علیرضا خمسه از آن دسته بازیگرانی است که تاریخ مصرف ندارد. اگر یک آمارگیری ساده در کل کشور و میان تمام رده‌‌های سنی انجام شود خواهیم فهمید که تمام افراد با او خاطره دارند؛ کودکان دیروز با هوشیار و بیدار و کودکان امروز با بابا پنجعلی!

نت شهر: خمسه همیشه یادآور لحظات شاد و خوش برای مخاطبانش است و بازی او برای سینماگران و اهالی تلویزیون تازگی خاص خود را دارد و هیچگاه تکراری نمی‌شود.
 
به گفته‌ی خود او این بازیگر سال‌‌ها منتظر رسیدن یک پیشنهاد متفاوت از نظر بازیگری بود اما انگار سینماگران و یا تلویزیون‌ها این ریسک را نمی‌پذیرفتند که خمسه در نقش‌های منفی و ضد قهرمان باشد اما در سال 93 این اتفاق برای او افتاد و همه منتظر دیدن چهره جدیدی از خمسه در سریال میکائیل بودند. میکائیل از 22 فروردین 94 به روی آنتن شبکه یک سیما رفت و بازی متفاوت علیرضا خمسه در نقش آقاخان یکی از جذابیت‌های منحصر به فرد اوست به همین بهانه و همچنین ایفای نقش وی در مجموعه سریال‌های پایتخت گفتگویی با این بازیگر ترتیب دادیم که در ادامه می‌خوانید.
 
*سال‌ها منتظر بازی در نقش‌های ضد قهرمان و منفی بودم

آقای خمسه شما همیشه برای مخاطبانتان یادآور خنده و نقش‌های کمدی هستید، چی شد که بازی در نقش آقاخان که شخصیتی منفی است را پذیرفتید؟
 
من از آن دسته از بازیگرانی هستم که دوست ندارم نقش‌های تکراری بازی کنم. به شدت به دنبال محک زدن قابلیت‌های خود هستم و سال‌ها منتظر رسیدن پیشنهاد بازی در نقش‌های منفی و ضدقهرمان بودم که این اتفاق در سال 93 برای من افتاد.
 
به نظر من یک بازیگر زمانی به تعریف واقعی بازیگر می‌رسد که بتواند در نقش‌های مختلف و متفاوت خوب ظاهر شود. برای من هم یکنواخت بودن و تکرار چیزی خوشایند نیست و به دنبال نقش‌های مختلف حتی اگر منفی باشند، هستم. مثلا الان که "پایتخت 4" به من پیشنهاد می‌شود برای بازی در نقش بابا پنجعلی اشتیاق خاصی ندارم.
 
از اینکه با بازی در نقش آقاخان تصویری که مخاطبان از شما در ذهن خود ساخته‌اند خراب شود، نترسیدید؟
 
نه، اصلا. زیرا من می‌دانم که بیننده هوشیار و آگاه است و می‌فهمد که خمسه بازیگر است و باید در نقش‌های متفاوت ظاهر شود و آقاخان یک بازی از اوست و در واقعیت چنین اخلاقی در او وجود ندارد. اما اگر فرد ناآگاهی سریال را نگاه کند فوقش از من حساب می‌برد و می‌ترسد! بازیگری که بتواند نقش‌های منفی را باورپذیر و به گونه‌ای که مخاطب بیشترین ارتباط را برقرار کند دربیاورد در کار خود بسیار حرفه‌ای و وارد بوده. عده‌ای عقیده دارند که بخش‌های منفی در وجود هر فردی هست و برای من جالب است که این بخش از وجود خود را در برخی از نقش‌ها خیلی پررنگ‌تر نشان دهم و شاید برای مخاطب هم جذاب باشد. شخصیت آقاخان هم مورد استقبال مردم قرار گرفته و برای آنها جذاب است.
 
"سعید نعمت‌الله از اول این نقش را برای من نوشته بود"

به نظر خودتان سیروس مقدم چه چیزی یا چه بازی را از شما دید که شما را برای بازی در نقش آقاخان مناسب دید؟
 
من تصور می‌کنم قبل از سیروس مقدم، سعید نعمت‌الله این قابلیت را در من کشف کرده بود. نعمت‌الله به عنوان یک نویسنده همیشه گوشه چشمی به بازی من داشت و در صحبت‌هایی که با او داشتم می‌گفت که این نقش را از اول برای تو نوشته بودم و این پیشنهاد را به سیروس مقدم دادم و او از این موضوع استقبال کرد وقتی هم که نقش آقاخان از سوی مقدم به من پیشنهاد شد من با اشتیاق و بدون هیچ مکثی آن را پذیرفتم چون سال‌ها منتظر چنین پیشنهادی بودم.
 
از نتیجه کار راضی هستید؟

بله قطعا راضی هستم و خوشحالم که این پیشنهاد را پذیرفتم.


khamse 


در مورد شخصیت آقاخان بیشتر توضیح دهید؟ این نقش پیچیدگی‌ها و لایه‌‌های پنهان خاص خود را دارد، چگونه با آن ارتباط برقرار  کردید؟
 
قصه آقاخان قصه آدم‌‌هایی است که به دلیل میدان دادن به کینه‌ها از خصلت‌های انسانی خود دور می‌شوند. کاراکتر آقاخان آسیب دیده از رنج حاصل تنفر است.
 
این تنفر از کجا شکل می‌گیرد؟

این تنفر از پسری که به خاطر شهادت یک پلیس از دست داده است شکل می‌گیرد. قصه آقاخان بروز یک تنفر است و شخصیت این فرد در سریال میکائیل برای نکوهش تنفر و کینه‌های غیرانسانی به کار گرفته شده است.
 
"کار با الهام غفوری و گروه حرفه‌ای‌اش همیشه لذت بخش است"

طبق اخبار پیش تولید و تولید هر کدام سه ماه طول کشید و بیشتر لوکیشن‌های میکائیل در تهران و قشم تصویربرداری شد کار با الهام غفوری به عنوان تهیه‌کننده و گروه حرفه‌ای‌اش همیشه خوب و لذت‌بخش است. بازیگر با این عزیزان احساس راحتی دارد و من از آنها بسیار راضی هستم.
 
"تنها به خاطر مردم در پایتخت 4 ایفای نقش می‌کنم"

مثل اینکه پیش تولید پایتخت 4 در حال اتمام است و کم کم نقش شما شروع خواهد شد؟

بله، هنوز در مرحله پیش تولید پایتخت 4 هستم و من همراه گروه به چین نرفتم زیرا قرار بود ارسطو و چوچانگ در چین باشند فکر می‌کنم نقش من از اول اردیبهشت ماه آغاز شود.
 
بابا پنجعلی همان تکیه کلام‌ها و ویژگی‌های سری‌های قبل را دارد؟

من هنوز به صورت کامل قصه را نخوانده‌ام اما فکر می کنم پنجعلی طبق روال قبل و با قرار گرفتن در موقعیت‌های جدید نقش‌آفرینی کند. البته برای خود من بازی در همان نقش قبلی جذابیت زیادی ندارد و فقط به خاطر استقبال مردم در این نقش بازی می‌کنم.
 
زیاد از میکائیل فاصله نگیریم، با توجه به اینکه شما از بازیگران با سابقه سینما و تلویزیون هستید و از اساتید این حوزه به حساب می‌آیید کیفیت بازی‌ها در میکائیل را چگونه دیدید؟

من از بازی‌ها بسیار لذت بردم. بیشترین بازی من در مقابل کامران تفتی بود و او را خیلی خوب دیدم.
 
یکی از شانس‌های بزرگ من همکاری با یک تیم خوب بازیگری بود. البته نباید از حمایت سعید نعمت‌الله که لحظه به لحظه در کنار تمام بچه‌ها بود و بازی‌ها را زیر نظر داشت و به بهتر شدن آن کمکمی‌کرد نادیده گرفت.
 
در مورد نقش آقاخان بازی خود را چگونه می‌بینید؟

به نظرم خیلی خوب بودم، بازخوردها نشان می‌دهد من عملکرد قابل قبولی در این نقش داشتم آقاخان ضد قهرمان خیلی خوبی است و نعمت‌الله به چنین نقش‌هایی عشق می‌ورزد مخاطبان میکائیل بدانند سعید نعمت‌الله تا پایان نقش ضد قهرمان و قهرمان را پا به پای هم آورده‌ است و آنها تا آخرین قسمت باید شاهد آقاخان باشند.( با خنده)

"نعمت‌الله تمام قابلیت‌های یک کارگردان خوب را دارد"

با توجه به صحبت‌هایتان سعید نعمت‌الله نقش بسزایی در موفقیت‌ میکائیل داشته است؟

سعید نعمت‌الله غیر از اینکه یک نویسنده‌ی خوب است نکات قابل توجهی را در مورد بازیگری می‌داند و این نشان می‌دهد که ایشان قابلیت یک کارگردان حرفه‌ای شدن را دارد من فیلم ها و سریال‌‌های زیادی کار کرده‌ام اما تنها نویسنده‌ای که در تمام لحظات تولید و پیش تولید در کنار گروه قرار داشت و نکات ریز را به بازیگران یادآوری می‌کرد نعمت‌الله بود. من این نوید را به سینماگران و اهالی تلویزیون می‌دهم که منتظر آمدن یک کارگردان جوان و کاربلد به این دو عرصه به نام سعید نعمت‌الله باشند.
 
فکر می‌کنید میکائیل توانسته آن طور که باید و شاید یک اکشن پلیسی را با درام اجتماعی خانوادگی ترکیب کند؟

شما این سؤال را باید از مخاطبان بپرسید، زمانی که در حال تولید و ساختن اثری هستیم به بازتاب کار توجه نمی‌کنیم اما در هنگام پخش بازخوردها برایمان اهمیت فراوانی دارد. من نمی‌دانم مردم از چه زاویه ای به قصه نگاه می‌کنند و به همین دلیل نمی‌توانم به طور قطع در مورد نتیجه نظر دهم.
 
حرف پایانی؟

من باید سعید نعمت‌الله بیشتر صحبت کنم، او نویسنده‌ی قابلی است که توانایی‌های بیشماری در کارگردانی دارد. لازم می‌دانم از زحمات او در میکائیل تقدیر کنم، خوشحالم که مردم شخصیت آقاخان را دوست دارند و این موضوع برایشان جذاب است امیدوارم میکائیل بتواند رضایت مخاطبانش را جلب کند.

منبع: سینماخبر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
زمان مراسم تشییع پیکر مهدی آرین‌نژاد دوبلور | مکان مراسم خاکسپاری مهدی آرین‌نژاد
زمان مراسم تشییع پیکر مهدی آرین‌نژاد دوبلور | مکان مراسم خاکسپاری مهدی آرین‌نژاد
واکنش کنایه‌آمیز مهراب قاسمخانی به نوسانات ارز و دلار
واکنش کنایه‌آمیز مهراب قاسمخانی به نوسانات ارز و دلار
زمان پخش سریال ستایش 3  | آیا سریال ستایش 3 ساخته  است | بازیگران سریال ستایش 3
زمان پخش سریال ستایش 3 | آیا سریال ستایش 3 ساخته است | بازیگران سریال ستایش 3
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )