آیین بزرگداشت فرامرز رضاپور نوازنده و سازنده ساز قانون و رییس فقید انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران، جمعه 4 اردیبهشت ساعت 17 با حضور هنرمندان و پیشکسوتان موسیقی در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

 

نت شهر: دراین برنامه میلادکیایی (سردبیر فصلنامه مقام موسیقایی و نوازنده چیره دست سنتور)، دکتر بافنده اسلام‌دوست (استاددانشگاه)، رضا مهدوی (نوازنده سنتور) به بررسی چگونگی ابداع سنتور بدون کوک، ساخت و نوازندگی ساز قانون، راهکارهای بهبود معشیت هنرمندان موسیقی ایرانی؛ به فعالیت های هنری و علمی این هنرمند فقید می‌پردازند.

اجرای موسیقی زنده با حضورمحمدرضا امیرقاسمی رهبر ارکستر نغمه باران به سرپرستی و خوانندگی علی امیرقاسمی با قطعاتی از بزرگان موسیقی ایران؛ جواد لشکری، علی تجویدی و انواشیروان روحانی به همراه اجرای «گروه آذری دان اولدوز» به رهبری اسفندیار پیفون و پخش فیلم از نوازندگی فرامرز رضاپور بخش های دیگر این برنامه است.

فرامرز رضاپور متولد سال 1326 درشهر تهران است. وی با تحصیل در مدرسه دارالفنون به موسیقی علاقه مند شد و نوازندگی سنتور را در 16 سالگی با سنتوری که مادرش به وی هدیه داد، شروع کرد. وی پس از آشنایی با استاد مصطفی مراد بختی نوازنده پیشکسوت ساز قانون در سال 1346 موفق به ساخت اولین ساز قانون شد و نوازندگی این سازرا درمحضر «اسماعیل دویگلو» استاد و نوازنده نامدار موسیقی اهل ترکیه که درایران اقامت داشت فرا گرفت. این هنرمند با بسیاری از بزرگان ساز و آواز ایران نیزهمکاری داشت.

این نوازنده در سال 1374 با الهام از ساز قانون، ستنور بدون کوک ساخت که مورد تایید کارشناسان ارشد سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت و هم‌ اکنون این ساز ابداعی در موزه موسیقی نگهداری می‌شود.

رضاپور برای بهبود وضعیت معیشتی و صنفی هنرمندان موسیقی ایران به همراه جمعی از هنرمندان موسیقی سال 1377 انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران را راه اندازی کرد که تلاش برای معرفی هنرموسیقی به عنوان شغل و بهره گیری از مزایای پوشش بیمه تامین اجتماعی این هنرمندان در آن سال بخشی از اقدامات مفید انجمن بود.

رضاپور به عنوان رییس صنفی انجمن موسیقی ایران با استناد به مبلغ بالای حق بیمه خویش فرمایی معادل (30 درصد حداقل حقوق) و اینکه هنرمندان موسیقی سه ماه از سال بیکارند توانست موافقت دولت را برای پرداخت بخشی از هزینه های حق بیمه هنرمندان بگیرد.

یکی دیگراز اقدامات وی در زمان ریاست به عضویت درآوردن انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران در فدراسیون بین المللی موسیقی دانان جهان (مستقر در پاریس) بود تا هنرمندان موسیقی ایران بتوانند از مزایای اخذ ویزای کاری هنری به صورت انفرادی و تخفیف هزینه های اقامت بهره مند شوند .

این هنرمند پس از دو سال مبارزه با بیماری سرطان 19 بهمن درسال 1393 دار فانی را وداع گفت.

علاقه‌مندان برای حضور دراین برنامه می‌توانند به نشانی خیابان شریعتی، با لاتراز پل سیدخندان، خ جلفا مراجعه و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 20-22872818 تماس بگیرند.

منبع: فارس نیوز

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
تهدید محسن چاووشی به خاطر مجوز | جدال محسن چاووشی با دفتر موسیقی وزارت فرهنگ
تهدید محسن چاووشی به خاطر مجوز | جدال محسن چاووشی با دفتر موسیقی وزارت فرهنگ
حواشی آلبوم ابراهیم محسن چاوشی |  آیا محسن چاوشی دوباره زیر زمینی شد
حواشی آلبوم ابراهیم محسن چاوشی | آیا محسن چاوشی دوباره زیر زمینی شد
علت انصراف سیروان خسروی از برگزاری کنسرت خیابانی | اعلام آمادگی فرزاد فرزین برای برگزاری کنسرت خیابانی رایگان
علت انصراف سیروان خسروی از برگزاری کنسرت خیابانی | اعلام آمادگی فرزاد فرزین برای برگزاری کنسرت خیابانی رایگان
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )