شوید پلو با ماهیچه

زرشک پلوی مجلسی

استامبولی پلو

لوبیا پلو

عدس پلو

شوید پلو با مرغ

قیمه نثا

 


 

 

 شوید پلو با ماهیچه

 

 

مواد لازم برای 4-6 نفر

 

برنج --------------------------- 4 پیمانه

 

باقلا پاک کرده ----------------- 3 پیمانه

 

شوید -------------------------- 2 پیمانه

 

ماهیچه گوسفندی ------------ 500 گرم

 

پیاز ---------------------------- 2 عدد متوسط

 

برگ بو ------------------------- 1 عدد

 

زعفران دم کرده --------------- نصف استکان

 

رب گوجه فرنگی -------------- 1 قاشق غذا خوری

 

روغن --------------------------- به مقدار لازم

نمک، زرد چوبه ---------------- به مقدار لازم

 

طرز تهیه :

 برنج را از شب قبل با مقداری آب و 2 قاشق غذا خوری نمک بخیسانید .

 گوشت را با یک عدد پیاز و برگ بو و مقداری آب روی حرارت بالا قرار دهید تا آب بجوشد، کف روی گوشت را بگیرید و حرارت را روی متوسط تنظیم کنید و به مدت 2 ساعت زمان پخت برای گوشت در نظر بگیرید .

 در قابلمه مناسبی تا نصف آب بریزید، بعد از جوشیدن آب یک قاشق غذا خوری نمک به آن اضافه کنید و باقلا پاک کرده را داخل آن بریزید .

 زمان جوشیدن باقلا در آب به نوع آن بستگی دارد . اگر از باقلا تازه استفاده میکنید حدود 15 دقیقه کافی است. اگر از باقلا فریز شده استفاده میکنید توجه داشته باشید که قبل از ریختن باقلا در آب کاملا یخ زدایی شده باشد و در اینصورت حدود 20 دقیقه در آب بجوشد کافی است .

 بعد آب روی برنج را خالی کنید و برنج را داخل قابلمه بریزید . بسته به نوع برنج، در زمان معین برنج و باقلا را با هم آبکش کنید .

 ته قابلمه حدود 2 قاشق غذا خوری روغن بریزید، ته دیگ مورد نظر را پهن کنید، یک لایه از مخلوط برنج و باقلا بریزید و کمی شوید اضافه کنید، به آرامی شوید را با برنج مخلوط کنید و دوباره لایه به لایه از مخلوط برنج و باقلا و شوید بریزید و در انتها تمام مواد را به آرامی مخلوط کنید . ( می توانید شوید را قبل از ریختن مخلوط برنج و باقلا داخل قابلمه، یعنی داخل آبکش با مواد مخلوط کنید تا کاملا یکدست شوند )

 نیمی از زعفران دم کرده را همراه با یک استکان مخلوط آب جوش و روغن روی برنج بریزید و برنج را دم بگذارید. حدود یک ساعت الی یک ساعت و نیم زمان برای دم کشیدن برنج در نظر بگیرید .

 بعد از پختن گوشت، آن را از آب خارج کنید . در انتهای طبخ گوشت باید به اندازه یک تا دو لیوان از آب گوشت باقی مانده باشد .

 آب گوشت را صاف کنید، یعنی پیاز و برگ بو را خارج کنید و دور بریزید.

 کمی نمک روی گوشت بپاشید و بگذارید کمی بماند تا مزه دار شود.

 در تابه ای مقداری روغن گرم کنید، یک عدد پیاز باقیمانده را به صورت خلالی یکدست ( ژولین) خرد کنید و همراه با کمی زردچوبه در روغن سرخ کنید تا طلایی شود. رب گوجه را اضافه کنید و تفت دهید تا بوی خامی آن گرفته شود . بعد گوشت پخته را - که بهتر است به قطعات درشت خرد شده باشد - داخل تابه بریزید . تمام سطح آنرا سرخ کنید ، باقیمانده زعفران را داخل تابه بریزید . نمک و ادویه آن را کنترل کنید و یک الی دو لیوان آب گوشت صاف شده را به مواد اضافه کنید و با حرارت متوسط و درب باز تا زمانی که آب گوشت کشیده شود روی حرارت قرار دهید.

 وقتی برنج دم کشید و آب گوشت هم کشیده شد، مقداری روغن گرم کنید و روی پلو بریزید . پلو را داخل قابلمه به آرامی با کمک کفگیر مخلوط کنید و داخل دیس بکشید . نیمی از برنج را بکشید و گوشت آماده را روی آن قرار دهید و بقیه پلو را روی گوشت بریزید و غذا را سرو کنید .

 

نکته :

 

برای تهیه این پلو می توانید از باقلا خشک نیز استفاده کنید . در اینصورت سه الی چهار ساعت قبل از استفاده باقلا را خیس کنید و بعد به صورت جداگانه بپزید . برنج را نیز جدا آبکش کنید و بعد باقلا پخته و آبکش شده را با برنج آبکش شده مخلوط کنید و باقی مراحل را طی کنید .

 در صورتی که از شوید خشک برای تهیه این پلو استفاده میکنید ( که در اینصورت مجلسی تر نیز هست) از مقدار بیشتری آب و روغن هنگام دم کردن برنج استفاده کنید که پلو در انتها خشک نشود . لزومی به خیساندن شوید قبل از استفاده نیست .

بهتر است برای تهیه گوشتی که همراه با این پلو سرو میکنید از زودپز کمک بگیرید . هنگام استفاده از زودپز در این مورد، گوشت بدون از دست دادن بافت و ظاهر خود در زمانی کوتاه تر آماده مصرف می شود و ظاهر پلو مجلسی تر خواهد شد . بهتر است گوشتی که برای این منظور استفاده می کنید کمی چربی داشته باشد ولی هنگام سرو چربی را از آن جدا کنید . ( زمان طبخ کامل گوشت در زودپز به نوع زودپز و مقدار گوشت بستگی دارد )

منبع: مطبخ خاله خانم

 

***

 

زرشک پلوی مجلسی

 

 

مواد لازم برای 6 نفر

 

برنج ------------------------------------ 8 پیمانه

 

زرشک ---------------------------------- 2 لیوان خیس خورده

 

شکر ------------------------------------ یک قاشق غذا خوری

 

زعفران آب کرده ------------------------ 1 استکان

 

روغن ------------------------------------ به مقدار لازم

 

کره -------------------------------------- 25 گرم

 

خلال بادام و بسته --------------------- (در صورت تمایل) جمعا نصف استکان

 

پیاز داغ * ------------------------------- 2 قاشق غذا خوری

 

طرز تهیه :

 

برنج را با مقدار زیادی نمک و آب سرد به مدت حداقل 5 ساعت بگذارید خیس بخورد .

 قبل از خیس کردن برنج بهتر است برنج را بدون اینکه زیاد با دست هم بزنید چند بار با آب سرد کامل بشوئید تا آب روی آن کاملا زلال شود و بعد نمک را اضافه کنید و بگذارید بماند .

 برای خیس کردن برنج به مقدار زیاد ( بیش از 10 پیمانه ) بهتر است از سنگ نمک پیچیده شده لای تنظیف استفاده کنید.

 در یک قابلمه مناسب با اندازه کل برنج ، تا دو سوم آب بریزید و بدون نمک آب را جوش آورید وقتی آب جوشید 1 قاشق غذا خوری نمک به آن اضافه کنید و وقتی آب دوباره به جوش آمد ، آب روی برنج را کاملا خالی کنید و برنج را داخل آب در حال جوش بریزید . ( شعله زیر قابلمه زیاد باشد )

 

( برای اینکه آب داخل قابلمه سر نرود میتوانید قبل از اضافه کردن برنج ، دیواره های قابلمه را با مقدار کمی روغن چرب کنید )

 

زمان آب کش کردن برنج بستگی به نوع آن دارد ولی به طور کلی یک روش برای تشخیص این زمان وجود دارد که میشود به آن استدلال کرد : معمولا 5-7 دقیقه بعد از جوشیدن برنج ، دانه های برنج در آب حالت شناور پیدا میکنند اگر در همین زمان یک کفگیر را داخل برنج ببرید و مقداری از برنج را ( حدود 20-30 دانه ) با کفگیر بردارید ، آب آن را خالی کنید و کفگیر را برگردانید ، اگر زمان آبکش کردن برنج باشد ، برنج ها از روی کفگیر نمیریزند و به کفگیر میچسبند . معمولا این بهترین زمان آبکش کردن برنج است .

 ( از این روش برای تشخیص بهترین زمان آب کش کردن ماکارونی هم میتوان استفاده کرد )

 هنگام آبکش کردن برنج ، دقت کنید که یک کاسه زیر آبکش قرار دهید تا کف آبکش با سطح سینک ظرفشویی تماس نداشته باشد تا آب برنج کاملا خارج شود و برنج خمیر نشود .

 بعد از اینکه برنج را آبکش کردید چند دقیقه صبر کنید تا حرارت داخل برنج کمی خارج شود و بعد مقداری آب سرد روی برنج باز کنید تا نشاسته خارج شده به صورت مایع از داخل دانه های برنج ، شسته شود و برنج کاملا زنده درآید .

 کف قابلمه را روغن بریزید و ته دیگ مورد نظر را بچینید و برنج را داخل قابلمه بریزید .

 کمی حرارت زیر قابلمه را زیاد کنید تا برنج بخار کند و بعد یک استکان آب جوش را با یک قاشق غذا خوری روغن مخلوط کنید و به آرامی کناره های قابلمه بریزید و با ته کفگیر چند حفره روی سطح برنج ایجاد کنید تا بخار خارج شود و برنج را خمیر نکند و بعد از اینکه برنج بخار کرد ، اول دم کنی و درب قابلمه را ببیندید و بعد حرارت را کم کنید تا پلو دم بکشد .

برای این مقدار برنج بهتر است 2 ساعت زمان برای دم کشیدن آن در نظر بگیرید .

 عد از اینکه برنج دم کشید ، مقداری روغن داغ کنید ( کاملا داغ ) و با آب جوش مخلوط کنید ( مقدار آب جوش نصف مقدار روغن باشد بهتر است ) و قبل از هم زدن پلو روی آن بریزید و بعد برنج را با کفگیر از هم باز کنید و در ظرف مورد نظر بریزید .

 

برای تهیه نسا روی برنج :

 یک تابه را روی حرارت بگذارید و کره را داخل آن بیندازید به محض اینکه کره شروع به ذوب شدن کرد ، زرشک را به آن اضافه کنید و سریع هم بزنید و بلافاصله شکر را اضافه کنید . اگر آب مرغ در دسترس دارید یک الی دو قاشق آب مرغ را به مخلوط زرشک و شکر اضافه کنید و بعد از اینکه مواد با هم مخلوط شدند حرارت زیر تابه را خاموش کنید .

 به اندازه یک الی یک و نیم کفگیر از برنج را جداگانه با زعفران مخلوط کنید و بعد به زرشک اضافه کنید و به آرامی هم بزنید تا برنج ها نشکنند .

 اگر از خلال پسته و بادام استفاده میکنید ، خلال ها را از یک ساعت قبل در آب سرد خیس کنید تا نرم شوند و در این مرحله به مخلوط اضافه کنید . البته استفاده از این خلال ها داخل نسا زرشک پلو زیاد مرسوم نیست به دلیل اینکه خلال ها کمی سفت هستند و هنگام میل کردن غذا حالت زیاد جالبی ندارند ولی در مجالس رسمی معمولا از این روش استفاده میشود .

بهتر است اگر زرشک پلو با مرغ سرو میشود در یک دیس جا دار اول مرغ ها را بچینید و مقداری از آب مرغ را روی مرغ ها بریزید و بعد پلو را روی مرغ ها بکشید و بعد نسا رو روی پلو ساده بریزید .

 

* در اکثر نواحی استان آذربایجان به خصوص شهر تبریز معمولا برای مجالس رسمی ، هنگام تهیه زرشک پلو ، از یک الی دو قاشق پیاز داغ داخل نسا نیز استفاده میکنند که این حالت برای کسانی که به مزه پیاز داغ علاقه دارند بسیار دلچسب خواهد بود . به شرط اینکه پیاز داغ را کاملا مجلسی سرخ کنید .

 یعنی پیاز ها یک اندازه خلال شده باشند و روی حرارت ملایم سرخ شوند و بعد از سرخ شدن آنها را داخل یک آبکش قرار دهید تا روغن اضافه آنها چیده شود و بعد پودر زعفران را روی آنها بپاشید و آنها را هم بزنید و بگذارید سرد شود . این حالت باعث میشود پیاز ها کاملا جدا از هم باشند و ظاهری کاملا زیبا و یکدست داشته باشند .

 برای ته دیگ زرشک پلو با مرغ بهتر است از ته چین استفاده کنید . ( که اندازه ها و روش کار قبلاتوضیح داده شده است ) به این ترتیب که ماست و تخم مرغ را با هم مخلوط کنید ، به تناسب مواد مقداری از برنج داخل آبکش هم به مواد اضافه کنید همراه زعفران. حدود یک چهارم سینه مرغ پخته را داخل مواد به صورت اسلایس های نازک بریزید و + دو قاشق روغن مخلوط کنید . مقداری روغن ته قابلمه بریزید و صبر کنید تا روغن داغ شود ، بعد مواد ته چین را روی روغن بریزید و درب قابلمه را بگذارید تا مواد کمی ببندند و بعد از 2 الی 3 دقیقه پلو ساده را روی آن بریزید و ...

 

نکته :

 

دقت کنید که آماده کردن زرشک حداکثر 3-5 دقیقه بیشتر طول نکشد . در غیر این صورت زرشک به سرعت تغییر رنگ میدهد ( تیره میشود ) و ظاهر و طعم ناخوش آیندی به غذا میدهد .

 برنج ساده را هرگز داخل تابه زرشک نریزید . به دلیل اینکه ممکن است خمیر شود . بهتر است حرارت زیر تابه زرشک را خاموش کنید ، برنج را جداگانه با زعفران مخلوط کنید و بعد برنج و زرشک را با هم مخلوط کنید.

 استفاده از شکر به ذائقه افراد بستگی دارد ولی معمولا برای این مقدار زرشک همین مقدار شکر کافی است که نه طعم غذا خیلی شیرین شود و نه خیلی ترش . بهتر است برای کوتاه تر کردن زمان آب شدن شکر در زرشک ، شکر را چند دقیقه بسائید و بعد به زرشک اضافه کنید .

برنج هرچه بیشتر خیس بخورد ، مقاومت آن در برابر مراحل پخت بیشتر میشود و احتمال خرد شدن آن کاهش میابد . ولی اگر عجله دارید برای تهیه برنج ، برنج را بعد از شستشوی کامل با مقداری آب جوش خیس کنید و به مدت 15 دقیقه درب ظرف حاوی برنج را بگذارید و دوباره آب برنج را عوض کنید و آب جوش روی آن بریزید و بعد مراحل را ادامه دهید . 

 

منبع: مطبخ خاله خانم

 

***

 

  استامبولی پلو

 

 پیاز یک عدد متوسط

 روغن 8 قاشق غذاخوری

 زردچوبه 2 قاشق چایخوری

 نمک و فلفل به میزان لازم

 سیب زمینی متوسط یک عدد متوسط

 گوجه فرنگی پوست گرفته 1 عدد

 رب 2 قاشق غذاخوری

 زعفران دم کرده ، 2 قاشق مربا خوری

 برنج دو پیمانه

پیاز را ریز خرد کرده  و با 4 قاشق غذاخوری روغن سرخ می کنیم ، زردچوبه اضافه کرده ، من معمولا زردچوبه زیاد استفاده میکنم ، گوجه را اضافه کرده (( روش پوست گرفتن گوجه فرنگی : میذاریم آب بجوشد و گوجه رو از یخچال بیرون آورده و در آب جوش انداخته ، با این شوک حرارتی پوستش به راحتی جدا میشود )) و بعد سیب زمینی رو که نگینی خرد کرده ایم اضافه کرده وقتی نیم پز شد  رب را اضافه کرده ، می ذاریم کاملا تفت بخورد تا بوی خامی رب گرفته شود و کاملا اجازه میدیم که بپزد و گوجه ها کاملا له شود.
در این مرحله برنج را که به مدت 2 ساعت خیس کرده بودیم ، اضافه میکنیم و 4 قاشق روغن رو هم اینجا اضافه میکینم و می ذاریم بجوشد وقتی آبش کشیده شد ، دم کرده به مدت نیم ساعت صبر میکنیم دقت کنید که ته دیگ نسوزد ، چون پلوهای رب دار ته دیگشون سریع می سوزه.

منبع: صنم بانو

 

***

 

لوبیا پلو

 

مواد لازم:
برنج= برای2 نفر
گوشت چرخ کرده= 300 گرم
لوبیا سبز= نیم کیلو
پیاز= 3عدد
سیر= 1 حبه
سیب زمینی= 2 عدد متوسط
رب گوجه= 2 قاشق غذاخوری
زعفران آبکرده= 2 قاشق غذاخوری
نمک ، فلفل و زردچوبه= به میزان لازم
طرز تهیه:
برنج رو بشورین و با یه مقدار نمک بذارین خیس بخوره.
حالا برنج رو بپزین و بعد آبکش کنین همیشه یادتون باشه که هر وقت پلوهای مخلوط درست میکنین برنج رو کمی خشک تر بردارین یعنی برنج خیلی نباید بپزه.
لوبیا سبز رو که به اندازه بند انگشت خرد کردین بشورین و با یه مقدار آب با شعله کم بپزین.
پیاز ها رو خلالی وتو روغن سرخ کنین وبعد گوشت چرخ کرده رو بریزین و تفت بدین وبعد سیر رو رنده ریز بزنین و به گوشت و پیاز اضافه کنین سپس لوبیا سبز پخته شده ، رب گوجه ، نمک ، فلفل و زردچوبه رو هم بریزین و بعد از یکی دو دقیقه زیر غذا رو خاموش کنین.
ته دیگ کمی روغن و زعفران آبکرده بریزین و بعد سیب زمینی ها رو ورقه ورقه کنین و کف دیگ بچینین.
حالا تو یه ظرف گود برنج آبکش شده رو با مواد خوب مخلوط کنین و توی دیگ روی سیب زمینی ها بریزین و دم کنین. ابتدا شعله رو زیاد کنین و هر وقت که برنج بخار کرد زعفران آبکرده رو بریزین و شعله رو کم کنین.
(البته اگه دوست داشتین می تونین یه لایه برنج و یه لایه مواد و همینطور تا آخر ادامه بدین تا مواد و برنج هر دو تمام شن )

منبع: آشپز آنلاین

 

***

 

عدس پلو

 

  مواد لازم:

برنج 3 پیمانه
عدس 1 پیمانه
گوشت چرخ کرده 300 گرم
پیاز یک عدد
کشمش یک سه قاشق غذاخوری
زعفران دم کرده مقداری
روغن زیتون 3 قاشق غذاخوری
روغن سرخ کردنی 1 قاشق غذاخوری

نمک،ادویه پلو،زرد چوبه،فلفل سیاه

 

طرز تهیه:

 برنج را دو سه ساعت قبل خیس میکنیم.عدس را نیز نیم ساعت با آب ولرم خیس میکنیم.مقداری روغن و نمک داخل عدس میریزیم و میگذاریم تا پخته شود.آب عدس را کم میریزیم تا بعد از پخت آب نداشته باشد و در ضمن شکل خود راحفظ کند و له نشود.پیاز را رنده میکنیم و آب آن را میگیریم و با گوشت چرخ کرده و نمک و زردچوبه و ادویه دلخواه مخلوط و ورز میدهیم گوشت را به صورت کوفته قلقلی درست میکنیم و در روغن سرخ میکنیم و کنار میگذاریم.کشمش رادر آب ولرم خیس میکنیم تا نرم شود.برنج را آبکش میکنیم.کشمش را در روغن باقی مانده از سرخ کردن کوفته ها تفت میدهیم تا کمی پف کند.ته قابلمه را ته دیگ دلخواه میگذاریم.مقداری از برنج و عدس رابرای تزیین کنار میگذاریم.بقیه عدس و برنج را لایه لایه داخل قابلمه میریزیم.برنج کنار گذاشته را درگوشه قابلمه میریزیم و روی برنج روغن زیتون میدهیم و درب قابلمه را میگذاریم.و روی شعله قرار میدهیم.وقتی برنج بخار کرد رویش دم کنی میگذاریم و شعله را بسیار کم میکنیم تا برنج دم بکشد.وقتی برنج دم کشید اول برنجی را که با عدس مخلوط نکرده بودیم را برمیداریم وبا زعفران مخلوط میکنیم.پلو را در ظرف میکشیم رویش ادویه پلو میپاشیم و با کشمش و کوفته قلقلی و عدس و برنج زعفرانی تزیین میکنیم.

 

  نکات:اگر داخل پلو ادویه پلو بریزیم،رنگ پلو تیره میشود.به این خاطر من ادویه را بعد از پخت روی پلو میپاشم.
 در پخت پلوهای مخلوط برنج را کمی زنده تر برمیداریم

  در صورت تمایل میتوانیم به عدس پلو چند تا خرما هم اضافه کنیم در این صورت هسته خرماها را در میآوریم و در روغن کمی تفت میدهیم.

 منبع: دنیای اسراء

 

***

 

شوید پلو با مرغ

 

مواد لازم:

 

برنج 2 پیمانه

 

سینه مرغ نصف یک سینه( یک عدد پیاز و کمی کرفس برای پخت مرغ)

 

شوید حدود 100گرم اگه بیشتر هم شد اشکال نداره

 

رب گوجه فرنگی 1 قاشق غذاخوری سرخالی

 

زعفران دم کرده 2 قاشق غداخوری

 

کره یا روغن مایع

 

لیمو ترش تازه یک عدد

 

طرز تهیه:

 

برنج رو چند ساعت قبل خیس کنید.

 

مرغ رو به همراه یک عدد پیاز و کمی کرفس و نمک و آب نصف لیمو ترش بگذارید بپزه، آب رو زیاد نریزید تا در آخر پخت فقط در حدود یک فنجان آب مرغ داشته باشیم.

 

مرغ رو به قطعات دلخواه خرد کنید. روش زعفران بریزید. و مخلوط کنید تا همه مرغها زعفرانی بشه. آب نصف دیگه لیمو رو روی مرغها بچلونید.

اگه نمک مرغها کمه، مقداری هم نمک بزنید و بگذارید تا بقیه کارها رو میکنیم طعم مواد به خورد مرغها بره.

 

شوید رو خرد کنید. آب برنج رو بگذارید تا میجوشه، روغن مایع یا کره رو داخل تابه بریزید، بهتون توصیه میکنم از کره استفاده کنید چون طعم پلو خیلی خوشمزه تر میشه، و مطمئن باشید همون ضررهایی رو که کره داره روغن مایع هم داره، زیاد به گفته این دکترها گوش نکنید چون فعلا خودشون هم نمیدونن کدوم یکی ضررش بیشتره. از علم تغذیه خارج بشیم و بریم سراغ آشپزیمون تا کره نسوخته رب رو اضافه کنید. رب رو کمی توی کره تفت بدید. مرغها رو بریزید و اونها رو هم کمی تفت بدید. مراقب باشید تکه ها مرغ زیاد له نشن. اون یک فنجان آب مرغ که از پخت مرغ مونده بود بریزید و بگذارید چند جوش بزنه و سس کمی غلیظ بشه.

برنج رو آبکش کنید و ته دیگ دلخواهتون رو بندازید من از نون لواش استفاده کردم. بعد لایه لایه از برنج و شوید و مایع مرغ بریزید. سس رو هم روی برنج بدید. با دسته کفگیر چند تا سوراخ توی برنج ایجاد کنید. این کار رو سعی کنید همیشه وقتی برنج دم میکنید انجام بدید چون با اینکار حرارت راحتتر به همه جای برنج میرسه و پلو راحت تر دم میکشه و خمیر هم نمیشه.

پلو رو توی دیس بکشید و کمی زعفران و روغن داغ رو مخلوط کنید و روی برنج بدید.

 

با ترشی بخورید که خیلی عالی میشه.

 

 منبع: دنیای اسراء

 

***

 

قیمه نثا

 

مواد لازم:

 

 برنج                                             700 گرم

 

 گوشت راسته گوسفندی                400 گرم

 

 زرشک                                           50 گرم

 

 خلال پسته                                   30 گرم

 

 زعفران آب کرده                        نصف پیمانه

 

 پیاز                                                70 گرم

 

 روغن مایع                                      100 گرم

 

 شکر                               یک قاشق سوپخوری

 

 گلاب                             یک قاشق چایخوری

 

 زردچوبه                     یک قاشق چایخوری

 

خلال نارنج                                       50 گرم

 

 نمک و فلفل                               به میزان لازم

 

 

 

طرز تهیه

 

پیاز را به صورت خلالی خرد کرده و کمی در روغن تفت می‌دهیم، پس از این‌که پیازها طلایی شدند، گوشت را به تکه‌های مربع شکل خرد کرده و با پیاز سرخ می‌کنیم. نمک، فلفل و زردچوبه را نیز افزوده و با اضافه کردن مقداری آب به گوشت حرارت زیر آن را کم می‌کنیم تا گوشت پخته شود.

 

درون قابلمه‌ای آب ریخته و پس از این‌که جوش آمد، برنج را که از قبل به مدت دو ساعت خیس کرده‌ایم درون آب جوش به مدت 10 دقیقه می‌جوشانیم و پس از این‌که کمی نرم شد، آن را آبکش کرده و به مدت یک ساعت می‌گذاریم تا برنج دم بکشد. مقداری از برنج را با زعفران مخلوط کرده، زرشک را نیز در روغن کمی سرخ می‌کنیم. خلال پسته را با شکر مخلوط کرده و کمی تفت می‌دهیم. خلال نارنج را سه بار با آب گرم جوشانده تا تلخی آن کاملا گرفته شود، سپس با مقداری شکر و گلاب آن را مخلوط می‌کنیم تا کمی مزه شیرین بگیرد، بعد آنها را کمی در روغن تفت می‌دهیم.

 

برنج دم کشیده را درون یک دیس کشیده و روی آن گوشت ریخته و با نثار روی آن را تزیین می‌کنیم. در صورت دلخواه می‌توانیم هویج را نیز رنده کرده و روی برنج بریزیم.

 

منبع: خانواده سبز

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چگونه بوی سوختگی برنج را از بین ببریم؟
چگونه بوی سوختگی برنج را از بین ببریم؟
علت خوابیدن پف کیک خانگی بعد از پخت چیست؟
علت خوابیدن پف کیک خانگی بعد از پخت چیست؟
طرز تهیه لازانیای مرغ و اسفناج | مواد لازم برای لازانیای اسنفاج
طرز تهیه لازانیای مرغ و اسفناج | مواد لازم برای لازانیای اسنفاج
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )