در روز 31 اکتبر (نهم آبان ماه)، زمین یک مهمان غیر متعارف از اعماق فضا خواهد داشت. در این روز یک شهاب سنگ تازه کشف شده با نام TB145 2015، از فاصله 300000 مایلی سیاره ما عبور خواهد کرد. این فاصله 1.3 برابر فاصله زمین تا ماه است. این یک شهاب سنگ نسبتاً بزرگ است، با قطری که در بعضی جاها به 950 و 2100 فوت می رسد و ارتفاعی که به اندازه ارتفاع ساختمان کرایسلر و برج شانگهای می باشد. تا آنجا که ما می دانیم این شهاب سنگ نزدیکترین شیء با این ابعاد است که به سمت سیاره ما می آید تا اینکه شهاب AN10 1999 در سال 2027 در فاصله یک سال نوری از زمین قرار می گیرد.

 

وحشت نکنید، دیوید فارنوچیا، دانشمند آژانس فضایی ناسا می گوید TB145 2015 سریع می آید و می رود. در واقع، قبل از این هم از این دست شهاب سنگ ها از زمین بازدید کرده اند. ناسا حدود 8000 شهاب نزدیک به زمین، با این اندازه یا بزرگتر را فهرست کرده است؛ به هر حال این پدیده نزدیک شدن اجرام فضایی به زمین تقریباً هر ده سال فقط یک بار اتفاق می افتد. آخرین شهاب سنگ بزرگی که از نزدیکی زمین عبور کرد، شهاب YU55 2005، یک سنگ بزرگ 1300 فوتی بود که در سال 2011 با فاصله 0.85 سال نوری از کنار زمین عبور کرد.

 

همچنین TB145 2015 کمی غیر عادی است چرا که با سرعت خیلی زیادی حرکت می کند. این شهاب سنگ با سرعت 22 مایل بر ثانیه، خیلی بیشتر از سرعت متوسط شهاب سنگ ها یعنی 6 مایل بر ثانیه، از کنار زمین عبور خواهد کرد. مدار این شهاب بسیار غیر معمول است یعنی مسیر آن به جای آنکه مانند مدار سایر شهاب ها دایره وار باشد، بیضی شکل است.

 

علاوه بر این، ناسا همین هفته گذشته TB145 2015 را پیدا کرده است؛ پس از اینکه در 10 اکتبر (18 مهر ماه) تلسکوپ Pan-STARRS 1 آن را شناسایی کرد. فارنوچیا می گوید این کاملاً طبیعی است که یک شهاب سنگ اینقدر دیر کشف شود. دلیل زمان کوتاه هشدار این است که ناسا این سنگ فضایی را بزرگ تلقی نکرده است. آژانس فضایی به ویژه در مورد پیدا کردن شهاب هایی نگران می شود که بزرگتر از 3200 فوت باشند. این ها اجرامی هستند که اگر به زمین برخورد کنند پتانسیل از بین بردن سیاره ما را دارند. به هر حال، اگر TB145 2015 به زمین برخورد کند ( که برخورد نمی کند) اصلا خوشایند نخواهد بود. اگر قطر شهاب سنگ در انتهای کوچکتر محدوده برآورد آن باشد، می تواند یک فاجعه بزرگ منطقه ای را باعث شود. و در انتهای بزرگتر، ما درست در زیر یک رویداد فاجعه بار جهانی خواهیم بود.

 

هرچند ناسا یک نقشه خیلی خوب از بیشتر شهاب سنگ های مرگبار تهیه کرده است، ولی هنوز حدود 10 درصد آن ها را نمی شناسد. سازمان های دیگر امیدوارند که دانش سیاره ما در باره تهدید های بالقوه افزایش یابد تا بتوانند با شناسایی سنگ های آسمانی از برخورد آن ها به زمین جلوگیری کنند. به عنوان مثال، بنیاد B612 قصد پرتاب یک تلسکوپ فضایی به منظور جستجوی این نوع شهاب سنگ ها دارد تا به ما فرصت هشدار کافی برای آمادگی در صورت هرگونه تهدید بدهد.

 

تهیه و گردآوری: دپارتمان تولید محتوای نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )