اگر قانون هدفمند کردن یارانه ها در کشور اجرا نمی شد،در اقتصاد کشور با دشواری هایی چون بهبود توزیع ثروت ، تخصیص کارآمد منابع، افزایش مصرف، افزایش اتلاف منابع، قاچاق و بروز مفاسد اقتصادی و کاهش کارآیی در اقتصاد مواجه می شدیم.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در ۲۷ آذرماه ۱۳۸۹آغاز شد و اکنون پس از گذشت بیش از دو سال از اجرای این قانون ، نتایج مطلوب آن در بخش های مختلف اقتصاد کشور ملموس شده که مهمترین آن در حوزه نحوه توزیع درآمد در کشور است.
از آنجایی که یکی از اهداف مهم قانون هدفمندکردن یارانه‌ها ، برقراری توزیع عادلانه درآمد در کشور و حمایت از اقشار آسیب پذیر است، در بین شاخص‌های اقتصادی مختلفی که به چگونگی توزیع درآمد در جامعه می‌پردازد، می‌توان به بهبود ضریب جینی و نسبت درآمد ثروتمندترین دهک افراد جامعه به فقیرترین دهک آن، اشاره کرد.
ضریب جینی شاخص اقتصادی برای محاسبه توزیع ثروت در میان مردم است. این ضریب عددی بین صفر و یک است ، بالابودن این ضریب به معنای توزیع ناعادلانه ثروت است.
بر اساس آمار اعلام شده از سوی بانک مرکزی، ضریب جینی در سال ۱۳۶۱ برابر با ۰.۴۴۱ بوده که با نوساناتی به ۰.۳۹۹۶ در سال ۱۳۸۳ رسیده است.
در سال ۱۳۸۴، سال آغاز فعالیت دولت نهم، این ضریب به ۰.۴۰۲۳ رسید و در سال ۱۳۸۵ این ضریب برابر ۰.۴۰۰۴ و در سال ۱۳۸۶ برابر ۰.۴۵۴۰ شد.
در سال‌ های بعد به دلیل تاثیر اقداماتی از قبیل توزیع سهام عدالت، افزایش حقوق ثابت طبقات پایین و افزایش افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، تغییراتی در ضریب جینی حاصل شد.
با شروع اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در سال ۱۳۸۹ و پرداخت نقدی یارانه‌ها، این ضریب به ۰.۳۸۱۳ واحد رسید که این امر نشان از بهبود نسبی آن دارد. در سال ۱۳۹۰ با تداوم اجرای هدفمندی و پرداخت یارانه ‌های نقدی، ضریب مذکور به ۰.۳۷ رسید.
نسبت درآمد ثروتمندترین دهک جامعه به فقیرترین دهک آن، یکی دیگر از شاخص‌ هایی است که فاصله طبقاتی و نحوه توزیع درآمد در یک کشور را نشان می‌دهد.
بررسی روند تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که مقدار آن در سال ۱۳۶۱ برابر با ۲۲.۵ بوده که با نوساناتی به ۱۴.۶ در سال ۱۳۸۳ رسیده است.
در سال‌های ۱۳۸۴ الی ۱۳۸۷ این رقم به ترتیب برابر با ۱۴.۵، ۱۴.۹، ۱۵.۲ و ۱۳.۵ بوده است. این رقم در سال ۱۳۸۸ کمی افزایش ،اما در سال ۱۳۸۹ باردیگر کاهش یافت. به طوری که بر اساس تقسیم‌بندی دیگری از شاخص مذکور و محاسبه آن برای مناطق شهری و روستایی در سال ۱۳۸۹، این نسبت در این سال برای مناطق شهری برابر با ۱۲.۴۵ و برای مناطق روستایی برابر با ۱۲.۶۳ شد.
در سال ۱۳۹۰ ، ارقام مذکور به ترتیب تا ۱۰.۱۷ برای مناطق شهری و ۹.۳۸ برای مناطق روستایی کاهش یافت.
در مجموع ارقام مذکور نشان می‌دهد که در فاز اول اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها، رفاه هشت دهک اول درآمدی بهبود یافته و ضریب جینی در مناطق شهری و روستایی کاهش یافته است. این امر حاصل بهبود سهم ۴۰ درصد پایین و ۴۰ درصد میانی درآمدی جامعه در مقایسه با سهم ۲۰ درصد بالای درآمدی جامعه است.
با پرداخت یارانه نقدی حجم سرشاری از منابع مالی در اقصی نقاط کشور و شهرهای کوچک و متوسط توزیع و سبب تحرک و شکوفایی اقتصاد این مناطق شده است.
هر چند تحریم ها در سال های گذشته بر اقتصاد کشور سایه افکنده، اما آمار ضریب جینی نشان دهنده آن است که با پرداخت یارانه نقدی، اقشار مختلف شهری و روستایی توانستند با دریافت یارانه نقدی بخشی از تبعات تحریم ها را را جبران کنند و علاوه بر بهبود شاخص عدالت ، وضعیت رفاهی مردم با توجه به شرایط کنونی و تحریم ها افت چندانی نداشته است.
مهم‎ترین دلیل پرداخت یارانه از سوی دولت ‎ها را می توان حمایت از اقشار آسیب‎پذیر ذکر کرد. در چنین شرایطی فرض بر این است که یارانه‎ها سبب متعادل شدن نظام توزیع درآمد و در نتیجه ایجاد تعادل در مصرف دهک‎های پایین درآمدی شده است.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )