این روزها، جامعه دانشجویی کشور روزهای پر تنشی را برای به پایان رساندن امتحانات پایان ترم پشت سر می گذارند، امتحاناتی که نشستهای انتخاباتی دانشگاهها را به گوشه ای کشاند و بر فضای انتخاباتی سایه افکند.

به گزارش مهر، دانشگاهها در سال تحصیلی که گذشت، نیمسال دوم را کاملاً متفاوت گذراندند، نیمسالی که با تصمیم به باور عده ای کارشناسانه و به باور عده ای دیگر غیر کارشناسانه به کمتر از ۱۴ هفته یا کمتر از آن کاهش یافت و دانشجویان به علت انتخابات پیش روی ریاست جمهوری زودتر از ترم های گذشته با امتحانات پایان ترم دست و پنجه نرم کردن را شروع کرده اند.

نیمسال دوم تحصیلی علاوه بر تقویم آموزشی یک تقویم سیاسی هم داشت و این تقویم به دست دانشجویان و تشکلها تا همین دو هفته پیش، روز به روز پر رخدادتر می شد تا اینکه تنور داغ نشست های انتخاباتی در دانشگاهها با تب تند امتحانات به سردی گرایید.

تصمیم وزارت علوم هر چند به دانشجویان کمک کرد که استرسی برای روزهای گرم تیرماه و ایام بعد ازانتخابات برای درگیری با امتحانات نداشته باشند اما به گفته برخی دانشجویان تاثیر زیادی در کاهش نشست های انتخاباتی کاندیداها در دانشگاهها داشت.

به جز چند دانشگاه، تمام دانشگاههای کشور را می توان این روزها در فرایند برگزاری امتحانات پایان ترم دید.

برخی دانشجویان در گفتگوی خود با خبرنگار مهر، از روزهای امتحانات می گویند، عده ای از این روزها راضی و عده ای به خاطر مشکلاتی که دارند ناراضی هستند، برخی دانشجویان هم که فعال برگزاری نشستها بودند دلشان از تعطیل شدن فعالیتها در دانشگاهها به خاطر شروع امتحانات می سوزد. در این میان برخی دانشگاهها هم به دور از جو انتخابات و برگزاری نشستهای انتخاباتی تنها امتحانات را برگزار می کنند.

دانشگاه صنعتی امیرکبیر در کنار تمام موفقیتهای علمی که از آن خود کرده تا چند روز گذشته از حماسه سیاسی انتخابات هم غافل نشده بود و دانشجویان فعالش به همراه تشکلها حق مطالبه گری خود را در قالب دعوت از کاندیداها، ادا کردند اما این روزها که قدم به این دانشگاه می گذاریم و از بلوار اصلی که رد می شویم تنها می توان ردپای امتحانات را دید.

در یکی از روزهای پر امتحان دانشگاه، می توان محیطی آرام و سوت و کور را تجربه کرد، محیطی که شاید خاص ایام امتحانات است، اما پلاکاردهای تبلیغاتی برای تشویق دانشجویان به رای دادن مثل پلاکارد "عواقب رای ندادن " و اخبار مربوط به انتخابات را می توان بر در و دیوار دانشگاه امیرکبیر ملاحظه کرد.

از دانشگاه صنعتی امیرکبیر که بگذریم به دانشگاه علامه طباطبایی می رسیم، دانشگاهی که مهد پرورش دانشجویان علوم انسانی است اما به گفته یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد این دانشگاه، علامه کاملاً در کمای سکوت انتخاباتی به سر می برد و هیچ فعالیتی برای مطالبه گری از کاندیداها انجام نمی دهد؛ امری که دانشجویان را به علت دور ماندن از این فضاها گله مند کرده است.

اما یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه علامه مزیت انتخابات ۲۴ خرداد ریاست جمهوری را جلو افتادن امتحانات دانست هر چند بدون فاصله بودن امتحانات را یکی از معایب این دوره از پایان ترمها می داند.

دور میدان یکی از واحدهای دانشگاه آزاد هم می توان از ساعات اولیه صبح تعداد زیادی از دانشجویان را دید که گروه گروه یا تک تک سرشان را روی کتاب و جزوه گرفته اند و هر از گاهی هم نگاهی به ساعتشان می اندازند تا ثانیه های پیش از برگزاری امتحان را از دست ندهند.

خبری از گله مندی به علت جلو افتادن امتحانات نیست و با چند نفری از این دانشجویان که صحبت می کنم هر چند این روزها را به خاطر فشردگی امتحانات پر استرس می دانند اما خوشحالند که هر چه زودتر امتحانشان تمام می شود.

شنیده های خبرنگار مهر در این واحد دانشگاه آزاد حاکی از آن است که هر چند مثل یکی دو هفته گذشته نشستهای انتخاباتی مجال برگزاری به خاطر امتحانات را ندارند، اما با فعال تر شدن کاندیداها در عرصه رسانه ها، مناظراتی بدون کاندیداها میان دانشجویان جریان دارد و نظراتشان را درباره آرا کاندیداها با یکدیگر مطرح می کنند، این نشستها تنها تفاوتی که دارد غایب بودن کاندیداهاست که به گفته یکی از دانشجویان، رسانه ها رغیب دانشگاهها در تندتر کردن تب انتخابات شده اند.

به گزارش مهر، دانشگاه پیام نور که تقریباً یکی از کم فعالترین دانشگاهها در فعالیتهای انتخاباتی به شمار می آید، از روزهای ابتدایی خرداد امتحاناتش را آغاز کرده است. یکی از دانشجویان این دانشگاه که در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کند، فعال دانشجویی در عرصه انتخابات ریاست جمهوری است و تنها ۴ واحد درسی در این ترم را گذرانده است، اما به حاشیه های کوتاه شدن ترم هم اشاره می کند.

به گفته این دانشجویان در رشته روانشناسی کلاسهایی که حداکثر در ده جلسه برگزار می شد به چهار جلسه کاهش یافتند، استادان تحت هیچ شرایطی حاضر نشدند از حجم دروسی که برای امتحان مشخص کرده بودند بکاهند تا در این میان ذره ای از استرس دانشجویان به علت فشردگی امتحانات، بکاهند.

دانشجوی دیگری از دانشگاه پیام نور هم به نمایندگی از دوستانش می گوید که تنها دلیل مسئولان آموزشی کشور برای برگزاری زودهنگام امتحانات، پیچاندن دانشجویان و تعطیلی دانشگاهها در روزهای منتهی به انتخابات است. این دانشجو همچنین کوتاه بودن ترم دوم را مهمترین دلیلی دانست که به او و برخی دوستانش اجازه نداد اکثر مباحث کتاب و کلاس را بفهمند تا برای امتحان کار زیادی نداشته باشند.

دانشگاه صنعتی شریف، این روزها کاملاً ساکت و آرام است، با سابقه ای که در هفته های گذشته از فعالیت این دانشگاه در زمینه برگزاری نشستهای انتخاباتی و داغ کردن تنور نشستها سراغ داشتیم، اما باید گفت شریف دیگر حال و هوای آن روزها را ندارد و دانشجویان به نوعی با آن روزها خداحافظی کرده اند.

درست چسبیده به ساختمان ابن سینای دانشگاه شریف، بقایای کافه انتخابات را می شود دید که بی مشتری شده و دانشجوها حتی برای استفاده از سایه داخلش هم به آن مراجعه نمی کنند. کافه انتخابات را چند چارچوب فلزی و یک چادر برزنت بزرگ تشکیل داده و بنر بزرگ چندمتری آبی رنگی که عکس تمام کاندیداهای ثبت نام کرده برای انتخابات ریاست جمهوری را نشان می دهد به چشم می خورد.

به گفته یکی از دانشجویان فعال در این نشستها، در ایام امتحانات هیچ نشستی در دانشگاه شریف برگزار نمی شود و دانشجویان سراغ درس و مشقشان رفته اند؛ می پرسم بعد از پایان امتحانات چطور؟ می گوید: تا امتحانات ما تمام شود فرصت تبلیغات کاندیداها هم به اتمام رسیده و انتخابات را در پیش داریم. این دانشجو همچنین به گله برخی از دانشجویان نیز اشاره می کند و یکی از مزایای زود برگزار شدن امتحانات پایان ترم را در خوشحالی دانشجویان شهرستانی برای بازگشت به شهرشان عنوان می کند. در عوض به گفته این دانشجو دانشجویان دیگری هم هستند که به علت نبودن فرجه امتحانی نتوانستند ترم پرباری را پشت سر بگذارند.

دانشگاه تهران هم مثل دو دانشگاه شریف و امیرکبیر، روزهای آرام تری را تجربه می کند، اکثر نشستهای انتخاباتی توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه برگزار شده و تشکلها و دانشجویان این روزها را صرف گذران امتحانات پایان ترم زود هنگام می کنند.

نزدیک یکی از دانشکده های این دانشگاه، دانشجویان به صورت پراکنده روی نیمکتها نشسته اند و با جزوات و کتابها و فهمیدن سطورشان وقت می گذرانند. از کنارشان که می گذرم در آن لحظه هیچ خبری از صحبت درباره انتخابات نیست و درباره زمان بندی چگونگی پاسخ دادن به سوالاتشان می گویند.

دانشجوی دیگری که با تلفن همراهش صحبت می کند ظاهراً از امتحانی که داده رضایت دارد و به مخاطبش می گوید: تمام سوالات جای خالی داشت و راحت بود!

یکی دیگر از دانشجویان که روی نیمکت فضای دانشگاه تهران دراز کشیده بود جزوه اش را زیر سرش گذاشته بود و داشت چرت می زد.

با یکی از دانشجویان که صحبت می کنم درباره امتحانات می گوید: ای کاش برخی امتحانات سخت در همین روزها و با فاصله زمانی بیشتری برگزار می شد و امتحانات عمومی برای بعد از انتخابات می افتاد. زیر سایه چند درخت در دانشگاه تهران، خم شدن بیش از حد دانشجویی روی کاغذی که مقابلش داشت توجهم را به خود جلب کرد و بعد از دقایقی متوجه شدم در حال نوشتن تقلب است! وقتی سرش را بالا می آورد انگار که مچش گرفته شده باشد به شوخی می گوید: می خواهید من را لو بدهید؟ به خدا مجبورم و دوتا امتحان با هم در یک ساعت دارم!

از برخی دانشگاههای دیگر از جمله دانشگاه آزاد تهران مرکز خبر می رسد که دانشجویی مجبور است در یک روز ۴ امتحان بدهد، دانشجوی دیگری طی یک روز، دو امتحان در فواصل زمانی ۸ صبح تا ۲ بعد از ظهر دارد.

به گزارش مهر، شاید لازم باشد نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۲-۹۱ و زمانهای برگزاری امتحانات پایان ترمش را استثنای انتخابات ریاست جمهوری دانست، اما نباید از نظر دور داشت برای برخی دیگر از دانشجویان این نیمسال از حساسیت ویژه ای برخوردار بود و سال تحصیلی پرباری را به پایان نرساندند.

از سوی دیگر، هنوز این دلخوری میان برخی دانشجویان و فعالان دانشجویی وجود دارد که وزارت علوم با بهانه برگزاری انتخابات اجازه نداد نشستهای انتخاباتی تا روزهای منتهی به ۲۴ خرداد به طور کامل در دانشگاهها و با حضور کاندیداهای تایید صلاحیت شده برگزار ادامه یابند.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
پذیرش دانشجو بدون کنکور
پذیرش دانشجو بدون کنکور
هدیه دانشگاه آزاد به دانشجویان
هدیه دانشگاه آزاد به دانشجویان
دلیل افت ریاضیات در ایران | چرا داوطلبین ریاضی در ایران کاهش داشته است
دلیل افت ریاضیات در ایران | چرا داوطلبین ریاضی در ایران کاهش داشته است
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )