چندی پیش فضاپیمای New Horizons تصویری از کربروس (Kerberos)، کوچکترین قمر سیاره کوتوله پلوتون ارسال کرده بود. حالا، بعد از گذشت بیش از 3 ماه از پرواز (Flyby) در مدار پلوتون، یک پرتره خانوادگی از پلوتون و پنج قمرش در دست داریم.

 

تصویر با وضوح پایین کربروس، در واقع ترکیبی از 4 تصویری است که LORRI، تصویر گر شناسایی دوربرد New Horizon، گرفته است. این تصویر درست هفت ساعت قبل از نزدیک ترین فاصله فضاپیما به سیاره پلوتون در ماه ژوئیه از فاصله 396100 کیلومتری گرفته شده است.

 

KERBEROS

شارون، بزرگترین قمر پلوتون در مقایسه با این سیاره کوتوله، بسیار بزرگ است؛ اما بقیه قمرها کوچک هستند و کربروس کوچکترین آن ها است. عرض این سیاره فقط 12 کیلومتر (7.4 مایل) و در کناره های کوتاه تر 4.5 کیلومتر (2.8 مایل) است. در حالیکه دیگر قمر های کوچک سیاره پلوتون به شکل سیب زمینی هستند، قمر کربروس " دو لوبی " است و به ستاره دنباله دار مشهور P67 شباهت دارد اما اندازه اش بیش از دوبرابر این ستاره است.

 

پیش از این فلای بای (Flyby)، قمر های کوچک سیاره پلوتون کمی رازآلود بودند، چرا که تصویر برداری از جزئیات فقط در صورت نزدیک شدن به آن ها امکان پذیر بود. اما کربروس از همه این قمرها رازآلود تر است.ناسا می گوید با توجه به اندازه گیری های گرانشی تلسکوپ فضایی هابل، دانشمندان New Horizons بر این باور بودند که قمر کربروس باید نسبتاً بزرگ باشد و اینکه در تصاویر کم کیفیت پلوتون ظاهر نمی شود به دلیل متریال تیره ای است که سطح آن را پوشانده است. اما تصویر جدید داستان دیگری را روایت می کند: کربروس دارای سطحی درخشان و بازتابنده است که به وجود یخ در آن اشاره دارد و این ویژگی مشترک دیگر قمرهای کوچک پلوتون نیز هست.

 

با تکیه بر اطلاعاتی که فضاپیمای New Horizons در طی سال آینده ارسال می کند، احتمالاً نمای کربروس بهتر خواهد شد؛ درست مانند تصاویر دقیقی که تاکنون از بقیه منظومه پلوتون دیده ایم.

 

تهیه و گردآوری: دپارتمان تولید محتوای نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )