امروز (چهارشنبه 28 اکتبر (6 آبان)) فضا پیمای کاسینی ناسا یک پرواز فوق العاده نزدیک به قمر یخی سیاره زحل، انسلادوس، داشت، این فضاپیما در فاصله 30 مایلی قطب جنوب انسلادوس قرار گرفت. این دومین فلای بای از سه پرواز نهایی است که این کاوشگر فضایی تا پایان سال 2015 وقبل از ترک انسلادوس انجام می دهد. پژوهشگران ناسا به خصوص درباره این ملاقات نزدیک هیجان زده هستند چرا که کاسینی از طریق یک توده ی بزرگ یخ به طور مداوم متریال زیر سطح این قمر را بررسی می کند. ناسا امیدوار است که کاسینی آنجه را که این توده بیرون می دهد را امتحان کند و این به تعیین احتمال وجود حیات فرازمینی در انسلادوس کمک خواهد کرد.

 

منجمان به طور فزاینده ای شیفته ی انسلادوس هستند چرا که این قمر بهترین گزینه در منظومه شمسی برای جستجوی موجودات فرازمینی است. این قمر سیاره زحل سطحی پوشیده از یخ دارد و همانطور که قبلاً گفته شده است، دانشمندان وجود یک اقیانوس بزرگ را در زیر سطح آن تأیید کرده اند. در زمین آب یک ماده حیاتی محسوب می شود و ممکن است برای موجودات احتمالی انسلادوس نیز حیاتی باشد.

 

محققان همچنین از وجود فعالیت های هیدروترمال در بستر این اقیانوس مطمئن هستند، به این معنی که صخره داغ انسلادوس با آب مایع واکنش شیمیایی می دهد. این نوع فعالیت های هیدروترمال به شکل منافذی در بستر دریا، در زمین هم دیده می شود. این منافذ، گرما و انرژی را برای حیات اکوسیستم های گوناگون در اعماق منجمد اقیانوس ها فراهم می کند و این موضوع محققان را درباره وجود اتفاقی مشابه در انسلادوس کنجکاو می کند.

 

با این فلای بای، دانشمندان ناسا امیدوارند بتوانند واقعیت این فعالیت های هیدروترمال و همچنین احتمال امکان حیات را در این قمر تأیید کنند. به این منظور، کاسینی از طریق یک توده ی بسیار بزرگ یخی، منطقه قطب جنوب انسلادوس را بررسی می کند؛ این منطقه در هر ثانیه 220 کیلوگرم بخار آب بیرون می دهد. این توده با مواد نشئت گرفته از اقیانوس پر شده است و زمانی که کاسینی بر روی چشمه زوم می کند، ابزار های آن به تعیین ترکیب شیمیایی آن اقدام می کنند. این فضاپیما نمی تواند وجود حیات را تأیید کند ولی می تواند شرایطی را که در آن امکان حیات وجود دارد را بازبینی کند.

 

دانشمندان ناسا بیشتر از همه امیدوارند کاسینی در این توده متوجه وجود مولکول هیدروژن شود. این موضوع به تأیید فعالیت های هیدروترمال مورد انتظار در بستر اقیانوس کمک می کند. اینجا در زمین، منافذ هیدروترمال مایعاتی با غلظت بالای هیدروژن تولید می کنند؛ بنابراین حضور مولکول می تواند یک شاخص قوی برای تأیید این فعالیت ها باشد. کاسینی همچنین برای کسب اطلاعات بهتر درباره ساختار کلی شیمیایی این توده ها، تلاش می کند. یک تحلیل کننده ذرات و طیف سنج به مشاهده همه ذرات که از انسلادوس خارج می شوند، می پردازد؛ این ذرات معمولاً حدود 30 میکرون ضخامت دارند. ناسا انتظار دارد مولکول های ارگانیک نظیر اتان، متان، هیدروکربن و ... پیدا کنند.

 

اگر از نظر پژوهشگران ناسا، انسلادوس حتی ذره ای مهمان نواز باشد، آن ها می گویند امکان دارد شکل حیات بیگانه در این قمر شبیه موجودات اعماق دریاهای زمین باشد. لیندا اسپیلکر، یکی از دانشمندان پروژه ی کاسینی می گوید: " اگر شما این را با اقیانوس های زمین و منافذ هیدروترمال بستر آن ها مقا یسه کنید، شاید نوع بسیار متنوع از حیات، مشابه آن چه ما اینجا می بینیم را مشاهده کنید؛ از دیاتوم های کوچک و موجودات تک سلولی منحصر به فرد گرفته تا چیز های پیچیده تر. چون نور خورشید در آنجا وجود ندارد، احتمال حیات پیشرفته هم وجود ندارد و در نتیجه حیات انسانی هم وجود ندارد. "

 

این سفر کاسینی ممکن است رازی را درباره ی انسلادوس آشکار کند که مدت هاست منجمان را درگیر خود کرده است: این توده های یخ از کجا آمده اند. بعضی بر این باورند که چشمه ها از ستون های فشرده در اطراف قطب جنوب نشئت گرفته اند و برخی دیگر معتقدند که این توده ها از ترک های غشامانندی که در سرتاسر سطح وجود دارند، فوران می کنند.

 

مدت پرواز کاسینی از میان ستون یخ بسیار کوتاه است، سرعت فضانورد 19000 مایل بر ساعت است؛ بنابراین فرو رفتن در توده یک لحظه بیشتر طول نمی کشد. کاسینی همچنین در راه عکس هایی را از انسلادوس می گیرد هرچند ممکن است تار باشند. ناسا به نور منعکس شده از زحل بر روی انسلادوس تکیه کرده است و بنابراین دوربین موجود در کاسینی باید برای دریافت نور بیشتر دیافراگم خود را کاملاً باز کند.

منتظر اطلاعات جدید کاسینی درباره قمر یخی انسلادوس می مانیم.

 

تهیه و گردآوری: دپارتمان تولید محتوای نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )