دروغ‌سنج‌ها هم فریب می‌خورند!دانشمندان انگلیسی دریافته‌اند که نسبت زیادی از افراد می‌توانند آزمایش‌های دروغ‌سنج را با کاهش فعالیت خاص مغزی مرتبط با یادآوری فریب دهند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دروغ‌سنج‌هایی که توسط سازمانهای پلیس در سراسر جهان مورد استفاده هستند بر این فرض کار می‌کنند که بخش‌هایی از مغز انسان به طور داوطلبانه به نشانه‌های خاص واکنش نشان می‌دهد اما یافته‌های جدید دانشمندان دانشگاه‌های کنت، ماگدبورگ و کمبریج نشان داده که برخی افراد می‌توانند فعالیت مغزی مرتبط با به خاطر آوردن را سرکوب کنند.

 

این امر می‌تواند آنها را بیگناه نشان داده و از بازپرسی معاف کند.

 

این محققان در پژوهش خود داوطلبانی را که جرائم ساختگی مرتکب شده بودند مورد بازجویی قرار داده و فعالیت مغزی آنها را ارزیابی کردند.

 

یافته‌های این دانشمندان می‌تواند برای بازجویان حرفه‌یی که بر آزمایش‌های دروغ‌سنج فعالیت مغزی در زمان بازپرسی مجرمان تکیه دارند، کاربرد داشته باشد.

 

ژاپن، هند و آمریکا از آن رو از این شیوه استفاده می‌کنند که بر اساس فرضیات، غیرممکن است بتوان فعالیت اعماق مغز را که برای به یاد سپاری مورد استفاده بوده، کنترل کرد.

 

محققان نشان دادند که این شیوه از ارزش محدودی برخوردار بوده و نشان داده‌اند که بازپرسان نباید تنها بر مبنای این فرضیه که فعالیت مغزی شخص از کنترل آن خارج است، کار کنند.

 

البته به گفته دانشمندان، این یافته‌ها بدان معنی نیست که تمام مجرمان از چنین قابلیتی برخوردارند و به پژوهش‌های بیشتر در این زمینه نیاز است.

تگ ها:
مطالب مرتبط
نام فردی که سرپرستی ایتام زلزله کرمانشاه را بر عهده گرفت |  فرد نیکوکار و گمنام سرپرستی همه ایتام مناطق زلزله زده را بر عهده گرفت
نام فردی که سرپرستی ایتام زلزله کرمانشاه را بر عهده گرفت | فرد نیکوکار و گمنام سرپرستی همه ایتام مناطق زلزله زده را بر عهده گرفت
ال آر تی  LRT چیست | راه حل جدید شهرداری برای رفع ترافیک شهر تهران
ال آر تی LRT چیست | راه حل جدید شهرداری برای رفع ترافیک شهر تهران
مارمولک عجیبی که شبیه برگ درخت است!
مارمولک عجیبی که شبیه برگ درخت است!
نظرات