طرح موشک عظیم بعدی ناسا با نام SLS (سیستم پرتاب فضایی) آخرین بررسی مهم را نیز پشت سر گذاشت. این بدان معناست که ناسا متوجه شده است که باید مشخصات این وسیله نقلیه حفظ شوند و آژانس فضایی به دنبال طرحی است که قابلیت پرتاب به فضا را داشته باشد. حالا مهندسان می توانند فرایند ساخت و مونتاژ این موشک را شروع کنند تا برای بازبینی بزرگ بعدی در سال 2017 آماده شود. این آزمایش تعیین خواهد کرد که تا چه حد موشک تولیدی با طرح اصلی مطابقت دارد.

 

بررسی هنری وسیله نشان می دهد بیشتر بدنه موشک با نارنجی سوخته همراه با رگه های خاکستری در قسمت پیشراننده (بوستر) رنگ آمیزی شده است. این رنگ آمیزی جدید است و رنگ نارنجی سوخته الهام بخش یک نوستالژی است؛ ساخت این موشک یادآور مأموریت لغو شده ی شاتل فضایی ناسا است که با یک مخزن سوخت عظیم به رنگ نارنجی سوخته به فضا سفر کرده بود. SLS انتخابی جالب برای جایگزینی شاتل زمین گیر خواهد بود.

 

ناسا به استفاده از SLS برای حمل فضانوردان به فراتر از مدار زمین و اعماق فضا امیدوار است. ایده این است که این وسیله نقلیه بشر را در سال 2020 به نزدیکی ماه و سپس در سال های 2030 به سطح مریخ ببرد. تا چهار نفر می توانند بر روی موشک SLS داخل فضاپیمای Orion سوار شوند. فضاپیمای Orion برای قرار گرفتن در قسمت بالایی موشک طراحی شده است. فضاپیمای Orion هم اکنون در ناسا در حال توسعه است و در ماه آگوست مراحل بازبینی و بررسی سخت را پشت سر گذاشته است. آژانس فضایی با موفقیت نشان داده است که نسخه های آزمایشی فضاپیمای Orion هم از فضا و هم از ارتفاعات بالای زمین به سلامت فرود آمده اند، حتی وقتی که دوتا از چترهای نجات اصلی باز نشدند.

 

هرچند نسخه ی آزمایشی SLS هنوز ساخته نشده است ولی مهندسان ناسا آزمایش های متعدد سیستم جرقه زنی را در موتورهای اصلی RS-25 انجام داده است؛ این موتورها در SLS مورد استفاده قرار خواهند گرفت. موشک SLS، 4 موتور RS-25 به همراه 2 پیشراننده جامد متصل به موشک اصلی به منظور تأمین فشار اضافی در طول فرایند پرتاب، دارد. و در آخر، ناسا قصد دارد دو نسخه به روز شده از این موشک با بخش بالایی بزرگتر و پیشراننده های پیشرفته تر بسازد. به هر حال، این فرم های متناوب از موشک SLS هنوز به بازبینی های سخت نیاز دارند.

 

با وجود گذراندن این آزمایش بزرگ، اخیراً برنامه SLS به موانعی برخورد کرده است. در ماه گذشته، اولین پرواز موشک SLS و فضاپیمای Orion به همراه اکیپ دو سال به تعویق افتاد؛ در واقع پرواز EM-2 که قرار بود در سال 2021 انجام شود، به احتمال زیاد در آوریل 2023 اتفاق خواهد افتاد. ناسا می گوید این به تعویق افتادن به دلیل هزینه برنامه فضاپیمای Orion است و برنامه ریزی ها بر اساس بودجه پیشنهادی رئیس جمهور (آمریکا) انجام می شود.

 

تهیه و گردآوری: دپارتمان تولید محتوای نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )