در اتاق زیر شیروانی خانه‌ای در شهر گیسن در آلمان تنها پرتره گئورگ بوشنر، نویسنده پزشک و انقلابی به حسب تصادف پیدا شد.

مؤسسه “متیلدن‌هوهه” که روز گذشته این پرتره را در یک نشست خبری در شهر دارمشتاد در آلمان به نمایش گذاشت، اعلام کرد که پرتره یافت شده تنها سند تصویری ا‌ست که از گئورگ بوشنر، نویسنده و نمایشنامه‌نویس سرشناس آلمانی در روزگار ما وجود دارد.

این پرتره اثر نقاش گمنامی است به نام آگوست هوفمن که هم آن را به نام خودش امضاء کرده و هم اینکه تاریخ سال ۱۸۳۳ را بر پای آن نهاده است.

تاکنون دو سند تصویری که تا حدی نمایانگر خطوط چهره گئورگ بوشنر بود، وجود داشت. نخستین تصویر یک طرح سیاه‌قلم به ابعاد چهار سانتی‌متر در چهار سانتی‌متر بود که کیفیت مطلوبی نداشت و به‌سختی می‌شد چهره بوشنر را از طریق آن تشخیص داد. پرتره دیگری هم از این نمایشنامه‌نویس و پزشک انقلابی در دست بود که در سال ۱۹۴۴ در بمباران‌های جنگ جهانی دوم نابود شد. پرتره کشف شده به این ترتیب نخستین سند تصویری از چهره گئورگ بوشنر، به‌عنوان یکی از نامدارترین نمایشنامه‌نویسان جهان است.

گئورگ بوشنر که در سال ۱۸۱۳ در شهر گودلاو در آلمان متولد شد، در شهر دارمشتاد پرورش پیدا کرد. او در سال ۱۸۳۴ همراه با گروهی از یاران و همفکرانش “انجمن حقوق بشر” را تأسیس کرد و همزمان شب‌نامه‌هایی انقلابی با عنوان “پیام ایالتی” نوشت و منتشر کرد. او که در آن زمان در رشته پزشکی تحصیل می‌کرد، به جرم شورش بر ضد حکومت از دانشگاه اخراج شد، به زوریخ گریخت و در سال ۱۸۳۷ در اثر ابتلا به بیماری تیفوس در ۲۳ سالگی چشم بر جهان فروبست.

“مرامنامه حقوق بشر” گئورگ بوشنر از متن‌های مهم در مبارزات مدنی مردم به‌شمار می‌آید.

نمایشنامه‌های “مرگ دانتون”، “لئونس و لنا” و “وویتسگ” از مهم‌ترین آثار گئورگ بوشنر به شمار می‌آیند. “وویتسک” به ترجمه ناصر حسینی‌مهر و “لئونس و لنا” به ترجمه پرویز جاهد به فارسی هم منتشر شده‌اند.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
زمان و مکان تشییع جنازه بهنام صفوی | جزییات مکان وزمان تشییع پیکر بهنام صفوی
زمان و مکان تشییع جنازه بهنام صفوی | جزییات مکان وزمان تشییع پیکر بهنام صفوی
شغل دوم بازیگران و هنرمندان هالیوودی از ریحانا تا کیم کارداشیان
شغل دوم بازیگران و هنرمندان هالیوودی از ریحانا تا کیم کارداشیان
وکیل مهناز افشار: موکلم در خارج از کشور است!
وکیل مهناز افشار: موکلم در خارج از کشور است!
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )