یکی از معضلاتی که در رابطه با وسایل الکترونیکی وجود دارد و تقریبا همه ما با آن درگیریم،داغ شدن این دستگاههاست و اگر این وسیله یکی از اجزای اصلی زندگی شخصی و یا کاری ما باشد قطعا این مشکل جدی تر نمود میکند و باید دنبال راه چاره بود.

در دنیای تکنولوژیک امروز یا اصطلاحا همان عصر ارتباطات که ما هم در خانه و هم در محل کار و گاها حتی در مسیر بین خانه و محل کار با وسایل ارتباطی و الکترونیک سر و کار داریم،لپ تاپ های ما نیز نقش مهمی را ایفا میکنند و از همین رو باید مراقبشان بود
اولین بار در سال 2006 بود که مشکل داغ شدن لپ تاپ ها توجه ها را بخود جلب کرد و چندیدن لپ تاپ در جاهای مختلف دنیا آتش گرفت،ابتدا بنظر میرسید که دلیل این مشکل نقص فنی در باتری های لپ تاپ ها باشد و در همین راستا کمپانی های بزرگی مثل دل، سونی و اپل مجبور به فراخوانی لپ تاپ هایشان شدند.اما پس از چندی مشخص شد که علت داغ شدن لپ‌تاپ‌ها چیزی غیر از نقص باتری ها بود.
یکی از علل اصلی گرم شدن و گاها داغ کردن لپ تاپ ها اندازه کوچک آنهاست،بله تعجب نکنید چون در این فضای کوچک قطعات بسیار بهم نزدیکند و فضای کافی برای عبور حرارت موجود نیست.
علت بعدی قدرت CPU لپ تاپ شماست،هرچه قدرت و سرعت CPU شما بالاتر باشد دستگاه شما دیرتر تولید گرما میکند و برعکس؛
برخی از راه چاره هایی که سازندگان این وسیله الکترونیکی برای حل این مشکل اندیشیده اند را برایتان بازگو میکنیم،روش هایی از قبیل تعبیه فن‌ها، صفحه‌های آلومینیوم برای انتقال حرارت و شیارهایی که برای عبور هوا طراحی شده‌اند.اما برخی اوقات درست کارنکردن همین فن ها ممکن است باعث داغ کردن لپ تاپ شما شود.

laptop cooling pad

و اما پیشنهادات و راهکارهایی که ما به شما پیشنهاد میکنیم؛
• تنظیمات بایوس BIOS را کنترل نمایید
در وب سایت های سازندگان لپ تاپ ها همیشه جدیدترین نسخه برای BIOS موجود است،بهتر است هراز چند گاهی با بروز رسانی بایوس لپ تاپتان به بهتر خنک شدن دستگاه کمک نمایید زیرا در BIOS تنظیماتی وجود دارد که به لپ تاپ شما اعلام میکند که چه دمایی زیاد است و فن ها در چه دمایی باید سریعتر کار کنند.
• از سالم بودن و درست کار کردن فن دستگاه مطمئن شوید
برای این کار می توانید از برنامه ها و نرم افزارهای عیب یاب بهره بگیرید که معمولا در سایت شرکت سازنده لپ تاپ وجود دارد و می توانید بسادگی آنرا دانلود کرده و استفاده نمایید،پس هرگز به فکر باز کردن لپ تاپ نیفتید چون دستکاری سخت افزاری لپ تاپ هم کاری تخصصی است و هم ضمانت دستگاه را باطل می کند.

• شیارهایی را که به منظور عبور هوا تعبیه شده اند تمیز نمایید
شیارهایی که برای عبور و خارج شدن گرمای درون دستگاه در نظر گرفته شده اند باید مرتبا با پارچه ای نمدار (خیس نباشد) یا درصورت امکان با پمپ باد تمیز شوند تا گرد و خاکی که روی این شیارها را می پوشاند مانع عبور هوای گرم نشود.
معرفی تعدادی لوازم جانبی برای خنک کردن لپ تاپ
استفاده از پدهای مختلفی که برای همین منظور ساخته شده اند یکی از این موارد است،مخصوصا آنهایی که جنس آلومینیومی دارند و به خوبی گرما را به بیرون هدایت میکنند.برخی از این پد ها فن دارند و برق لازم را از طریق کابل USB از لپ تاپ میگیرند.
پایه هایی که در زیر لپ تاپ قرار میگیرند یکی دیگر از این لوازم است که با ایجاد فاصله بین لپ تاپ و میز یا زمین باعث میشوند هوا بسادگی در زیر لپ تاپ جریان داشته باشد و گرما راه خروج داشته باشد.
نکاتی ریز اما قابل توجه
اینها که برایتان گفتیم راهکارهای علمی و اصلی بود،اما نکات دیگری نیز وجود دارد که بهتر است رعایت شود و چه بسا شاید اگر این نکات ریز را جدی بگیریم بتوانیم از داغ شدن لپ تاپمان جلوگیری کنیم و دیگر نیازی به راهکارهای خنک کردن نداشته باشیم.
این نکات عبارتند از ؛
کار نکردن با لپ‌تاپ‌ زیر نور آفتاب و کنار رادیاتور ، قرار ندادن لپ‌تاپ‌ داخل ماشین در تابستان ،نگذاشتن لپ‌تاپ‌ روی پا و ...

تهیه و گردآوری :دپارتمان تولید محتوای نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چطور روی عکسها متن و لوگو بگذاریم؟
چطور روی عکسها متن و لوگو بگذاریم؟
چگونه سیم کارت سوخته را فعال کنیم؟ | چگونه سیم‌کارت‌ سوخته را بازیابی کنیم؟
چگونه سیم کارت سوخته را فعال کنیم؟ | چگونه سیم‌کارت‌ سوخته را بازیابی کنیم؟
توصیه های لازم برای ماه رمضان | برای ماه رمضان 97 چگونه آماده شویم
توصیه های لازم برای ماه رمضان | برای ماه رمضان 97 چگونه آماده شویم
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )