نتیجه تحقیق دکتر کجباف و همکارانش روی زوجهای اراکی نشان می دهد که هیجان جوها رضایت زناشویی پایینتری دارند.

 

نت شهر: هیجان جویی، هیجان طلبی، هیجان خواهی و تهییج طلبی همگی واژه هایی هستند که مفهومی خاص را توضیح می دهند وآن اینکه بعضی از آدمها بیشتر از آدمهای دیگر مشتاق هیجان زده شدن هستند. به نظر زاکمن، هیجان جویی از چهار بعد تشکیل شده است: هیجان جویی و ماجراجویی، تجربه جویی، بازداری زدایی و حساسیت به یکنواختی در این چگونه برخی از ویژگیهای هیجان جویی را برمیشماریم.

‎هیجان جوها سرسخت ترند
در نتیجه تحقیقی که محمدرضا غفوری و همکارانش انجام دادند نشان میدهد که هیجان جوها سرسختی روان شناختی بالایی دارند. سرسختی روان شناختی یعنی تعهد داشتن نسبت به مشکلات، کنترل داشتن روی زندگی و مبارزه جویی. به نظر میرسد هیجان جوها به خصوص در این مورد آخر نمره بالایی بیاورند، چرا که تا آدم احساس کنترل نداشته باشد، دست به کارهای پرخطر نمی زند.

‎هیجان جوها گردشگر ترند
در تحقیق جالب دیگری که دکتر علی لو و همکارانش انجام داده اند، سطح هیجان جویی آدم هایی که عاشق گردشگری هستند با آدمهایی که اصلا اهل سفر نیستند مقایسه شده است. گردشگرها نمره بالاتری در هیجان جویی داشتند. وقتی که هر سفر ایرانی پر از تجربه های جدید و ماجراجویی و البته خطر باشد(!) معلوم است که هیجان جوها بیشتر تمایل به سفر دارند. هیجان جوها به یک سفر و دو سفر و البته سفر تکراری هم راضی نمی شوند و اگر دست خودشان بود همیشه در سفر بودند.

هیجان جوها از زندگی زناشویی رضایت کمتری دارند
نتیجه تحقیق دکتر کجباف و همکارانش روی زوجهای اراکی نشان می دهد که هیجان جوها رضایت زناشویی پایینتری دارند. این نارضایتی میتواند به دلیل این باش دکه یکی از دو طرف به شدت هیجان جوست و دیگری نه. وقتی زنها هیجان جو باشند رضایت زناشویی پایین تر می آید، به این دلیل که مردها بالآخره در بیرون از خانه جایی برای ارضای هیجاناتشان دارند، اما برای زنها روی هم رفته این امکان کمتر است.

‎هیجان جوها خشمگین ترند
حتما تا بحال به این نکته پی برده اید که هیجان جویی میتواند شمارا به ورطه بزهکاری بکشاند. در تحقیقی که سید مهران حسینی و همکارانش روی نوجوانان کانون اصلاح تربیت انجام داده اند هم همین نتیجه به دست آمده است، ضمن اینکه میزان پرخاشگری بزهکارهای هیجان جو هم از افراد غیر هیجان جو بیشتر است. البته همان طور که زاکرمن، مبدع واژه هیجان جویی هم گفته، نوجوانهای هیجان جویی که در طبقه اقتصادی پایین قرار دارند به علت نبودن امکانات، بیشتر به بزهکاری کشیده می شوند.

هیجان جوها اینترنت بازترند
در تحقیق جالب دیگری که مهری سلطانی و همکارانش در کافی نت های کرمان انجام داده اند، به این نتیجه رسیده اند که نوجوانهای هیجان جو بیش از کسانی که هیجان جو نیستند، به اینترنت اعتیاد دارند. انگار با آمدن اینترنت به زندگی آدمها، شکل ارضای هیجان جوییشان هم تغییر کرده است.

هیجان از نوع فوتبالی
نتایج تحقیقی که دکتر منصور وثوقی روی تماشاگران در استادیوم انجام داده است نشان میدهد که 62 درصد از تماشاگران فوتبال هیجان های شدید منجر به خشونت را تجربه می کنند، اما فقط 31 درصد واقعا خشم خودشان را با پرخاشگری نشان می دهند. به نظر این تماشاگران، رفتار غیر اخلاقی مربیان، عملکرد نادرست مربیان ورزشگاهها، عملکرد نادرست لیدرها و رفتارهای پرخاشگرنه افراد شرور به ترتیب بیشترین تاثیر را در هیجانی شدنشان دارد. جالب اینجاست که قضاوت نادرست داور، بحران های سیاسی و راضی نبودن از شرایط ورزشگاه در رتبه های بعدی قرار دارند.

هیجان جویی و اعتیاد، روی بد سکه
هیجان جویی فقط به ورزش های آبی و کوهنوردی و بادی جامپینگ خلاصه نمی شود. آدم های هیجان جو ممکن است برای ارضای هیجان جوییشان دست به کارهای خطرناک یا غیر قانونی هم بزنند. به علت شرایط خاص جامعه ایرانی، محققان بومی بیشتر ترجیح داده اند که رابطه اعتیاد را با سطح هیجان جویی بسنجند.

در تحقیقی که دکتر مهناز مهرابی زاده و همکارانش روی نوجوانان اهوازی انجام داده ند، این نتیجه به دست آمده که نوجوانان هیجان جو تمایل بیشتری به سوء مصرف مواد دارند.
سوء مطرف مواد مخدر فقط یکی از رفتارهای پرخطری است که افراد هیجان جو به آن تمایل دارند. رفتارهای پر خطر دیگری که سلامت جسمی و روان شناختی را به خطر می اندازد مانند مصرف مشروب، سیگار، خشونت و رفتارهای جنسی پر خطر هم در هیجان جو ها بیشتر دیده می شود.

منبع: چگونه پو

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چرا وقتی که پلک می زنیم دید ما تار نمی‌شود
چرا وقتی که پلک می زنیم دید ما تار نمی‌شود
استارتاپ چیست و چگونه یک استارتاپ راه بیندازیم؟
استارتاپ چیست و چگونه یک استارتاپ راه بیندازیم؟
چگونه روی محیط اطراف مان اثرگذار شویم
چگونه روی محیط اطراف مان اثرگذار شویم
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )