کسانی که برای سفر حج عمره نزد بانک‌ها ودیعه گذاشته‌اند، نمی‌دانند که این ودیعه‌ها را پس بگیرند یا منتظر باشند تا مجازات مجرمان سعودی انجام شود و دوباره مقدمات سفر به عربستان فراهم شود.

نت شهر: براساس آمارهایی که از سازمان حج و زیارت به دست آمده نزدیک به هشت میلیون نفر در نوبت اعزام هستند که با وجود تمام محدودیت‌ها در اعزام زایران، آخرین نفری که ثبت‌نام کرده حدود ١٦ سال دیگر می‌تواند به حج عمره برود. مردم برای سفر به عربستان نزد بانک‌های ملی و ملت ودیعه‌های ٨٠٠ هزار تومانی گذاشته‌اند.

در ادامه بررسی کردیم که میزان این ودیعه‌ها چقدر است و چه کارهایی می‌توان با این مبلغ پول انجام داد. براساس صحبت‌های حسن سرخوش، مدیرکل برنامه‌ریزی پذیرش و اعزام سازمان حج از ابتدای سال ٩٣ تا اسفند ماه، تاکنون ٣٣٣ هزار و ٧٧٤ زایر ایرانی در قالب ١١٤٣ پرواز برای حج عمره به سرزمین وحی اعزام شده‌اند که بیش از ١٦٦ هزار عمره‌گزار ایرانی با ٦٠١ پرواز شرکت‌های هواپیمایی ایرانی و حدود ١٦٧ هزار زایر ایرانی عمره با ٥٤٢ پرواز شرکت هواپیمایی سعودی در موسم عمره جاری به عربستان اعزام شده‌اند. پس از اعلام توقف سفر حج عمره کسانی که برای این سفر ثبت‌نام کرده‌اند بر سر دو راهی قرار گرفته‌اند که ودیعه‌ها و سودهای خودشان را از بانک پس بگیرند یا همچنان منتظر رفتن به سفر حج بمانند.

سعید اوحدی، رییس سازمان حج و زیارت درباره نرخ سود سپرده‌های حج گفت: در حال حاضر سود سپرده‌های حج و عمره، ٢٠ درصد است؛ اما تلاش می‌شود، سود این سپرده‌ها مطابق با سپرده‌های بلندمدت شود. با توجه به صحبت‌های نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت نزدیک به هشت میلیون نفر در نوبت اعزام به سفر حج عمره هستند که اگر هر کدام از آنها ودیعه‌های ٨٠٠ هزار تومانی گذاشته باشند، رقمی نزدیک به ٦ هزار و ٤٠٠ میلیارد تومان ودیعه نزد دو بانک ملی و ملت قرار دارد؛ براساس آخرین آمار ثبت‌نام کنندگان در سال ٩٠ که نزدیک به شش میلیون و ٦٠٠ هزار نفر بودند، ٥/٤١ درصد مربوط به ثبت‌نام بانک ملت و ٥/٥٨ درصد نیز مربوط به ثبت‌نام کنندگان در بانک ملی است و بیشترین افراد ثبت‌نام کننده در گروه‌های سنی ٤٠ تا ٥٠ سال بودند که ٣٢ درصد آنها خانه دار، ٦ درصد محصل، ٩ درصد کارمند و ٩ درصد نیز دارای مشاغل آزاد بودند. باید به این مساله اشاره کرد که یک میلیون و ٥٠٠ هزار نفر هم از قبل در نوبت حج عمره بودند که در مجموع هشت میلیون نفر می‌شوند.

ثبت‌ نام مجدد حج در سال ٩٥ بود

علی لیالی، رییس سابق سازمان حج و زیارت در دی ماه سال ١٣٩٠ درباره اولویت‌های اعزام گفته بود: «با توجه به تعداد زیاد متقاضیان پشت نوبتی تا پنج سال آینده یعنی سال ۹۵ برای اعزام به عمره مفرده ثبت‌نام انجام نمی‌شود. از میان شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری که برای سفر به عمره در دو بانک ملی و ملت ثبت‌ نام و سپرده‌ گذاری کرده بودند پس از انجام قرعه‌ کشی در نیمه دوم دی‌ماه در نهایت دومیلیون و ۴۰۰ هزار نفر آنان انتخاب می‌شوند.»وی با اشاره به اینکه سازمان حج تعهدی برای اعزام تمامی ثبت‌نام‌کنندگان به عمره ندارد، گفت: «این موضوع در هنگام ثبت‌نام متقاضیان قید شده بود.

دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر طی سه سال یعنی از سال ۹۲ تا ۹۵ به عمره اعزام می‌شوند و برای دو سال آینده نیز از سال‌های قبل تعدادی از متقاضیان سپرده‌گذار در بانک‌ ها، پشت نوبت هستند.»  با این اوصاف خبرگزاری در ادامه بررسی می‌کند که رقم شش هزار و ٤٠٠ میلیارد تومانی که نزد بانک‌ها قرار دارد بدون در نظر گرفتن سودهایی که در ماه به حساب هر نفر ریخته می‌شود چه کارهایی می‌توان انجام داد. محاسبه سود این حساب کار بسیار دشواری است که نمی‌توان به صورت شفاف آن را حساب کرد.

با میزان ودیعه مردم نزد بانک‌ها برای سفر به حج می‌توان چه کارهایی انجام داد؟

براساس صحبت‌های قائم مقام وزیر راه و شهرسازی هزینه ساختن هر مترمربع از مسکن مهر ٤٤٠ هزار تومان است که می‌توان با این بودجه ٢٢٣ هزار و ٧٧٩ خانه ٦٥ متری مسکن مهر ساخت.

با توجه به صحبت‌های معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هزینه ساخت و تامین هر تخت بیمارستانی یک میلیارد تومان است که با این بودجه می‌توان ٦ هزار و ٤٠٠ تخت بیمارستانی مجهز افتتاح کرد.

برای بهره‌برداری و ساختن یک کارخانه فولاد با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ٥٠٠ هزار شمش فولادی هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است که با بودجه حج تقریبا می‌توان شش کارخانه فولاد ساخت.

به گفته معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور برای ایجاد هر شغل نزدیک به ١٦٠ میلیون تومان هزینه نیاز است که با بودجه حج می‌توان ٤٠ هزار شغل تازه به وجود آورد.

بودجه سازمان بیمه سلامت همگانی در سال ١٣٩٤ رقمی نزدیک به شش هزار و ٧٠٠ میلیارد تومان است که ودیعه سفر به حج معادل یک سال بودجه سازمان بیمه سلامت همگانی است.
براساس گفته‌های مسوولان هزینه تحصیل هر دانش‌آموز برای خانواده‌ها به صورت میانگین روزانه ٢٠ هزار تومان است که با ودیعه سفر حج می‌توان هزینه ٨٧٦ هزار و ٧١٢ دانش‌آموز را در یک سال تامین کرد.

به گفته مسوولان آموزش و پرورش هزینه دولت برای هر دانش‌آموز سالی یک میلیون و ٨٠٠ هزار تومان است که با ودیعه حج می‌توان بودجه بیش از سه میلیون دانش‌آموز را فراهم کرد.

منبع: روزنامه اعتماد

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )