شرکت بوئینگ، یکی از مشهور ترین و قدرتمند ترین شرکت ها در زمینه هوافضا مدعی است توانسته با الهام از ویژگی استحکام در کنار وزن سبک و بافت تو خالی استخوان ها، سبک ترین ماده جهان را تولید کند. گفته می شود این ماده 99.9 درصد از هوا ساخته شده است. 

 

طبق گزارش سی ان ان (CNN) و هافینگتون پست (Huffington Post)، بوئینگ اعلام کرده این ماده ریز شبکه ای (microlattice) از نظر ظاهر شبیه به یک اسفنج می باشد و آنقدر سبک است که می تواند بر روی یک قاصدک سوار شود! این شرکت برای اثبات ادعای خود تصویری از ماده تولیدی خود بر روی یک قاصدک منتشر کرده است. بوئینگ ادعا می کند این ماده در عین سبک بودن بسیار مستحکم و انعطاف پذیر است.

 

این شرکت ماده تولیدی خود را "دارای ساختار پلیمری سلول باز" (Open Cellular Polymer structure) توصیف کرده است که اساساً از لوله های تو خالی تشکیل شده است. دیواره هر لوله تنها 100 نانومتر ضخامت داشته که 1000 برابر نازک تر از قطر یک تار موی انسان است. این ویژگی به این ماده امکان می دهد در عین حفظ ویژگی های فلزی خود، بسیار سبک باشد.

 

طبق گزارش Daily Mail، بوئینگ مدعی است این ماده 100 برابر سبک تر از استیروفوم (Styrofoam) بوده و آنقدر با دوام است که یک تخم مرغ پیچیده شده در این ماده می تواند پس از سقوط از یک ساختمان 25 طبقه همچنان سالم بماند!!! همچنین این ماده می تواند به طور مرتب پس از فشردگی به میزان 50 درصد، دوباره به حالت اولیه خود بازگردد.

 

این فلز توسط آزمایشگاه متعلق به دو شرکت بوئینگ و جنرال موتورز یعنی آزمایشگاه HRL، به کمک محققان موسسه فن آوری کالیفرنیا (California Institute of Technology) و دانشگاه کالیفرنیا ارواین (California Irvine) تولید شده است. بیل کارتر، مقام ارشد HRL می گوید این ماده تنها یک دهم (0.1) فیبر کربن وزن دارد.

 

کارتر معتقد است این ماده در ساخت راکت های بعدی ناسا (NASA) برای ماموریت های جدید فضایی اش در 5 سال آینده، به کار خواهد رفت. البته استفاده از این ماده در هواپیماهای تجاری در حدود 10 سال طول خواهد کشید.

 

هافینگنون پست در مورد این ماده نوشت: "زمانی که استفاده از این ماده در هواپیماهای تجاری ممکن شود، به احتمال از آن در ساخت اجزای مختلف مانند صفحات کف، دیواره ها و ... استفاده می شود. نماینده HRL معتقد است پیش از آن که بتوان از این ماده در خودرو ها استفاده کرد، باید هزینه ساخت آن کاهش یابد. این ماده همچنین می تواند در ساخت حمل کننده های بار نیز مورد استفاده قرار گیرد.

 

این فن آوری که در اصل توسط سازمان پروژه های پیشرفته دفاعی (DARPA) توسعه داده شده، می تواند در ساخت الکترود باتری ها و حمایت از کاتالیزور ها نیز به کار گرفته شود. فلز اختراعی جدید قابلیت جذب صوت، لرزش و حتی انرژی ناشی از یک شوک را دارد و انتظار می رود بتواند جرم هواپیما های را درآینده تا 40 درصد (!) کاهش دهد.

 

 

تهیه و گردآوری: دپارتمان تولید محتوای نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )