وزیر خارجه ایران اعلام کرد سعودی ها به دنبال مشارکت نداشتن ایران در نشست ژنو و پاریس بودند.

نت شهر : به گزارش باشگاه خبرنگاران، به نقل از روزنامه الرأی، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران اتهامات وارد شده به ایران را در پرونده گروهک عبدلی مشکوک دانست.

ظریف در دیدار با سردبیر روزنامه الرأی کویت و تعدادی از دبیران روزنامه های عربی اعلام کرد اتهامات وارده در پرونده گروهک عبدلی مشکوک است؛ چرا که این مسأله پس از توافق هسته ای با گره 1+5 اعلام شد.

وی با بیان اینکه امنیت کویت، امنیت ایران محسوب می شود، از نقش شیخ صباح احمد صباح، امیر کویت در حادثه تأسف بار منا تشکر کرد.

در این دیدار، سر دبیر روزنامه الرأی کویت از وزیر خارجه کشورمان درباره نقش ایران درباره گروهک عبدلی پرسید و اعلام کرد آیا این مداخله در امور داخلی کویت به حساب می آید؟ در حالی که بازداشت شدگان به ارتباطشان با حزب الله و سفارت ایران اعتراف کرده اند؟

وزیر خارجه کشرمان در پاسخ گفت: بارها بر مداخله نکردن در امور داخلی کشورهای منطقه تأکید کرده ایم. امنیت کویت، امنیت ایران است. اتهاماتی که در این مسأله به ما وارد شد، پس از توافق هسته ای رخ داد که این امری مشکوک است.

ظریف درباره روابط تهران و ریاض گفت: ما نیازمند فعالیت رسانه ای در سطح جهان عرب هستیم؛ یک فریب افکار عمومی علیه ما وجود دارد. آنچه برای ما در این باره مهم است، خطر دائمی است که ایران، عربستان و عراق را تهدید می کند. باید تأکید کنیم امنیت عربستان برای ما مهم است و آرزومندیم برادرانمان در این کشور این مسأله را درک کنند. وزارت کشور کویت پیشتر مدعی بازداشت گروهکی مرتبط با ایران و حزب الله شد و اعلام کرد توانسته است از این گروه تروریستی بیش از 20 تن سلاح و مواد منفجره کشف و ضبط کند.

ظریف همچنین درباره توافق هسته ای میان تهران و آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: پروتکل امضا شده میان تهران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، سندی محرمانه به حساب می آید که قابل انتشار نیست. این، مسأله ای میان ما و آژانس بین المللی انرژی اتمی است که محور آن چگونگی حل مسائل باقی مانده در هفته های پس از توافق است.

وی درباره روابط ایران و مصر و لزوم انجام نشست هایی میان کشورهای مؤثر منطقه ای گفت: ما به شدت علاقه مند به ایجاد روابط مستحکم با همه کشورهای عربی هستیم.من دیپلمات هستم و دوستانی از مصر دارم و مواضع دو کشور در بسیاری از پرونده های منطقه بسیار نزدیک به یکدیگر است. محمد جواد ظریف تصریح کرد: تهران پیشنهاد گفتگوی تمدن ها را داد و این طرح بر از میان بردن نقش دیگران استوار نیست. دولت سعودی خواهان از میان بردن نقش ایران هستند. سعودی ها در نشست های ژنو و پاریس خواهان آن بودند که ایران در این نشست ها شرکت نداشته باشند.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
۱۲رویداد مهم سیاسی سال ۹۷
۱۲رویداد مهم سیاسی سال ۹۷
رای نهایی دادگاه بانک سرمایه | رای دادگاه بانک سرمایه چه شد | آخری اخبار از رای دادگاه بانک سرمایه
رای نهایی دادگاه بانک سرمایه | رای دادگاه بانک سرمایه چه شد | آخری اخبار از رای دادگاه بانک سرمایه
آیت الله جنتی: باید دست رهبری را بابت انتصاب رئیسی بوسید
آیت الله جنتی: باید دست رهبری را بابت انتصاب رئیسی بوسید
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )