در حالی که اعتراضات مردمی در ترکیه وارد ششمین روز خود شده، مقامات این کشور بدون پاسخ دادن به مطالبات معترضان خواستار پایان تجمعات خیابانی شدند.

به گزارش حریت، اعتراضات مردمی در شهرهای استانبول و آنکارا که هر یک با انگیزه های جداگانه آغاز شد، با سرکوب معترضان توسط پلیس به اعتراضاتی ضددولتی تبدیل شده است.

طی 5 روز گذشته معترضان در شهر آنکارا در مخالفت با ممنوعیت فروش مشروبات الکلی به خیابان ها آمدند و در استانبول نیز مخالفان قطع درختان "گزی پارک" که به عنوان محلی برای قدم زدن شهروندان در نظر گرفته شده، در میدان تقسیم این شهر تجمع کردند. معترضان به دلیل اجرای یک پروژه دولتی در این منطقه، دولت اردوغان را مسئول این اقدام دانسته و خواستار توقف آن بودند.

با ادامه اعتراضات خشونت بار مردم ترکیه "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر این کشور خواستار پایان تجمع معترضان در میدان تقسیم استانبول شد.

وی بدون اشاره به تصمیم دولتش در مورد "گزی پارک" که عامل آغاز اعتراضات در استانبول بوده گفت: به آنهایی که با احساسات واقعی به میدان آمده اند هشدار می دهم که به عامل گروههای غیرقانونی تبدیل شده اند. من از آنها می خواهم که به این اعتراضات سریعا پایان دهند.

به گفته اردوغان این اعتراضات بیش از آنکه در مورد محیط زیست باشد، ایدئولوژیک است و هیچ کس حق ندارد با این ادعا که درختان قطع می شوند، در جامعه تنش ایجاد کند.

در همین حال "بولنت آرینچ" معاون نخست وزیر ترکیه با انتقاد از برخورد خشونت بار پلیس با معترضان در میدان تقسیم گفت به جای این که به روی معترضان گاز اشک آور شلیک شود باید به آنها تفهیم شود که نباید دست به اغتشاش بزنند.

آرینچ افزود از دیدن تصاویر درگیری خشونت بار پلیس با معترضان متاسف شده است. به گفته وی مردمی که نسبت به محیط زیست حساس هستند، در این درگیری ها صدمه دیده اند.

eteraz1eteraz2eteraz3eteraz4

این در حالی است که با ادامه تنش در ترکیه "عبدالله گل" رئیس جمهور نیز وارد معرکه شده و خواستار توقف خشونت ها شد. به نوشته حریت بعدازظهر دیروز گل در تماسی تلفنی با "حسین آونی موتلو" فرماندار استانبول، "معمر گولر" وزیر کشور و "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر بر لزوم پایان تنش ها تاکید کرده است.

گل با حساس ارزیابی کردن وضعیت کشور خواستار پایان درگیری های 5 روزه شده است.

بر این اساس پس از تماس گل با وزیر کشور، دستور عقب نشینی نیروهای پلیس از میدان تقسیم استانبول صادر شده است. با این حال شاهدان عینی می گویند پلیس با وجود عقب نشینی همچنان اقدام به شلیک گاز اشک آور به سوی معترضان کرده که این اقدام به خشم مردم تجمع کننده در این منطقه دامن زده است.

از سوی دیگر پلیس ترکیه از دستگیری 939 نفر در اعتراضات انجام گرفته در 90 منطقه مختلف این کشور طی این چند روز خبر می دهد. به گفته وزیر کشور ترکیه برخی از این افراد آزاد شده اند. بر این اساس 79 نفر نیز در درگیری های خشونت بار با پلیس مجروح شده اند. با این حال گروههای شرکت کننده در اعتراضات مدعی اند شمار واقعی دستگیر و مجروح شدگان بیش از آمار اعلام شده است.

eteraz5eteraz6eteraz7eteraz8eteraz9

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
پلیس نیویورک از واقعیت مجازی برای تمرین پلیس ها استفاده می کند
پلیس نیویورک از واقعیت مجازی برای تمرین پلیس ها استفاده می کند
آشتی کردن شکیرا و همسر مسی | همسران پیکه و مسی با هم آشتی کردند
آشتی کردن شکیرا و همسر مسی | همسران پیکه و مسی با هم آشتی کردند
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )