کری در سفرش به خاورمیانه تلاش خواهد کرد تا به ناآرامی‌های شکل گرفته در فلسطین پایان دهد.

 

نت شهر: «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا  با اشاره به سفر جان کری وزیر خارجه آمریکا به اروپا و خاورمیانه، گفت وی قصد دارد در وین با همتایانش از ترکیه، روسیه و عربستان دیدار کند.

به گفته وی، هدف از این گفت‌وگوها بررسی وضعیت در سوریه است. کری قرار است ابتدا دیداری دوجانبه با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه داشته باشد و پس از آن دیداری 4 جانبه صورت گیرد.

کربی اعلام کرد که وزیر خارجه آمریکا در ادامه سفرش، به اردن و عربستان می‌رود تا با مقامات این کشورها در مورد وضعیت سوریه و اوضاع فلسطین اشغالی گفت‌وگو کند.

وی گفت کری در سفرش به خاورمیانه تلاش خواهد کرد تا به ناآرامی‌های شکل گرفته در فلسطین پایان دهد.

مناطق مختلف کرانه باختری و قدس شرقی در یک ماه گذشته شاهد اعتراضات گسترده و عملیات‌های متعدد فلسطینی‌ها بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست با وجود اصرار خبرنگاران، از اظهار نظر صریح در مورد صحبت‌های اخیر بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی در مورد هلوکاست خودداری کرد.

نتانیاهو روز گذشته مدعی شده بود که هلوکاست در حقیقت حاصل پیشنهاد مفتی فلسطین به آدولف هیتلر رهبر نازی‌های آلمان بوده است. این اظهارات با واکنش منفی رسانه‌ها مواجه شده است.

کربی در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد سفر بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه به روسیه، گفت: «با توجه به روابطی که سوریه با روسیه دارد و با در نظر گرفتن عملیات روسیه در سوریه که به نمایندگی از بشار اسد انجام می‌شود، تعجب‌آور نیست که او به مسکو رفته است.»

او در مورد طرح انتقال سیاسی در سوریه هم گفت: «کارهای بسیار زیادی باقی مانده است که باید در مورد مدالیته، نحوه انتقال و مدت زمانی که انتقال طول می‌کشد، انجام شود. به این خاطر تصور نمی‌کنم که دیدارهای این هفته دیدارهای نهایی باشند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد رئیس‌جمهور سوریه گفت: «او دیگر مشروعیت حکومت کردن را ندارد و باید برود... اما باید مدالیته‌ای باید ایجاد شود تا مشخص شود که این هدف چطور باید تحقق یابد. دیدارهای این هفته اثرگذار و حائز اهمیت هستند، اما آخرین دیدار نخواهند بود.»

وی افزود: «ما می‌خواهیم شاهد دولتی باشیم که بشار اسد در صدر آن نباشد، اما الان نمی‌دانیم که چطور می‌شود به این نقطه رسید.»

او در پاسخ به این سوال که آیا می‌داند که هواپیمای حامل بشار اسد از چه مسیری به روسیه رفته است، گفت: «نه، از این مسئله مطلع نیستیم... با توجه به روابطی که این دو کشور دارند و اینکه قبلا هم گفته‌ایم که روسیه منافعی در سوریه دارد، انجام چنین سفری تعجب‌آور نبود. ما روسیه را بر اساس اقداماتش در سوریه می‌سنجیم و نه بر اساس اظهارات و بحث‌هایی که می‌کنند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت دیدار اسد و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در مسکو «ما را از هدف اصلی خود که مبارزه با داعش و یافتن راهکاری سیاسی در سوریه است»، منحرف نمی‌کند.

کربی در بخش دیگری از این نشست در مورد تائید مشروط برجام از سوی رهبر انقلاب، گفت: «تا زمانی که ایران تعهدات خود را انجام ندهد،‌ روز اجرا فرا نمی رسد و تحریم‌ها برداشته نمی‌شوند.»

وی افزود: «همانطور که گفته‌ایم ایران را بر اساس اقداماتش را می‌سنجیم و نه بر اساس گفته‌های این کشور... به تلاش برای مقابله با اقدامات ثبات‌زدای ایران و همچنین موارد نقض حقوق بشر ادامه می‌دهیم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: «در برجام با جزئیات کامل اعلام شده است که آن‌ها باید چه کارهایی انجام دهند تا تحریم‌ها رفع شوند. همانطور که گفته‌ایم تحریم‌های یکجانبه را برای مقابله با اقدامات ایران پابرجا نگه می‌داریم و این‌ها ابزارهایی است که ما در اختیار داریم. ایران این توافق را امضا کرده و انتظار داریم که مانند همه طرف‌ها به آن عمل کند.»

منبع: فارس

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
افزایش پناهجویانی که قانونی وارد اروپا می‌شوند
افزایش پناهجویانی که قانونی وارد اروپا می‌شوند
قدرتمندترین ارزهای جهان کدام‌اند؟
قدرتمندترین ارزهای جهان کدام‌اند؟
مردان و زنان کارگر آمریکایی سالانه چقدر درآمد دارند؟
مردان و زنان کارگر آمریکایی سالانه چقدر درآمد دارند؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )