بازگشت داوطلبانه هر ایرانی به کشور خود ایرادی ندارد و سفارتخانه ها موظف هستند زمینه این بازگشت را فراهم کنند.

نت شهر: معاون کنسولی و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت خارجه با انتقاد از پدیده دیپورت اجباری از سوی برخی کشورهای غربی تاکید کرد: از منظر ما بازگشت داوطلبانه هر ایرانی به کشور خود ایرادی ندارد و سفارتخانه ها موظف هستند زمینه این بازگشت را فراهم کنند.

در پی سفر وزیر امورخارجه استرالیا به کشورمان، حسن قشقاوی، معاون کنسولی و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امورخارجه دلایل این سفر را بررسی کرد.

وی انگیزه این سفر را مبتنی بر ایجاد روابط دوجانبه و تحولات مربوط به مسائل هسته‌ای دانست و گفت: استرالیایی ها همواره در خصوص بحث پناهندگی دیدارهایی را با مقامات ایرانی داشته‌اند و سخت‌گیری‌ها نیز در این زمینه جدا از مهاجرت‌پذیری این کشور نیست.

قشقاوی این مسئله را مرتبط با پدیده ایران هراسی عنوان کرد و افزود: در این راستا انگیزه‌های کاذبی برای سفر به این کشورها ایجاد می شود و قوه قضاییه نیز در این راستا بسیار قوی عمل می‌کند.

قشقاوی ادامه داد: همه دولت‌های مهاجرپذیر ابتدا سعی می‌کنند نیروها را غربال کنند و آن بخشی که احساس می‌کنند برای جامعه شان مفید خواهند بود را در یک پروسه زمانی جذب می‌کنند.

وی اضافه کرد: بخشی که مایل به جذب آن ها نیستند، به حوزه کنسولی سفارتخانه ارجاع داده می شوند تا دیپورت اجباری شوند.

قشقاوی اصلی ترین خواست غربی ها و کشورهای مهاجرپذیر را مبتنی بر پذیرش دیپورت اجباری از سوی جمهوری اسلامی دانست و تصریح کرد: ایران دیپورت اجباری را خلاف حقوق بشر می‌داند؛ در حالیکه از منظر ما بازگشت داوطلبانه هر ایرانی به کشور خود هیچ ایرادی ندارد و سفارتخانه های ما موظف هستند زمینه این بازگشت را فراهم کنند.

وی با بیان اینکه هیچ آماری از پناهجویی نداریم، دلایل این فقدان آماری را امتناع پناهنده ها از ارائه آمار عنوان کرد.

قشقاوی تصریح کرد: اصل پناه جویی از نفاق عظیمی برخوردار است؛ چراکه این امر یکی از شگفت‌انگیزترین اقدامات غیرانسانی است.

وی خاطرنشان کرد: اگر دیپورت اجباری در میان نباشد، هیچ مشکلی نخواهیم داشت؛ چراکه حق هر ایرانی است که به سرزمین مادری خود بازگردد.

منبع: ایسنا

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )