تصور کنید یک دستگاه کوچک از آسمان برای شما بسته ای آورده و در دستان شما قرار دهد و پیش از آن که حتی بتوانید از گرفتن بسته ابراز خوشحالی کنید، این وسیله درست در جلوی چشمان شما ناپدید شود!! مطمئناً مانند فیلم های هری پاتر (Harry potter) غیر ممکن به نظر می رسد. ولی این یک وسیله واقعی است که می تواند به افرادی که در فواصل دور قرار دارند، کمک کند. 

 

توسعه و طراحی این سیستم تحویل توسط سازمان پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی (DARPA)، انجام شده است. این سازمان تکنولوژی های جدید را برای ارتش آمریکا توسعه می دهد. چند سال قبل این سازمان پروژه ای با نام "منابع قابل برنامه ریزی ناپدید شونده" (VAPR) را شروع کرد تا بتواند سیستم های الکترونیکی کوچکی طراحی کند که پس از انجام وظیفه، خودشان را به طور کامل از بین ببرند.

 

ممکن است در ابتدا ساخت ماشینی که خود به خود از بین ببرد، عجیب و غیر ممکن به نظر برسد ولی این کار با به کار گیری علم و دانش میسر شده است. طبق گفته سازمان تحقیقات پیشرفت دفاعی، داشتن این ویژگی برای شرایط و موقعیت های مختلفی می تواند بسیار سودمند باشد. به طور مثال تکنولوژی های حساس (از قبیل حس‌گر های محیطی یا وسایل ارتباطی) معمولاً در میادین عملیاتی خود استفاده قرار می گیرند و جا می مانند. این مشکل می تواند برای طرف مقابل یک امتیاز باشد و دشمن ممکن است از این وسایل به نفع خود استفاده کنند که بسیار خطرناک است.

 

وسایل الکترونیک یک بار مصرف نیز برای محیط و طبیعت آسیب زا و خطرناک هستند. ولی وسایل الکترونیکی که ناپدید شوند هیچ مشکلی برای محیط نداشته و خطری هم ندارد.

 

این سازمان هم اکنون مواد خاصی تولید کرده که می تواند در هوا ناپدید شود. از جمله این مواد می توان به یک صفحه پلیمری کوچک اشاره کرد که می تواند به سرعت از حالت جامد به حالت گاز تغییر فاز داده و ناپدید شود. علاوه بر آن، در این زمینه ماده ای شیشه مانند محتوی قطعات الکترونیک که قابلیت متلاشی شدن و تبدیل به قطعات بسیار کوچک را دارد نیز اختراع شده است.

 

مدیر برنامه ریزی این سازمان می گوید: "با عملی شدن این طرح می توان تصور کرد که اشیاء و ماشین های بزرگ تر و سازه هایی قوی تر را بتوان با استفاده از این مواد درست کرد."

 

ساخت ماشین های تحویل رسانی ناپدید شوند هدف بعدی سازمان DARPA است و طبق آنچه این سازمان اعلام کرده آن ها پروژه ای جدید به نام ICARUS (مخفف شده سیستم درون کنترلی آزاد کننده هوای غیر قابل بازیابی) برای توسعه بیشتر این تکنولوژی در نظر دارند.

 

نام این پروژه از اساطیر یونانی گرفته شده است. در این افسانه مردی بالدار به نام ایکاروس (Icarus) آنقدر به خورشید نزدیک می شود که بالهایش ذوب شده، در دریا سقوط می کند و غرق می شود. قطعاً توسعه دهندگان این پروژه پایانی بهتر برای پروژه خود در نظر گرفته اند!!! به همین دلیل محققان در حال طراحی نمونه اولیه سیستم تحویل ناپدید شونده ای هستند که بتواند محموله های کوچک را حمل کند.

 

این وسیله پرنده قادر خواهد بود محموله های مختلف مانند غذا، آب و واکسن را برای کسانی که در بخش های دور افتاده و یا غیر قابل دسترس جهان هستند و همچنین کسانی که در بلایای طبیعی گرفتار شده اند، ارسال کند.

 

به طور معمول سازمانی که محوله ارسال می کند، باید افرادی را برای جمع آوری وسایل خود اعزام کند یا آنکه وسیله را به حال خود رها کنند تا به طور طبیعی تجزیه شود. طبق گفته سازمان تحقیقات پیشرفته دفاعی (DARPA) تا کنون امکان ارسال یک محموله از طریق هواپیما به صورت بی درد سر و بدون نیاز به جمع آوری باقی مانده های آن، وجود نداشت.

 

با وجود تمام پیشرفت ها، مطمئناً نمی توان انتظار داشت در آینده نزدیک پستچی محل (!) یا حتی هواپیما های بدون سرنشین از جنس مواد ناپدید شونده باشند. سازمان DARPA می گوید این وسیله ها تنها در شرایط بسیار خاص و وخیم که هیچ وسیله دیگری قابل استفاده نیست، به کار گرفته خواهند شد.

 

تهیه و گردآوری: دپارتمان تولید محتوای نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )