هیچ‌ کس برای وزن کم کردن به رستوران نمی‌رود و همه می‌دانند که این تفریح لذت‌بخش، می‌تواند تاثیری هرچند کوچک، روی عقربه‌های ترازو بگذارد و باعث بالاتر رفتن وزن‌شان شود. 

نت شهر:  برایان واسینک، یک روانشناس غذایی بررسی‌ انجام داده که نشان می‌دهد نشستن در کدام گوشه رستوران چه تاثیری بر اشتهای شما، نوع غذایی که سفارش می‌دهید و میزان کالری که دریافت می‌کنید می‌گذارد.

میزکنار پنجره را انتخاب کنید

اگر نمی‌خواهید مغزتان فرمان سفارش یک همبرگر بزرگ یا یک ظرف سیب‌زمینی سرخ کرده را صادر کند، کنار پنجره بنشینید، چراکه بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که کنار پنجره رستوران می‌نشینند یا ناحیه پر نوری از سالن رستوران را برای نشستن انتخاب می‌کنند، معمولا غذای سالم‌تری را نسبت به کسانی که در گوشه‌ای تاریک می‌نشینند سفارش می‌دهند.

انتخاب کدام گوشه از رستوران باعث می‌شود غذای پرکالری سفارش دهید؟

از نظر این محقق، کاملا منطقی است که پرخورها در گوشه‌ای تاریک از رستوران بنشینند و به خیال اینکه کسی به خوردن‌شان نظارت نمی‌کند، سراغ خوراکی‌های مضر بروند و حسابی غذا بخورند و در آن فضای مخفی، اجازه پیدا شدن سر و کله عذاب وجدان را هم ندهند، درحالی‌که وجود نور و مردمی که می‌توانند میزان و شیوه غذا خوردن‌تان را از پشت پنجره رستوران ببینند، می‌تواند حتی به‌طور ناخودآگاه میل به انتخاب غذای سالم و کم‌حجم را در شما تقویت کند.

روی صندلی بلند بنشینید

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بین صندلی‌ که برای نشستن انتخاب می‌کنید و دسری که سفارش می‌دهید هم رابطه وجود دارد. به گفته او، کسانی که روی صندلی‌های بلند می‌نشینند، بیشتر سالاد سفارش می‌دهند و زیاد احتمال ندارد که دسر سفارش دهند.

از نظر برایان واسینک، نشستن روی این صندلی‌های بلند و صاف بودن بدن‌تان در این شرایط، به شما احساس خوشایند کنترل داشتن بر اوضاع را می‌دهد و به همین دلیل مغزتان فرمان سفارش دادن چنین غذای سالمی را صادر می‌کند.

از در ورودی فاصله نگیرید

کسانی که در نقطه‌ای دور از در ورودی می‌نشینند، کمتر تمایلی به سفارش دادن سالاد نشان می‌دهند و 73 درصد بیشتر از دیگران احتمال دارد که دسر سفارش دهند.

از نظر واسینک، این عوامل تنها معیارهایی نیستند که بر میزان غذا خوردن و نوع غذایی که انتخاب می‌کنید تاثیر می‌گذارند، اما می‌توان گفت که دور بودن از نگاه دیگران و انتخاب صندلی‌ای که از در ورودی و محل عبور افراد دیگر فاصله دارد، می‌تواند انگیزه پرخوری و سفارش غذاهای پرکالری و مضر را در شما تقویت کند.

از تلویزیون فاصله بگیرید

تماشای یک مسابقه فوتبال در کنار آدم‌های دیگر می‌تواند شما را به رفتن به رستوران یا غذا خوردن در فودکورت‌ها تشویق کند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که سفارش دادن غذا در مقابل صفحه تلویزیون می‌تواند به زیان سلامت شما تمام شود.

نشستن نزدیک صفحه تلویزیون در رستوران، احتمال سفارش غذاهای سرخ‌کرده را بالا می‌برد. از نظر این محقق، سرگرم شدن با برنامه‌های تلویزیون ممکن است خیال تجدیدنظر در مورد سفارشی که می‌دهید را از ذهن‌تان دور کند و فرصت بازنگری در انتخاب‌تان را از شما بگیرد.

منبع: سیب سبز

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
اهمیت تامین آب بدن در وعده سحری
اهمیت تامین آب بدن در وعده سحری
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
موهای فر را چگونه آرایش کنیم؟
موهای فر را چگونه آرایش کنیم؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )