امتیاز دهید:

متاتگ های اچ تی ام ال از اهمیت بسیاری برخوردارند. در واقع این گروه از تگ ها رویکردهای کلی یک سند اچ تی ام ال را مشخص می کنند. به عبارت دیگر این گروه از تگ های حاوی اطلاعاتی هستند که توسط مرورگرها و همچنین وب سرورها مورد استفاده قرار می گیرند. به منظور آشنایی با یکی از مهم ترین آنها ابتدا کد زیر را وارد ویرایشگر متن خود می کنیم:

<!DOCTYPE html>
<html>
  
   <head>
       <title>Netshahr</title>
   </head>
  
   <body>
       <p>سلام دنیا</p>
   </body>
</html>

همانطور که در کد فوق ملاحظه می شود عبارت "سلام دنیا" را داخل تگ <p> قرار داده ایم. اکنون پس از ذخیره کردن فایل آن را داخل مرورگر اجرا می کنیم:

عدم نمایش فونت فارسی در اچ تی ام ال

می بینیم که مرورگر قادر به تشخصی کاراکترهای زبان فارسی نیست. برای رفع این مشکل بایستی در فایل های اچ تی ام ال (HTML) خود که قصد داریم حاوی عبارت های فارسی باشند از متاتگی استفاده کنیم که این امکان را برای ما فراهم سازد. برای این منظور کد فوق را به صورت زیر تکمیل می کنیم:

<!DOCTYPE html>
<html>
    
    <head>
        <meta charset="utf-8">
        <title>Netshahr</title>
    </head>
    
    <body>
        <p>سلام دنیا</p>
    </body>

</html>

همانطور که در کد فوق می بینیم، پس از تگ آغازین <head> تگی تحت عنوان <meta> نوشته ایم. یک Attribute برای این تگ در نظر گرفته ایم تحت عنوان chatset که مخفف واژگان Character Set است. به عبارت دیگر این Attribute نوع کاراکترهایی که قابل فهم برای مرورگر خواهد بود را مشخص خواهد کرد. Value یا مقداری که برای آن در نظر گرفته ایم utf-8 است. به طور کلی utf-8 مخفف واژگان Unicode Transformation Format 8-bit به معنی "فرمت 8 بیتی تبدیل کاراکترهای یونیکد" است. به منظور درک utf-8 نیاز به یک دوره آموزشی مجزا داریم اما همین قدر بدانیم که این یک روش رمزگذاری کاراکترها است که کاراکترهای زبان فارسی هم شامل آن ها شده بنابراین قابل Parse شدن توسط مرورگر خواهد بود و صفحاتی که حاوای کاراکترهای فارسی هستند بدون هیچ مشکلی نمایش داده خواهند شد.
در این مرحله فایل خود را ذخیره کرده و مرورگر را به روز رسانی می کنیم:

نمایش فونت فارسی در صفحه اچ تی ام ال

از همین ابتدای کار توجه داشته باشیم که این تگ را در کلیه فایل های اچ تی ام ال خود در بخش head قرار دهیم تا صفحات وب سایت ما بدون هیچ مشکلی در مرورگرهای مختلف نمایش داده شوند (به خاطر داشته باشیم که در تگ های متا از علامت / به صورت </"meta charset="utf-8> استفاده نمی کنیم).


نظرات
نظرات
 • Agahi90ir :

  بسیار عالی بود سپاسگزار
  موفق باشید


  1396/08/06 21:12:35
 • هادی :

  سلام خسته نباشید ممنون از آموزش های خوبتان
  در خط هشت charset اشتباه تایپی دارد chatset نوشته شده است


  1394/10/26 07:35:37

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )