هایپرلوپ یک ایده حمل و نقل زمینی است که اولین بار توسط بنیان گذار شرکت های اسپیس ایکس (Space X) و تسلا (Tesla) یعنی ایلان ماسک (Elon Musk) مطرح شد. این طرح قرار است در آینده نزدیک برای اولین بار به طور جدی مورد آزمون قرار بگیرد و سپس ساخت آن شروع شود.

The First Hyperloop Test Track Will Soon Begin Construction 2آن طور که خود ایلان ماسک می گوید به طور کلی هایپرلوپ یک لوله در زیر زمین یا بر روی زمین با شرایطی ویژه است که در داخل آن یک خودرو به سمت جلو رانده می شود. این لوله می تواند مانند یک تیوب پر از باد بوده یا یک تونل خالی از هوا باشد که از میدان مغناطیسی به عنوان نیرو محرکه استفاده کند.

The First Hyperloop Test Track Will Soon Begin Construction 3آزمایش مورد نظر در طول 5 مایل (8 کیلومتر) انجام می گیرد و اولین نمونه از نوع خود است. با استفاده از این روش جدید، ابداع کنندگان آن حداقل قادر خواهند بود طراحی خود، که از نظر تئوری قادر است با سرعت 1220 کیلومتر بر ساعت حرکت کند، را به طور جدی بیازمایند.

The First Hyperloop Test Track Will Soon Begin Construction 5متاسفانه انجام این آزمایش به هیچ وجه ارزان تمام نمی شود. هزینه اولیه این آزمایش 100 میلیون دلار تخمین زده شده بود که بعد تر این میزان به 150 میلیون دلار افزایش یافت! البته باید گفت در صورتی که این طرح واقعاً مورد بهره‌برداری قرار گیرد، هزینه های ساخت نمونه اولیه آن نیز کاهش خواهد یافت.

 

سرپرست عملیات ساخت هایپرلوپ گفته: "کشور هایی هستند که هم اکنون در مورد مراحل بعدی این طرح مذاکره می کنند. سیاست این کشور ها با این طرح موافق بوده، زیر ساختی برای این طرح ندارند، جمعیت بالا و متراکم داشته و مشکلات قانونی کمی بر سر راه دارند."

The First Hyperloop Test Track Will Soon Begin Construction 4با این حال باید به یاد داشت که پیش از ساخت هر گونه نمونه واقعی از این طرح، باید ابتدا نمونه اولیه مورد آزمایش قرار گیرد. اولین مرحله رقابت اتاقک هایپرلوپ (Hyperloop Pod Competition) در دی ماه در تگزاس برگزار خواهد شد. قوانین این مسابقه نیز در این هفته اعلام می شوند. گروه هایی که اولین مرحله این رقابت را پشت سر بگذارند، می توانند نمونه های اولیه اتاقک های مخصوص خود را طراحی کنند. این رقابت در نهایت شامل 2 برنده، یک اتاقک چرخ دار و یک اتاقک بدون چرخ، خواهد بود. برنده بر اساس سرعت اتاقک مشخص خواهد شد. 

 

قابل ذکر است که این رقابت توسط دانشگاه Texas A&M University برگزار می شود و به آزمایش هایپرلوپ در حال انجام وابسته نیست.

 

به نظر می رسد هایپرلوپ آینده روشن داشته باشد. هر چند که احتمالاً بهره بری از آن چندین سال دیگر نیز طول خواهد کشید.

 

تهیه و گردآوری: دپارتمان تولید محتوای نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )