جهان می‌تواند جای سختی برای زندگی باشد و تصاویر جدید دانشمندان نشانگر این هستند که کودکان از درون رحم، خود را برای رویارویی با آن آماده می‌کنند.

 به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محققان دانشگاه دورهام انگلیس با تصویربرداری از هشت جنین دختر و هفت پسر درون رحم به نمایش حالت اخم آنها که شبیه حالت درد کشیدن است، پرداخته‌اند.

  این کودکان همگی به شکلی که ابروهای خود را پائین کشیده، بینی‌شان چین خورده و دهانشان را می‌کشند به تصویر درآمده‌اند.

  محققان بر این باورند که این تصاویر نشانه‌ای از پریشانی آنها در محیط رحم نیست بلکه انگار برای زندگی پیش روی خود تمرین می‌کنند.

  از زمانی که یک نوزاد به دنیا می‌آید، قابلیت نمایش پریشانی از اهمیت زیادی برخوردار بوده تا برای مثال زمان تغذیه یا عوض کردن پوشک به اطلاع بقیه برسد.

  از 15 مادر باردار در زمان بارداری آنها برای چهار بار اسکن فراصوت چهار بعدی گرفته شد.

  این دستگاه بجای ارائه تصاویر سیاه و سفید تخت اسکنرهای دو بعدی، تصاویر گرفته شده از زوایای مختلف را برای ایجاد تصاویر سه بعدی واضح بهم می‌چسباند.

  این تصاویر معمولا به شکل فیلم یا بعد چهارم ثبت می‌شوند.

  محققان این فیلم‌ها را فریم به فریم بررسی کرده و به دنبال بینی چین خورده، ابروی پائین کشیده شده و دیگر حرکات چهره که گویای حالت درد هستند، جستجو کردند.

  اسکن‌های اولیه در 24 هفتگی به ندرت ترکیب درست این حرکات را نشان می‌داد اما در 36 هفتگی یا حدود یک ماه مانده به تولد، چین‌ها به تناوب بیشتری یک چهره در حال درد را نشان داده و این حالت در میان دختران و پسران به یک اندازه مشابه بود.

  برخی پژوهش‌ها نشان داده‌اند که کودکان درون رحم می‌توانند از هفته بیست و چهارم بارداری درد را احساس کنند. سایر کارشناسان تردید دارند که مغز بتواند درد تا حداقل 32 هفتگی درک کند.

  اما این محققان اعتقاد ندارند که جنین‌ها در رحم دچار پریشانی باشند چراکه تمام کودکان مورد بررسی سالم بوده و این اسکن‌ها زمانی انجام شد که مادران در حالت استراحت قرار داشتند.

  در عوض تصور می‌شود که این حالات درپی بالغ‌تر شدن مغز و عضلات انجام شده و این تمرین آنها را برای بدنیا آمدن آماده می‌کند.

  اگر این حالت درد کشیدن نشانه‌ای از رشد سالم باشد، در آینده پزشکان می‌توانند آن‌را به علائم دیگری که برای تعیین سلامت جنین مورد استفاده است، اضافه کنند.

  این پژوهشگران پیش از این خمیازه جنین را درون رحم به نمایش گذاشته بودند که نه از روی خستگی بلکه در راه کمک به رشد مناطق مغزی مرتبط با حرکت فک است.

  این پژوهش در مجله PLoS ONE منتشر شده است.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
آیا سبزی ها هم نیترات دارند؟ نیترات کدام سبزی ها بیشتر است؟
آیا سبزی ها هم نیترات دارند؟ نیترات کدام سبزی ها بیشتر است؟
سنگ کلیه و روزه داری | باید ها و نبایدهای سنگ کلیه داران و روزه
سنگ کلیه و روزه داری | باید ها و نبایدهای سنگ کلیه داران و روزه
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )