.»

وال‌استریت‌ژورنال، بدون اشاره به نام نفرات بیشتر نوشته برخی از نمایندگان جمهوری‌خواه آمریکایی به طور ویژه خواستار تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شده‌اند.

منبع: فارس

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
دلیل مشاجره نماینده مجلس با کارمند گمرک |  کارمند گمرک خود اهل تسنن است
دلیل مشاجره نماینده مجلس با کارمند گمرک | کارمند گمرک خود اهل تسنن است
متن کامل استعفای داماد روحانی | نامه استعفای کامبیز مهدی زاده داماد روحانی
متن کامل استعفای داماد روحانی | نامه استعفای کامبیز مهدی زاده داماد روحانی
جزییات و علت دیپورت ایرانیان از گرجستان | ماجرای دیپورت ایرانیان از گرجستان
جزییات و علت دیپورت ایرانیان از گرجستان | ماجرای دیپورت ایرانیان از گرجستان
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )