می توان گفت که امسال سازندگان برتر گوشی های اندروید ، ارتشی از رونمایی های درجه یک داشتند. گالکسی S6، سونی اکسپریا Z5، گوشی جدید Moto x، همه مجهز به بهترین دوربین های تلفن همراه بودند، حتی گاهی اوقات این دوربین ها کیفیت بهتری از دوربین آیفون  6s  نشان دادند.

 

 

ما قبلا هم دو پرچمدار جدید نکسوس را به شما معرفی کردیم. اما حالا بگذارید نگاه دقیق تری به دوربین نکسوس 5X بندازیم و ببنیم در جدال با دوربین آیفون 6s چگونه عمل می کند.


دوربین نکسوس 5X دارای سنسور 12 مگاپیکسلی عقب با دیافراگم f/2.0 است. این دوربین از قابلیت تثبیت کننده نوری تصویر یا OIS برخوردار نیست. تنها فرق دوربین این گوشی با نکسوس 6P این است که نکسوس 5X دوربین جلوی 5 مگاپیکسلی داشته و نکسوس 6P دارای دوربین جلوی 8 مگاپیکسلی است.

 

فضای باز(نور روز)
اکثر تصاویر در فضای باز و بیرون از خانه که نور خورشید زیاد است، گرفته می شوند.
تصاویر زیر در فضای باز گرفته شده اند، در مقیاس گوشی هر دو تصویر شبیه به هم بنظر می رسند ولی اگر تصاویر را در مقیاس واقعی شان باز کنید می بینید که تصاویر گرفته شده بوسیله گوشی نکسوس کمی واضح تر هستند و کنتراست بیشتری دارند.

همچنین در مقیاس فول می توانید ببینید که پردازش تصویر برای از بین بردن نویز کمی در نکسوس بهتر است.

 

Nexusiphone camera1

 

فضای باز(حرکت)
حتما برایتان اتفاق افتاده که فقط کسری از ثانیه برای شکار یک لحظه وقت داشتید. متاسفانه راه اندازی هر دو دوربین کند است.( و اصلا به پای راه اندازی دوربین های Moto X و گالکسی S6 نمی رسد)

ولی پس از آنکه دوربین را باز کردید، کدام دوربین می تواند سریعتر یک لحظه را ثبت کند؟ ما مشاهده کردیم که آیفون 6S نیم ثانیه سریعتر از نکسوس 5X عکس برداری می کند.
با اینحال نکسوس 5X عملکرد بهتری در تصویر برداری در حالت حرکت داشته و تصاویر آن واضح تر بنظر می رسند. مخصوصا وقتی در مقیاس کامل دیده می شوند، در صفحه نمایش گوشی هر دو تصویر تقریبا یکسان بنظر می رسند.

 

Nexusiphone camera3

 

فضای بسته
نکسوس 5X از آیفون 6S در عکس برداری فضای بسته جلو می زند. تصویر های گرفته شده توسط این گوشی مقداری واضح تر است و توازن سفیدی دقیق تری دارد. همانطور که در تصویر می بینید، میز سفید در تصویر گرفته شده توسط آیفون 6s کمی به زردی می زند.

البته جزئیات سایه ها و های لایت ها در آیفون 6s بهتر است، به این دلیل که دوریبن آیفون 6s شفافیت بیشتری دارد. نتیجه گیری در این قسمت دشوار است، با در نظر گرفتن رنگ های دقیق نکسوس 5X و شفافیت آیفون 6s، می توانیم بگوییم هر دو گوشی یکسان عمل می کنند.

 

 Nexusiphone camera2

 

سلفی
چه بخواهید چه نخواهید، سلفی هم اکنون جزئی از زندگی ست که عمیقا وارد فرهنگ و سبک زندگی دیجیتال ما شده است. هر دو اسمارتفون دارای دوربین سلفی 5 مگاپیکسلی هستند. که بهبود قابل توجهی از دوربین های قبلی 2 مگاپیکسلی شان است.

در پایین یک سلفی فضای بسته را می بینید. دوربین جلوی نکسوس 5X تصویر تر و تمیز تر و با نویز کمتری تولید می کند. با اینکه حالت آرایش صورتی در این دوربین وجود ندارد، باز هم بنظر می رسد که نوعی صاف کنندگی پوست اتفاق می افتد. همانطور که می بینید، تصویر نکسوس پوست را صافتر و چهره را جوانتر نشان می دهد. همچنین زمینه روشن هم در نکسوس 5X شفافیت بهتری دارد.

البته همانطور که می دانید دوربین جلوی آیفون 6s دارای قابلیت فلش رتینا است که در کسری از ثانیه قبل از گرفتن سلفی، کل صفحه نمایش را با نور سفید روشن می کند. اما با این وجود هم در عکس برداری مستقیم سلفی، نکسوس 5X عملکرد بهتری دارد.

 

Nexusiphone camera4

 

کلوز آپ
گرفتن تصاویر کلوزآپ خیلی جذاب است. در این رقابت آیفون 6s قطعا نکسوس 5X را در هم می شکند. نکسوس 5X در سه اینچی بشقاب آب نبات برای فوکوس کردن مشکل دارد، ولی آیفون 6s براحتی این کار را انجام می دهد.

 

Nexusiphone camera5

 

البته بهتر است نگوییم که نکسوس قادر به گرفتن عکس های کلوزآپ نیست. فقط باید دوربین را کمی عقب تر بیارید تا بتواند فوکوس کند. در اینصورت تصویر بزرگتری می گیرید، ولی هر وقت بخواهید می توانید تصویر را کراپ کنید. نکسوس 5X دارای دیافراگم f/2.0 است ولی آیفون 6s دیافراگم f/2.2 دارد ، بنابراین با نکسوس می توان تصاویر بوکه بهتری گرفت، با اینحال کلوزآپ های واضح تر آیفون بهتر است؛ برای توجه به این نکته، به دم اژدها در تصویر زیر نگاه کنید. همچنین توازن سفیدی دقیق تر در گوشی نکسوس را در مقایسه با آیفون مورد توجه قرار دهید.

 

Nexusiphone camera8 2

 

نور کم
بخاطر اینکه اسمارتفون ها سنسور دوربین کوچکی دارند، نمی توانند نور زیادی را به لنز هایشان وارد کنند، مخصوصا در شرایط نور کم. کیفیت استفاده از دوربین اسمارتفون در نور کم در سال های گذشته بهبود قابل توجهی داشته، اما هنوز هم خیلی جالب نیست.

در نور کم، آیفون نکسوس را شکست می دهد. شاید از آنجایی که کاهش نویز زیادی روی تصاویر نکسوس 5X اعمال می شود.

 

Nexusiphone camera8 1

 

تصویر برداری در شب
عکس برداری در شب هم مثل عکس برداری در نور کم، غیر قابل اجتناب است؛ مخصوصا اگر توریستی باشید که از شهر جدیدی دیدن می کنید. در چنین موقعیتی شما بی اختیار به گرفتن عکس از نورپردازی زیبای شب تمایل پیدا می کنید. هیچ کدام از این گوشی ها عملکرد خوبی در گرفتن عکس در نور شب ندارند. بدون قابلیت تثبیت کننده نوری تصویر عکس های گرفته شده در شب تار هستند. در بررسی دقیق تر عکس ها در کامپیوتر، تصاویر تارتر هم بنظر می رسند.

 

Nexusiphone camera9

 

در نهایت می توان از مقایسه این دو دوربین بدون تبعیض گذاری به این نتیجه رسید که به طور کل هر دو دوربین عملکرد یکسانی دارند. در بعضی موقعیت ها، مثل فضای باز (نور روز) یا سلفی نکسوس عملکرد بهتری داشته و در موقعیت های دیگر مثل نور کم و کلوزآپ تصویر برداری با آیفون نتیجه بهتری داده است. البته اگر این رقابت برنده بلامنازع داشت، هیجان انگیز تر می شد. ولی به هر حال بنظر می رسد که دوربین دستگاه های نکسوس گوگل فاصله خود را با دوربین آیفون های اپل کم کرده اند و با اینکه دوریبن های خیلی بهتری از آیفون نیستند، باز هم قابلیت های خوبی دارند. همین خود برد بزرگی برای کمپ اندروید محسوب می شود.  

 

تهیه و گردآوری:دپارتمان تولید محتوای نت شهر

 

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
قیمت گوشی های آیفون در بازار | رنج قیمتی گوشی های آیفون
قیمت گوشی های آیفون در بازار | رنج قیمتی گوشی های آیفون
بررسی قیمت گوشی های شیائومی در بازار ایران | قیمت گوشی  شیائومی در ایران
بررسی قیمت گوشی های شیائومی در بازار ایران | قیمت گوشی شیائومی در ایران
گران ترین موبایل در بازار ایران | مشخصات گرانقیمت ترین گوشی های موجود در ایران
گران ترین موبایل در بازار ایران | مشخصات گرانقیمت ترین گوشی های موجود در ایران
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )