تصور کنید تمام بیماران نیازمند به اعضای مصنوعی می توانستند نیاز خود را تنها با ثبت نام در یک فهرست برطرف کنند. چقدر عالی بود اگر پزشکان می توانستند به سادگی اعضای مصنوعی مورد نیاز را با چاپگر سه بعدی، تولید کنند. 

 

در دانشگاه کارنگی ملون (Carnegie Mellon University) محققان گام های بلند به سوی این آینده رویایی برداشته اند. آن ها یک چاپگر سه بعدی معمولی که هر کسی می تواند با پرداخت 1000 دلار تهیه کند، را خریده و با ایجاد تغییراتی د آن توانسته اند از چاپ گر برای تولید ساختار های نرم استفاده کنند.

 

آدام فینبرگ (Adam Fienberg) پروفسور رشته علم مواد و مهندسی زیست پزشکی در دانشگاه کارنگی ملون در مصاحبه ای گفته است: "ما توانستیم تصاویر ام آر آی (MRI) رگ های کرونر قلب و تصاویر سه بعدی قلب جنین را گرفته و آن را آن را با دقت و وضوح قابل قبولی چاپ کنیم."

 

چاپ سه بعدی مواد نرم دشوار بوده و مشکلات خاص خود را دارد چرا که این مواد معمولاً هنگام چاپ، نمی توانند وزن خود را تحمل کرده و خراب می شوند. برای درک بهتر کافی است تصور کنید که یک چاپ سه بعدی بخواهد یک ژله را به صورت لایه به لایه چاپ کند. البته چاپگر های سه بعدی مخصوص چاپ مواد نرم هم وجود دارند که قیمت هر کدام از آن ها در حدود 100،000 دلار است و استفاده از آن چندان مقرون به صرفه به نظر نمی رسد!

 

فینبرگ و تیم تحقیقاتی او توانستند یک چاپگر سه بعدی ارزان قیمت را تهیه کرده و از آن برای چاپ چسب های زیستی مانند کلاژن (ماده ای که باعث می شود پوست محکم و سفت باقی بماند) و فیبرین (پروتئینی که در لخته های خونی وجود دارد) استفاده کنند. آن ها همچنین به جای چاپ شیء مورد نظر بر روی یک سطح صاف، آن را در داخل یک ژل حمایت کننده چاپ کردند.

 

زمانی که شیء نرم (مثل رگ) چاپ شد، دانشمندان ژل اطراف آن را تا دمای بدن گرم کردند تا ذوب شده و از ساختار ژله ای آن از بین برود. به این صورت ساختار چاپ شده داخل ژله سالم باقی ماند. دانشمندان این روش حساس و دقیق چاپ سه بعدی را FRESH نامیدند. FRESH (به معنی تازه) مخفف کاشت بازگشت پذیر سوسپانسیون هیدروژل با فرم آزاد (Freeform Reversible Embedding of Suspended Hydrogels) می باشد.

 

حال این گروه تحقیقاتی قصد دارد سلول های واقعی قلب را با ساختار سه بعدی چاپ شده بافت ها برای کمک به ساخت عضلات منقبض کننده، ترکیب کند.

 

تیم تحقیقاتی کارنگی ملون برای سرعت دادن به توسعه این زمینه تحقیقاتی، طراحی های سه بعدی خود را به صورت منبع آزاد(Open Source) منتشر می کنند. 

 

تهیه و گردآوری: دپارتمان تولید محتوای نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )