طیف سنج مغناطیسی آلفا به عنوان آشکارسازی که در فضا به دنبال ماده تاریک است به زودی نتایج مشاهدات خود را در سمینار سرن اعلام می‌کند، نتایجی که نشان می‌دهد سرن دارای بزرگ‌ترین مجموعه ذرات ضدماده در فضا است

 به گزارش مهر، طیف سنج مغناطیسی آلفا نخستین نتایج خود را درباره جستجوی ماده تاریک اعلام کرد.

 ساموئل تینگ، سخنگوی طیف سنج مغناطیسی آلفا قرار است نتایج خود را طی یک سمینار در سازمان تحقیقات هسته‌ای اروپا (سرن) اعلام کند.

 آنها مشاهده پوزیترون زیادی را در جریان پرتوهای کیهانی گزارش کرده‌اند.

 نتایج این طیف سنج براساس 25 میلیارد رویداد ثبت شده از جمله 400 هزار پوزیترون با انرژی بین 0.5 گیگاالکترون و 350 گیگاالکترون است که طی یک سال و نیم ثبت شده است. این نتایج نشان دهنده بزرگ‌ترین مجموعه از ذرات ضدماده است که تاکنون در فضا ثبت شده است.

 این نتایج نشان می‌دهد که پوزیترون‌هایی از نابودی ذرات ماده تاریک در فضا حاصل می‌شوند اما این نتایج آنقدرها قطعی نیست که بتواند سایر توضیحات را تکذیب کند.

 ساموئل تینگ، سخنگوی این آشکارساز فضایی گفت: این نتایج به عنوان دقیق‌ترین اندازه گیری جریان پوزیترون‌های پرتو کیهانی به وضوح قدرت و ظرفیت‌های آشکار ساز طیف سنج مغناطیسی آلفا را نشان می‌دهد.

 وی افزود: طی ماه‌های آینده این آشکارساز به طور قطعی به ما می‌گوید که آیا این پوزیترون‌ها نشانه ماده تاریک هستند و یا از منبع دیگری سرچشمه گرفته‌اند.

 پرتوهای کیهانی باردار ذراتی هستند که دارای انرژی بالا بوده و به فضا نفوذ می‌کند.

 آشکارساز طیف سنج مغناطیسی آلفا که در ایستگاه بین المللی فضایی نصب شده به مطالعه پرتوهای کیهانی پیش از برخورد با اتمسفر زمین می‌پردازند. وجود مقادیر فراوانی از ماده تاریک در جریان پرتوهای کیهانی برای نخستین بار حدود دو دهه پیش مشاهده شد.

 این درحالی است که هنوز ماهیت این مقادیر فراوان بدون توضیح باقی مانده است. یکی از احتمالاتی که در فرضیه "ابرتقارن" مطرح می‌شود این است که پوزیترون‌ها می‌توانند زمانی تولید شوند که دو ذره ماده تاریک با هم برخورد کرده و نابود می‌شوند. با فرض پراکندگی ایزوتوپی ذرات ماده تاریک این نظریه‌ها مشاهدات طیف سنج مغناطیسی آلفا را پیش بینی کرده است.

 اما نتایج این طیف سنج نمی‌تواند توضیحات دیگر را درباره ماهیت پوزیترون‌ها تکذیب کند. نظریه ابرتقارن همچنین پیش بینی‌های دیگری درباره ذرات ماده تاریک داشته که هنوز مشاهده نشده است.

 ماده تاریک یکی از مهمترین رازهای فیزیک امروز و جستجوی آن طی آزمایش‌های فضایی و اعماق زمینی درحال انجام است.

 براساس اظهارات رالف هویر ، نتایج طیف سنج مغناطیسی آلفا نمونه بارزی از آزمایش‌های تکمیلی در زمین و فضا است و کار با هماهنگی حل معمای ماده تاریک را ظرف چند سال آینده به همراه دارد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
مرسدس بنز A کلاس، آیرودینامیک ترین خودروی جهان شد
مرسدس بنز A کلاس، آیرودینامیک ترین خودروی جهان شد
حذف اکانت اینستاگرام / نحوه حذف اکانت اینستاگرام / آموزش حذف اکانت اینستاگرام
حذف اکانت اینستاگرام / نحوه حذف اکانت اینستاگرام / آموزش حذف اکانت اینستاگرام
جزئیات ویروس باج گیر / راهکاری برای جلوگیری از ویروس باج افزار/ ویروس باج افزار چیست؟
جزئیات ویروس باج گیر / راهکاری برای جلوگیری از ویروس باج افزار/ ویروس باج افزار چیست؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )