ظریف در مصاحبه‌ای با شبکه‌ یورونیوز در لیسبون اعلام کرد ایران آماده بازگشت به غنی‌سازی بدون هیچ محدودیتی است، مگر آنکه غرب در مسیر همکاری و به نتیجه رساندن توافق و لغو تمام تحریم‌ها حرکت کند.

نت شهر: وی با هشدار درباره لغو تدریجی تحریم‌ها توسط اتحادیه اروپا، سازمان ملل و آمریکا گفت: ما می‌توانیم مسیر مواجهه و یا همکاری را پیش روی خود داشته باشیم. نمی‌توان اندکی از هر دو مسیر را داشت.

وزیر خارجه کشورمان درباره مذاکرات میان ایران و 1+5 در لوزان گفت: مذاکرات با هدف دستیابی به دو هدف صورت گرفت. اولین هدف اطمینان از صلح‌آمیز ماندن برنامه هسته‌ای ایران و مورد دوم لغو تمام تحریم‌ها بود و از دید ما هر دو هدف منطقی بود زیرا ایران هرگز به دنبال تولید سلاح هسته‌ای نبوده است. و حرکت به این سمت برای ما مشکل نبود و تحریم‌ها در این فرآیند به هیچکس کمک نکرد.

وی در ادامه به این مسئله اشاره کرد که برخی از کشورهای غربی به تحریم‌ها به دید سرمایه می‌نگریستند که نباید به راحتی آن را از دست داد و همین موضوع کار را پیچیده می‌کرد. به اعتقاد وی تفاسیر مختلف درباره جنبه‌های مختلف راه‌حل نهایی وجود داشت اما امکان تمرکز بر روی تمام راه‌حل‌های مشکلات موجود بود.

ظریف درباره نحوه حل مشکلات باقیمانده در 3 ماه آتی گفت: ما درمورد لغو تدریجی تحریم‌ها صحبت نمی‌کنیم. متاسفانه آمریکا صحبت درباره این مسئله با استفاده از عبارت "تحریم‌های فازبندی شده" را آغاز کرد. اگر بیانیه مشترک را مطالعه کنید کلمه "تعلیق" و " فاز" را در متن آن نخواهید دید. مشخص است که تمام تحریم‌های مالی و اقتصادی لغو خواهند شد. روزی که به توافق برسیم به شورای امنیت خواهیم رفت و شورای امنیت قطعنامه‌ای را تصویب خواهد کرد که تمام قطعنامه‌های پیشین را لغو خواهد کرد و راه را برای لغو تمام تحریم‌ها فراهم خواهد کرد.

منبع: تسنیم

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )