استفاده از فلزیاب به اندازه‌ی ماهواره مجازات ندارد!کارشناس دفتر حقوقی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان گفت: فصل نهم قانون مجازات اسلامی، هرچند به بحث قانونگذاری در حوزه‌ میراث فرهنگی اختصاص دارد، به جزییاتی مانند حضور عشایر در تپه‌های تاریخی و زیر کشت بردن این تپه‌ها توسط کشاورزان توجهی نکرده است.

به گزارش ایسنا حدود دو هفته پیش برخی عشایر با استقرار روی تپه‌ تاریخی «پیسا» در همدان باعث نگرانی‌ هایی در میان فعالان میراث فرهنگی شدند، چون پیش از این، تجربه‌ حضور قاچاقچیان روی تپه‌ی تاریخی «پیسا» در لباس عشایر وجود داشت که باعث تخریب بخش‌ هایی از تپه‌ شدند. این تپه‌ مدتی پیش نیز علاوه بر زخم خوردن از سوی قاچاقچیان، مورد تعدی کشاورزان منطقه قرار گرفت و بخش ‌هایی از آن زیر کشت رفت.
جعفر علیخانی در این زمینه توضیح داد: ممکن است کشاورزان یک تپه‌ تاریخی را با تراکتور شخم بزنند و به آثار تاریخی موجود در محوطه آسیب وارد کنند یا یکسری افراد خوش‌ نشین که مکان‌ ثابتی برای زندگی ندارند، به ساخت و ساز غیرمجاز در محوطه ‌های تاریخی رو آوردند و به مرور نیز ادعای مالکیت آن مکانها را مطرح کنند؛ ولی متأسفانه هیچ قانونی برای جلوگیری از بروز این اتفاقها در محوطه‌ های تاریخی وجود ندارد.
او با اشاره به قانونی که ایران برای دستگاه فلزیاب دارد، ادامه داد: برای استفاده از دستگاه ماهواره، مجازات ‌های زیادی در نظر گرفته می‌ شود، ولی متأسفانه برای وسیله ‌ای که هویت و تمدن ایران را به تاراج می ‌برد، اینگونه نیست و تنها مجازاتی که برای دارندگان دستگاه فلزیاب در نظر گرفته شده، ضبط این دستگاه به نفع سازمان میراث فرهنگی است و هیچ مجازاتی حتی پرداخت یک‌هزار تومان برای دارندگانش در نظر گرفته نمی‌ شود.

تگ ها:
مطالب مرتبط
جریان دریافت  میلیاردی دو مجری مشهور تلویزیون از موسسه ثامن الحجج |  نام دومجری دریافت کننده مبلغ میلیاردی از ثامن‌
جریان دریافت میلیاردی دو مجری مشهور تلویزیون از موسسه ثامن الحجج | نام دومجری دریافت کننده مبلغ میلیاردی از ثامن‌
برنامه جنجالی و پرحاشیه امشب مجدد پخش می‌شود
برنامه جنجالی و پرحاشیه امشب مجدد پخش می‌شود
مترجم مهمت در پایتخت 5 کیست | نگین میرزایی کیست
مترجم مهمت در پایتخت 5 کیست | نگین میرزایی کیست
تبلیغات
loading...
نظرات