امتیاز دهید:

تگ های Heading در زبان اچ تی ام ال از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. در حقیقت علت اهمیت این تگ ها از آنجا ناشی می شود که می توانند کمک به رتبه یک صفحه از دید موتورهای جستجو کنند. برای عناوین پاراگراف ها می بایست از تگ های Heading استفاده کرد. این تگ ها از h1 شروع شده و تا h6 ادامه می یابند. در واقع برای مهم ترین عناوین می بایست از تگ h1 استفاده کرد و به ترتیب با کم شدن اهمیت، تگ های بعدی را مورد توجه قرار داد. برای روشن شدن این مطلب مثالی می زنیم: فرض کنیم مقاله ای در یکی از صفحات وب سایت خود منتشر می کنیم که دارای چندین بخش است. حال برای  عناوین بخش های اصلی می توان از تگ <h1> استفاده کرد. خود عنواین اصلی ممکن است دارای چند عنوان زیرشاخه باشند که در این صورت بسته به اهمیت آن ها می بایست از تگ های h2 تا h6 استفاده کرد. لازم به ذکر است که بیشترین اندازه فونت پیش فرض برای تگ <h1>  در نظر گرفته شده است و این در حالی است که به ترتیب اندازه فونت کاهش می یابد. برای روشن شدن این موضوع کد زیر را وارد ویرایشگر متن خود می کنیم:

<!DOCTYPE html>
<html>
    
    <head>
        <title>Netshahr</title>
    </head>
    
    <body>
        <h1>Heading1</h1>
        <h2>Heading2</h2>
        <h3>Heading3</h3>
        <h4>Heading4</h4>
        <h5>Heading5</h5>
        <h6>Heading6</h6>
    </body>
</html>

همانطور که در کد فوق ملاحظه می شود، به ترتیب تگ های Heading را می نویسیم. حال پس از ذخیره کردن فایل مجدد مرورگر خود را به روز رسانی می کنیم:

تگ های h در زبان اچ تی ام ال

همانطور که می بینیم عبارت Heading1 داخل تگ های <h1> و </h1> قرار گرفته است و از آنجا که این تگ دارای بیشترین اهمیت است، بنابراین اندازه آن هم از همه بزرگ تر می باشد.
در حقیقت می بایست در طراحی سایتی که می خواهیم برای موتورهای جستجو بهینه باشد از تگ های Heading به خصوص تگ <h1> استفاده کرد اما این در حالی است که گاهی اوقات ممکن است بسته به طراحی سایت مان این تگ کمی بزرگ به نظر برسد و از دید زیبایی شناسی خیلی سایت ما جذاب به نظر نرسد. هیچ جای نگرانی نیست چرا که پس از فراگیری اصول کار با زبان CSS می توان هر اندازه که تمایل داشتیم را برای تگ های Heading اچ تی ام ال در نظر بگیریم.
نکته دیگری که در ارتباط با تگ های Heading می بایست همواره مد نظر قرار داد این است که یک استراتژی کلی برای استفاده از Heading ها در سایت خود می بایست داشته باشیم. به عبارت دیگر این گونه نباید باشد که هر کجا که خواستیم از <h1> یا <h4> استفاده کنیم. در واقع زمانیکه از <h1> استفاده می کنیم این پیام را به مرورگر می فرستیم که محتوای داخل این تگ از اهمیت ویژه ای برخوردار است و زمانیکه از <h6> استفاده می کنیم نیز این پیام را به مرورگر می فرستیم که این تگ نسبت به تگ <h1> خیلی مهم نیست اما نسبت به تگ <p> به مراتب مهم تر است.
از دید موتورهای جستجو نیز می بایست رویکردی منطقی در ارتباط با استفاده از تگ ها وجود داشته باشد. به طور مثال بسیاری از کارشناسان بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو (SEO) بر این باورند که در هر صفحه نمی بایست بیش از یک بار از تگ <h1> استفاده کرد. استدلال ایشان هم این است که در هر صفحه به نظر می رسد که بیش از یک عنوان مهم وجود نداشته باشد.
اما گوگل در رابطه با استفاده از تگ های <h1> آنقدر هم سخت گیر نیست. به عبارت دیگر گوگل می گوید که شما به هر تعداد که بخواهید می توانید از این تگ استفاده کنید به شرط آنکه این کار را به صورت منطقی انجام دهید (به نظر می رسد اگر بخواهیم هم به حرف کارشناسان سئو گوش فرا دهیم و هم به نظر کارشناسان گوگل احترام بگذاریم می بایست بیش از دو بار از این تگ در هر صفحه استفاده نکنیم).
نکته آخر در مورد تگ های h این است که می توان دیگر تگ ها مثل تگ p را داخل آن ها قرار داد. برای روش شدن این مطلب کد فوق را به صورت زیر تکمیل می کنیم:

    <body>
        <h1>
            <p>This is a paragraph</p>
        </h1>
        <h2>Heading2</h2>
        <h3>Heading3</h3>
        <h4>Heading4</h4>
        <h5>Heading5</h5>
        <h6>Heading6</h6>
    </body>

مجدد مروگر خود را به روز رسانی می کنیم:

استفاده از تگ p داخل تگ h در زبان اچ تی ام ال

همانطور که در کد فوق ملاحظه می شود، یک تگ p داخل تگ h1 قرار داده ایم. با این کار به مرورگر دستور می دهیم که محتوایات داخل تگ پاراگراف را به صورت یک تگ h1 نمایش دهد.


نظرات
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )