تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) جزئیاتی را به معرض نمایش گذاشته است که تا کنون هیچ کس آن را ندیده بود. از مهم ترین بخش های آن می توان به تشخیص یک رشته جدید در "نقطه قرمز بزرگ" (Great Red Spot) اشاره کرد. نقطه بزرگ قرمز یک هاریکین (Hurricane یا طوفان های عظیم استوایی) بزرگ است که قطر آن 3 برابر قطر زمین بوده و از بوجود آمدنش بر روی مشتری صد ها سال می گذرد. این تصاویر در وب‌سایت ناسا (NASA) منتشر شده اند.

 

دانشمندان ناسا همچنین از تصاویر به دست آمده برای خلق یک ویدیو با کیفیت 4K از نحوه چرخش سیاره استفاده کردند. این اقدام بخشی از تلاش های این سازمان جهت انتشار تصاویر یو اچ دی (UHD) در یوتیوب (YouTube) و کانال جدید 4K اختصاصی ناسا (که راه اندازی اش یک ماه پیش اعلام شده بود) می باشد.

 

تلسکوپ هابل با وجود وقفه ها و شکست های اخیرش، هم چنان پس از 25 سال به کار خود ادامه می دهد. ولی اکنون با حضور تلسکوپ های جایگزین قدرتمند تر در این عرصه، دانشمندان کم کم به فکر انتخاب اهدافی متفاوت برای این تلسکوپ هستند. یکی از این اهداف بررسی سیارات موجود در منظومه شمسی است. در این برنامه جدید، سیارات منظومه شمسی سالانه مورد بررسی قرار می گیرند. بنابراین تلسکوپ هابل کار خود را با مشتری آغاز کرده و سپس به سمت اورانوس، نپتون و زحل می رود. اختصاص زمان بیشتر به بررسی این سیارات به ما اجازه می دهد چگونگی تغییرات آنها در طول زمان را بهتر درک کنیم.

NASA shows off new 4K views of Jupiter 1دو تصویر جدید منتشر شده از مشتری، "موج نادر" را در نزدیکی مرز خط استوا و "شیء رشته ای مانند" را در داخل نقطه قرمز بزرگ نشان می دهند که هیچ کدام از آن ها تا کنون دیده نشده بودند. این تصاویر همچنین مشخص کردند که نقطه قرمز بزرگ در حال کوچک شدن است. اندازه کنونی قطر بزرگ تر این طوفان، 240 کیلومتر نسبت به اندازه قبلی آن در سال 2014 کوچک تر است.

 

این تصاویر با دوربین میدان باز سیاره ای 3 هابل (Wide Field Planetary Camera 3 یا WFPC3) که در آخرین مأموریت سرویس دهی (servicing mission) بر روی آن نصب شد، گرفته شده اند. دوربین میدان باز 3، بیشتر با انتشار چشم انداز های خیره کننده از اجرام بسیار دور در فضا شناخته می شود. از مشهور ترین تصاویر آن می توان به "میدان بی نهایت عمیق" (Extreme Deep Field) اشاره کرد. این تصویر در سال 2012 گرفته شد و برخی از قدیمی ترین کهکشان هایی که تا کنون به چشم دیده شده اند را به نمایش گذاشت.

NASA shows off new 4K views of Jupiter 3اکنون این تلسکوپ قرار است به ما کمک کند اجرام فضایی نزدیک به خود را بهتر درک کنیم که این کار با گرفتن تصاویر بی نظیر از مشتری آغاز شده است.

 

تهیه و گردآوری: دپارتمان تولید محتوای نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )