اولین پرتو جذب واقعیاگر فکر می کنید آلودگی صوتی در عصر حاضر غیر قابل تحمل شده است باید بدانید ظاهراً آینده قرار است از این هم پر سر و صدا تر شود! محققان بریتانیایی توانسته اند یک هولوگرامی صوتی درست کنند که قادر به نگه داشتن، حرکت و تکان دادن اشیاء کوچک در هوا می باشد. در واقع می توان این فن آوری را اولین پرتو جذب صوتی واقعی دانست که شباهت هایی به آنچه در داستان های علمی تخیلی دیده می شود دارد.

 

پرتو جذب بخش مهمی از اساس و پایه داستان ها و فیلم های علمی تخیلی مانند "جنگ ستارگان" را تشکیل می دهد و شاید این فن آوری را بتوان گامی به سوی آینده واقعی جنگ ستاره ای دانست

Sonic Tractor Beam Levitates Plastic Beads 3این پرتو جذب که توسط گروه تحقیقاتی بریتانیا توسعه یافته، از امواج صوتی با طول موج بلند برای اثر گذاری در مقیاس کوچک استفاده می کند. با استفاده از تعداد 64 بلندگوی کوچک، سه میدان صوتی جداگانه ایجاد می شود که دقیقاً در فضای بالای بلندگو ها این میادین با یکدیگر تلاقی می کنند. در آزمایش های انجام شده این میدان مغناطیسی چنان کنترل شد که توانست یک گوی پلاستیکی را در این میدان ها نگاه داشته و حرکت دهد.

 

قبل تر از این هم هولوگرام های لمس غیر مستقیم درست شده بودند ولی دقت کافی برای نگه داشتن یک شیء در یک مکان و حرکت دادن آن را نداشتند. انجام آزمایش با این میدان صوتی مشروط به آن است که شیء مورد نظر به طور کامل در میدان صوتی قرار گیرد.

Sonic Tractor Beam Levitates Plastic Beads 1بروس درینکواتر، یکی از محققین دانشگاه بریستول (Bristol) در کنفرانس مطبوعاتی گفت: "ما همگی می دانیم که امواج صوتی، می توانند تأثیرات فیزیکی داشته باشند. ما اکنون توانسته ایم صدا را به طریقی کنترل کنیم که تا کنون انجام نشده بود."

 

طبق گفته تیم تحقیقاتی این پرتوی جذب صوتی می تواند کاربرد های بسیاری داشته باشد. این فن آوری می تواند قطعات بسیار حساس برای ساخت و سر هم کردن یک وسیله یا ابزار های بسیار ریز جراحی در بافت های زنده را تحت کنترل داشته باشند.

 

باید توجه داشت که میدان صوتی کاملاً نامرئی است. تصویر گذاشته شده در واقع شکل نمادین از نحوه و شکل قرار گیری میدان های صوتی را نشان می دهد و در واقعیت چنین چیزی قابل دیدن نیست. 

 

تهیه و گردآوری: دپارتمان تولید محتوای نت شهر

تگ ها:
مطالب مرتبط
چگونه هزینه اینترنت خود را کاهش دهیم؟ بهترین راه برای کاهش هزینه های گزاف اینترنت
چگونه هزینه اینترنت خود را کاهش دهیم؟ بهترین راه برای کاهش هزینه های گزاف اینترنت
اینترنت 4G در ماه راه اندازی می شود
اینترنت 4G در ماه راه اندازی می شود
تعرفه‌های جدید اینترنت ثابت ADSL | تعرفه‌های وزیر ارتباطات  در مورد اینترنت ADSL
تعرفه‌های جدید اینترنت ثابت ADSL | تعرفه‌های وزیر ارتباطات در مورد اینترنت ADSL
تبلیغات
loading...
نظرات