دیگر لازم نیست حتماً در معرض گاز های خطرناک قرار بگیری تا متوجه آسیب زا بودن محیط اطراف خود شوید (هر چند وقتی هم که متوجه شوید دیگر کار خاصی از دست تان بر نمی آید!). دانشمندان کره شمالی در حال کار بر روی یک پوشش گرافینی هستند که بتواند گاز های شیمیایی سمی را تشخیص داده و به سرعت به فرد هشدار دهد. 

 

این لباس از پنبه و الیاف پلی استر تشکیل شده که با چسب مخصوص پوشانده شده و در یک لایه از جنس گرافین اکسید پیچیده شده است. گرافین ماده بسیار قدرتمند و رسانای حرارت است که رسانایی الکتریسیته آن حتی از سیم های مسی نیز بیشتر است.در آزمایش ها مشخص شد این پارچه جدید در برابر نیتروژن دی اکسید (ماده ای سمی و مضر که در دود خودرو ها موجود است) 3 برابر حساسیت بیشتری نسبت به حس گر های گرافین قبلی تولید شده توسط همان تیم، از خود نشان می دهد. محققان این پارچه الکترونیک را به لامپ های ال ای دی (LED) متصل کرده که هنگام تشخیص وجود نیتروژن دی اکسید، می توانند لامپ های ال ای دی را روشن کنند.

E Fabric Lights Up When It Detects Deadly Gas 2از آن جا که پوشاندن این پارچه در گرافین فرآیندی پیچیده محسوب نمی شود، دانشمندان امیدوارند که این حس گر ها به راحتی با شرایط مختلف قابل تطبیق باشند. هوانگ کان لی، هدایت کننده این تحقیقات ابتکاری در "موسسه تحقیقات الکترونیکی و ارتباطات دور برد" و "دانشگاه کنکوک" در کره شمالی می گوید: "این حس گر ها می توانند تغییرات قابل ملاحظه ای در زندگی روزانه ما ایجاد کنند چرا که آن ها با استفاده از پارچه های منعطف و قابل استفاده، تهیه شده اند."

 

این تیم تحقیقاتی نه تنها حساسیت پارچه را بهبود داده بلکه دوام آن را نیز بیشتر کرده است. در آزمایشات انجام گرفته، این پارچه پس از 10 بار شست و شو و 1000 بار تا کرده و باز کردن، همچنان جریان الکتریسیته را به خوبی از خود عبور می داد.

بنابر این شاید روزی پیران هایی بر تن کنیم که بتواند کیفیت هوا را تشخیص داده و به گوشی هوشمند هشدار ارسال کند یا آن که حتی الیاف به کار رفته در آن بتوانند به عنوان فیلتر هایی برای پاکسازی هوا از گاز های مضر، عمل کنند. 

 

تهیه و گردآوری: دپآرتمان تولید محتوای نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات انتشار یک بدافزار در ساعات آینده در کشور | هشدار خطر احتمالی بدافزار VPNFilter
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
جزئیات ضرب‌الاجل جهرمی به اپراتورها و شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
چرا بسته‌های اینترنتی زود تمام می‌شود؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )