این هفته، فضاپیما کاسینی ناسا، برخی از دقیق ترین تصاویری که تا کنون از سطح پوشیده از یخ قمر انسلادوس سیاره زحل گرفته است، مخابره کرد. این تصاویر از زمینه برجسته و سطح شیاردار مناطق قطبی شمالی این قمر گرفته شده است، جایی که عکس گرفتن تاکنون غیر ممکن بوده است. این عکس های جدید سر نخ هایی درباره تاریخچه قطب های قمر انسلادوس در بر دارند.

 

کاوشگر کاسینی از سال 2014 در مدار سیستم سیاره ای زحل قرار گرفته است، اما مأموریت آن به زودی در سال 2017 به پایان می رسد. اینطور که این فضا پیما جمع آوری اطلاعات را شروع کرده است، تا پایان سال جاری میلادی 3 پرواز با ارتفاع کم بر فراز قمر انسلادوس به انجام خواهد رساند. اولین پرواز اکتشافی در روز چهارشنبه و با قرار گرفتن کاسینی در فاصله 1,142 مایلی قطب شمال قمر انسلادوس انجام گرفته است. این همان زمانی است که این عکس ها گرفته شده اند و روز بعد به زمین رسیده اند.

 

سال ها قطب شمال مورد نظر کاسینی در سایه قرار داشت و این موضوع دید فضاپیما را با وجود ابزارهایی که داشت مشکل کرده بود. ولی حال که آفتاب تابستان بر نیمکره شمالی می تابد، به دوربین های کاسینی امکان گرفتن منظره ای خوب می دهد. تصاویر نشان می دهند که این منطقه آکنده از ترک های نازکی است که توسط دهانه های آتشفشانی گوناگون برش خورده اند.

 

ENCELADUS

 محققان از سال 2005 می دانند که توده های یخ از زیر سطح انسلادوس فوران می کنند و ناسا به تازگی تأیید کرده است که در زیر پوسته یخی این قمر یک اقیانوس پهناور وجود دارد. ممکن است فعالیت های هیدروترمالی که در بستر این اقیانوس در جریان است، منجر به افزایش احتمال زندگی در این قمر شود. تصاویر دقیقی نظیر آنچه کاسینی گرفته است به دانشمندان ناسا کمک خواهد کرد تا متوجه تحولات زمین شناختی انسلادوس در طول زمان بشوند. ویژگی های سطح این قمر جزئیاتی درباره آنچه در زیر پوسته آن اتفاق می افتد، فراهم می کند.

 

این پرواز برای کاسینی فقط یک افتتاحیه محسوب می شود، هیجان واقعی در 28 اکتبر (6 آبان) رخ خواهد داد؛ زمانی که این فضا پیما در فاصله 30 مایلی قطب جنوب قمر انسلادوس قرار می گیرد. کاسینی از میان برخی از توده های یخ عبور خواهد کرد و به جمع آوری اطلاعاتی درباره آنچه در اقیانوس زیر آن نهفته است، می پردازد. این داده ها درباره ترکیب شیمیایی اقیانوس زیر سطحی و اینکه آیا قابل سکونت است یا خیر، اطلاعات بیشتری به ناسا می دهد. کاسینی نمی تواند تعیین کند که آیا زیرسطح این قمر جایی برای حیات هست یا نه، ولی این کاوشگر طوری طراحی شده است که به محققان درباره اینکه آیا آب موجود در این قمر شرایط رشد میکروب ها را دارد یا نه اطلاعاتی می دهد.

 

آخرین پرواز کاسینی در 19 دسامبر (28 آذر) خواهد بود. در این مأموریت کاوشگر در فاصله 3,106 مایلی قمر قرار می گیرد و دمای هسته آن را اندازه می گیرد.  

 

تهیه و گردآوری: دپارتمان تولید محتوای نت شهر

 

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )