سخنگوی کاخ سفید امروز هم به روال اکثر روزهای کاری هفته در آمریکا به میان خبرنگاران آمد و در خصوص مسائل مختلف و نظر نهاد منتسب به رئیس‌ جمهور ایالات متحده در این باره سخن گفت.

 

نت شهر: ارنست در خصوص مقاله محمد جواد ظریف در روزنامه نیویورک‌ تایمز گفت که با بحث لزوم پیگیری روش دیپلماتیک برای پایان بخشیدن به بحران یمن که در این نوشته آمده، موافقیم ولی حقیقت این است که ایران خود نقشی بی‌ثبات‌کننده در خاورمیانه دارد.

سخنگو در راه ارائه مدرک برای این مدعای خود گفت که ایران به حوثی‌های یمن سلاح می‌دهد.

عربستان چند هفته‌ای است که با اف-15 مردم یمن را می‌کوبد؛ ایران هم یک محموله مواد غذایی و کمک‌های امدادی از طریق خطوط هوایی ثبت شده در یاتا برای یمن فرستاده است.

این خبرگزاری به این دلیل سخنان جاش ارنست را «ادعا» می‌خواند چون یمنی‌ها هیچ سلاحی برای مقابله با جنگنده‌های پیشرفته عربستان نداشته و ندارند و آمریکا بدون محکوم کردن بمباران اماکن مسکونی که مورد تأیید سازمان ملل هم قرار گرفته، با افتخار می‌گوید که به عربستان کمک لوجستیک می‌دهد و در این میان ایران به بی‌ثبات‌سازی منطقه محکوم است.

در ادامه، بحث به بازداشت جیسون رضائیان، خبرنگار واشنگتن‌پست در تهران و انتشار خبر اتهامات رسید.

وکیل جیسون رضائیان امروز گفته که موکلش از سوی دادستانی تهران به جمع‌آوری تصمیمات کشور در خصوص مسائل سیاست داخلی و خارجی و قراردادن آن در اختیار افراد غیر صالح متهم شده است.

سخنگوی کاخ سفید گفت که هنوز اعلامیه رسمی‌ای در خصوص اتهامات این فرد ندیده ولی اگر این خبر صحت داشته باشد، اتهامات پوچ و بی‌معناست و باید سریعاً از جیسون رفع اتهام شود و وی به آغوش خانواده بازگردد.

جاش ارنست در خصوص ارتباط خبر جیسون رضائیان و گفت‌وگوهای هسته‌ای گفت: «گفت‌وگوهای 1+5 و ایران در خصوص برنامه اتمی ایران است و اگر چه در حاشیه آن به موضوع اتباع آمریکایی دستگیر شده در ایران هم پرداختیم، ولی همیشه گفته‌ایم که نتیجه این گفت‌وگوها نگرانی‌ها ما را در خصوص رفتار حقوق‌بشری ایران کاهش نمی‌دهد»

در ادامه بحث به موضوع اصلی مذاکرات هسته‌ای یعنی تحریم‌های ایران رسید.

سخنگوی به خواسته ایرانیان برای برداشته شدن یکجای تحریم‌ها پرداخت و خیلی شفاف گفت: «معنی ندارد که ایران بگوید کف خواسته‌های ما، برداشته شدن یکجای تحریم‌ها است. ما قاطعانه می‌گوییم؛ در صورت توافق، تحریم‌ها به صورت مرحله‌ای کم خواهد شد.»

وی افزود: «ایران در توافق نهایی، تعهدات بسیار جدی به 1+5 خواهد داد و اگر به بازرسی‌های سرزده تن دهد و اقدامات چشمگیر و مهم را در راستای تعهدات خود به کار بندد، آنگاه روند تخفیف تحریم‌ها آغاز خواهد شد.»

خبرنگاری از ارنست پرسید که «شما دائماً از بازگشت‌پذیر بودن تحریم‌ها سخن می‌گویید و این در حالی است که بخشی از تخفیف تحریم ها، شامل آزاد شدن پول‌های بلوکه شده ایران است؛ چگونه می‌توان پول آزاد شده را بازگرداند.»

جاش ارنست که با سوال جدید روبرو شده بود، گفت: «ما هم این مسئله را قبول داریم، به دنبال یافتن مکانیزمی هستیم تا این مسئله را که مایه نگرانی ما و متحدانمان است، برطرف شود.»

منبع: فارس

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )