امتیاز دهید:

حضور در شبکه جهانی وب بدون معرفی وب سایت خود به موتوهای جستجویی همچون گوگل، یاهو، بینگ و ... بی ارزش است. در واقع در اینترنت کاربران بایستی بتوانند وب سایت ما را به راحتی پیدا کنند بنابراین نیاز داریم تا استراتژی هایی را دنبال کنیم که وب سایت ما برای موتورهای جستجو بهینه شود.
یکی از این راه کار ها استفاده از تگی تحت عنوان description به معنی "توضیحات" است. در واقع کاری که این تگ انجام می دهد این است که توضیحی کوتاه در مورد صفحه وب سایت را شامل می شود که این توضیح زمانیکه اسپایدرهای موتورهای جستجو به گشت زنی در وب سایت ما می زنند مد نظر قرار داده شده و چنانچه بعدا کاربری چیزی را سرچ کند که تا حدودی مرتبط با توضیحات صفحه سایت ما باشد، موتور جستجو صفحه سایت ما را هم به عنوان یکی از گزینه ها در اختیار کاربر اینترنتی قرار می دهد (منظور از اسپایدر نرم افزاری است که موتورهای جستجو از آن استفاده می کنند تا به جمع آوری اطلاعات وب سایت های کل دنیا بپردازند. لازم به ذکر است که نام دیگر اسپایدر روبات است).
برای روش شدن این مطلب مثالی می زنیم. فرض کنیم که یک برنامه نویس اچ تی ام ال هستیم و وب سایتی هم برای به معرض نمایش گذاشتن نمونه کارهای خود طراحی کرده ایم. حال در صفحه اصلی سایت خود در تگ مربوط به description نوشته ایم "در این سایت شما می توانید با کارهای من آشنا شوید. وب سایت های من با استفاده از جدید ترین تکنولوژی روز دنیا طراحی شده اند". حال فرض کنیم یک شرکت می خواهد برای خود یک وب سایت طراحی کند. از آنجا که مدیر عامل شرکت روی این قضیه وسواس خاصی دارد، در گوگل سرچ می کند " طراحی وب سایت با تکنولوژی جدید" و موتور جستجوی گوگل هم از آنجا که مابین عبارت سرچ شده و عنوان صفحه سایت ما تا حدودی هماهنگی می بیند، بنابراین سایت ما را هم به عنوان یکی از گزینه ها به مدیر عامل شرکت معرفی می کند.
در طراحی سایت اصطلاحاً به این SEO گفته می شود. این اصطلاح مخفف واژگان Search Engine Optimization به معنی "بهینه سازی برای موتورهای جستجو" است. برای آشنایی بیشتر با تگ description کد زیر را وارد نرم افزار ویرایشگر متن خود می کنیم:

<!DOCTYPE html>
<html>
    
    <head>
        <meta charset="utf-8">
        <meta name="description" content="سایت نت شهر مرکز تخصصی خدمات تجاری، آموزشی و خبری">
        <title>Netshahr</title>
    </head>
    
    <body></body>
</html>

همانطور که در کد فوق ملاحظه می شود، متاتگ description با محتوای "سایت نت شهر مرکز تخصصی خدمات تجاری، آموزشی و خبری" به سند اضافه شده است. بخاطر داشته باشیم که علاوه بر Attribute یی تحت عنوان name که بایستی معادل با description باشد می بایست از Attribute دیگری تحت عنوان content به معنی "محتوا" استفاده کنیم که مقدار آن بایستی برابر با توضیحی باشد که برای صفحه خود در نظر می گیریم. نکته ای که همواره در مورد این متاتگ می بایست در نظر داشته باشیم این است که این متاتگ نمی بایست برای کلیه صفحه های سایت یکسان باشد. اینکار از دید اچ تی ام الی هیچ مشکلی ندارد اما این در حالی است که از دید سئویی یک نقطه ضعف محسوب می شود. به عبارت دیگر می بایست برای صفحه اصلی یک description و برای مثلاً صفحه تماس با ما یک description دیگر در نظر بگیریم.


نظرات
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )