مسئولان این طور تشخیص دادند که با توجه به صحبت هایی که شده است و آقای ظریف همه موضوعات را مطرح کردند و چیزی باقی نمانده بود که مطرح شود.

نت شهر: علی اکبر صالحی ، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در برنامه نگاه یک درباره روندمذاکرات هسته ای در وین گفت:مذاکرات اکنون وارد جزئیات شده است . در لوزان به محورهای مشترکی درباره موضوعات رسیده ایم. درباره موضوعات فنی مانند نظنز و لوزان ، مسائلی مانند تحریم و موضوعات حقوقی مانند نظارت ها به مفاهیم مشترک رسیدیم.

وی ادامه داد: اکنون وارد عرصه دیگری شدیم که بیانیه را تعهدآور کنیم. تا به امروز هیچ چیزی تعهد آور نیست و باید به جزئیات بپردازیم . اصل مشخص شده است که چه باید کرد.

صالحی گفت: دوستان در چند روز وین بیشتر روی بحث تحریم تمرکز داشتند . مسائل فنی و حقوقی تا حدودی روشن است . به ویژه بعد از فکت شیت آمریکایی ها درباره تحریم ها درست و نادرست ادغام شده و ایجاد تشویش کرده بودند. این موضوعات در جلسات با حضور دکتر عارقچی و روانچی و کارشناسان مطرح و ابهامات تا حدودی برطرف شد .

وی درباره دلیل ابهامات موجود اظهار داشت: مذاکره یک فن است . از هر ابزاری طرف های مذاکره کننده استفاده می کنند که شرایط خود را در مذاکره قوی تر کنند. ابزار رسانه و تبلیغاتی یا مسائلی از این دست . آنها به دلیل داشتن امپراطوری رسانه ای احساس می کنند دست برتر را در اختیار دارند و فکر می کنند می توانند افکار عمومی را هدایت کنند . اما بالاخره خورشید همیشه پشت ابر نمی ماند . در جلسات وین بخشی از مسائل ابهام زدایی شد.

صالحی گفت: ما نمی خواهیم از طریق رسانه گفتگو کنیم . ملت بزرگوار ما اذعان دارند که خیلی از مسائل مذاکره ای را نمی توانیم مطرح کنیم چون مورد سوءاستفاده قرارمی گیرد.

وی درباره اظهارات مقام معظم رهبری و اطلاعاتی که باید در اختیار مردم قرار گیرد، اظهار داشت: من امروز متوجه شدم رسانه های رسمی کشور ما نه تحت عنوان گزاره برگز اما موضوعات را منتشر کرده بودند قبل از آمریکایی ها و حتی رسانه های خارجی از رسانه های داخلی استفاده کرده بودند.

وی درباره فکت شیت ایرانی اظهار داشت : فکت شیتی را در بخش فنی آماده کردیم . عزیران در وزرات امور خارجه مسائل فنی را هم اضافه کردند. بعدا مسئولان این طور تشخیص دادند که با توجه به صحبت هایی که شده است و آقای ظریف در همین برنامه همه موضوعات را مطرح کردند و چیزی باقی نمانده بود که مطرح شود ، خود من هم در یک گفتگوی ویژه به سئوالات پاسخ دادم. همه دوستان صحبت کردند. حتی رسانه ها این صحبت ها را دسته بندی کرده بودند در مقابل فکت شبت ایرانی . اگر اطمینان کنیم به جمع بندی مسئولان که تأمین منافع ملی است ، همه موضوعات بیان شده است .

صالحی گفت: ما در شرایطی هستیم که هر کسی می تواند سوء استفاده کند . ممکن است در موضوعات فکت شیت که حالت رسمی پیدا می کند بهانه ای برای سوء استفاده پیدا شود . این فکر شد که با توجه به مجموعه صحبت ها و توصیفی که از روند مذارکات اعلام شده کفایت می کند. الان هم دیگر مذاکرات شروع شده است و صدور فکت شیت مفهومی ندارد.

وی در این باره که برای حراست از دستاوردها چه تمهیداتی اندیشیده شده است، گفت : یکی از خطوط قرمز حفظ دستاوردها است . رآکتور اراک آب سنگین باقی ماند. فردو به عنوان تضمیم غنی سازی باقی ماند و نطنر به عنوان یک مر کز غنی سازی با قریب به پنج هزار و اندی ماشین باقی ماند. آنها در تحقیق و توسعه خیلی تلاش کردند که تحقیق و توسعه را متوقف کنند اما نتوانستند.

منبع: مهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )